بازگشت سوریه به اتحادیه عرب حتمی است

به گزارش مجله سویگل، یک کارشناسی نظامی مصری بازگشت سوریه به اتحادیه عرب را حتمی برشمرد.

بازگشت سوریه به اتحادیه عرب حتمی است

السید خضر کارشناس نظامی مصری و رئیس جمعیت دوستی مصر و سوریه در مصاحبه با روسیا الیوم با اعلام اینکه بازگشت سوریه به اتحادیه عرب حتمی است، تصمیم این اتحادیه در تعلیق عضویت دمشق در سال 2011 را اشتباه مطرح نمود.

وی گفت: این تصمیم با پروتکل و منشور اتحادیه عرب که ماده دوم آن بر حفظ استقلال و حاکمیت کشورهای عضو در مقابل هرگونه تجاوز تاکید دارد، مغایر بود.

این کارشناس نظامی همچنین گفت که طبق ماده هشتم میثاق اتحادیه عرب، اعضا باید به حاکمیت یکدیگر احترام گذاشته و متعهد شوند که هیچ اقدامی در راستای تغییر حکومت ها انجام ندهند و اقدام برخی اعضای اتحادیه عرب در راستای براندازی دولت سوریه و تهدید تمامیت ارضی آن مخالف قوانین اتحادیه عرب است.

خضر همچنین اضافه کرد که این تصمیم شکاف عمیقی را در سازوکار اقدام عربی مشترک ایجاد کرد و تهدید مستقیمی برای امنیت ملی کشورهای عربی بود که توازن قدرت در خاورمیانه و منطقه خلیج فارس را با خلل روبرو کرد.

این کارشناس نظامی مصری در عین حال شرح داد که با توجه به شرایط موجود وقت آن رسیده است که اتحادیه عرب جهت خود را تصحیح کند و برای نجات سازوکار اقدام عربی مشترک و حفظ وحدت در مقابل خطر نفوذ نیروهای منطقه ای و بین المللی در مقابل تمام تهدیداتی که امنیت آنها را تهدید می کند به منشور خود عمل کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 334

به "بازگشت سوریه به اتحادیه عرب حتمی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت سوریه به اتحادیه عرب حتمی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید