روزنامه اصولگرا خطاب به دولت: اعتماد مردم ممکن است از دست برود

به گزارش مجله سویگل، روزنامه رسالت نوشت: قریب یک سال از روی کارآمدن دولت سیزدهم می گذرد. به زعم بعضی، دولت اکنون در ماه عسل خود واقع شده است. شاید چنین برداشتی آسودگی و انفعالی را برای بعضی دولتمردان به همراه آوَرَد، اما دولت انقلابی از لحظه شروع باید پیشرو باشد.

روزنامه اصولگرا خطاب به دولت: اعتماد مردم ممکن است از دست برود

وعده هایی که دولت و شخص رئیس جمهور می دهد، انتظاراتی را برای مردم ایجاد می کنند. انتظارات همانطور که در پژوهش هایی در مورد سرمایه اجتماعی محققان علوم اجتماعی بیان شده است، ارتباط وثیقی با سرمایه اجتماعی دارد. در این خصوص رهبری نیز در نخستین دیدارشان به هیئت دولت بیان داشتند که باید در دادن وعده ها محتاط بود و دولت باید تمام توانش را برای تحقق وعده هایش به کار گیرد.

در همین سخنرانی ایشان فرمودند که در این خصوص دادن ضمانت های اجرایی مؤثر بسیار مهم است. شاید به همین سبب بود که ایشان ایده معین روزشمار برای وعده را برای دولت مطرح نمودند. در هر صورت وعده ها نقش بسزایی در ساخت اعتماد مردم دارند، اصلا مردم مقایسه هایشان را مبتنی بر همین وعده ها انجام می دهند. از همین رو است که هیچ دولتی نباید بدون وعده باشد.

از پیگیری وعده تاعدم تحقق احتمالی آن

فرآیند اعتماد اجتماعی، فرآیند بسیار پیچیده، زمانبر و همیشگی است. یعنی مردم مدت زمان زیادی وعده ها و اعمال یک دولت را رصد خواهند کرد. این رصد شامل همه جزئیات کنشی دولت می باشد و رصد مردم، یک رصد مداوم است. سرمایه اجتماعی که حاصلی از حسن نیت و اعتماد مردم و بعلاوه برآمده از رصدهای مستمر آنان است، از دست رفتنی است، لذا باید به خوبی به این نکته توجه داشت که سرمایه اجتماعی مادامی است که اعتماد اجتماعی وجود داشته باشد و اعتماد اجتماعی زمانی وجود خواهد داشت که دولت به وعده هایش به خوبی عمل نماید و به تعبیر رهبری حرف و عمل مسئولین باید یکی باشد و مردم به چنین درکی برسند.

گاهی شرایط به گونه ای پیش خواهد رفت که وعده های دولت. اولا آنکه این کوشش باید به مردم نشان داده گردد، البته به دور از هر بزرگنمایی که می تواند نتایج عکسی داشته باشد. در ثانی اگر کوشش بسیار مسئولین نتوانست وعده ای را محقق کند، مسئولین باید به صورت شفاف دلیل را بیان کنند و از مردم بابت عدم تحقق وعده شان عذرخواهی کنند. قطعا مردم که کوشش مسئولین را دیده اند و ثبات قدم و صداقت آن ها در دیگر وعده ها را تجربه نموده اند، به آن ها اعتماد خواهند داشت و با مسئولین همراهی خواهند نمود.

اعتماد اجتماعی زمینه تحول اجتماعی

خواست دولت در گرو خواست مردم است. یعنی حتی اگر دولت بخواهد اقدامی را انجام دهد از آنجایی که باید این اقدام دولت نمود ملی پیدا کند، ضروری است مردم نیز با دولت همراهی کنند. پس اعتماد به دولت تنها از حیث مشروعیت بخشیدن به یک دولت نبوده است، بلکه اعتماد به دولت یعنی اعتماد به خواست دولت و یکی شدن خواست دولت و مردم، در نتیجه مردم با دولت همراهی می کنند. نتیجه این همراهی نیز تحول خواهد بود. یعنی نقص ها و اشتباهات رفع و جبران می گردد، اقدامات درست تشدید می گردد و نهایتا کشور پیشرفت خواهد کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 31 تیر 1401 بروزرسانی: 31 تیر 1401 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 2055

به "روزنامه اصولگرا خطاب به دولت: اعتماد مردم ممکن است از دست برود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزنامه اصولگرا خطاب به دولت: اعتماد مردم ممکن است از دست برود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید