پیش بینی تولید 25 میلیون دوز واکسن کرونا ایرانی تا خرداد ماه

به گزارش مجله سویگل، قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی گفت: پیش بینی شده که 25میلیون دوز تولید داخلی واکسن ایرانی کرونا تا اردیبهشت و خرداد ماه 1400 داشته باشیم.

پیش بینی تولید 25 میلیون دوز واکسن کرونا ایرانی تا خرداد ماه

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، منصور کبگانیان در حاشیه یکصدو چهل و سومین جلسه ستاد شورای راهبری شورای عالی انقلاب فرهنگی در جمع خبرنگاران دستور اصلی این جلسه را بررسی شرایط و چالش های تولید و خرید واکسن کرونا دانست و گفت: این جلسه با حضور کنندگان دستگاه های وزارت بهداشت، ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، موسسات واکسن سازی همچون رازی و پاستور، فرهنگستان علوم پزشکی و محققان این حوزه برگزار شد.

وی با اشاره به موضوع جلسه گفت: تولید و خرید واکسن کرونا موضوع جلسه بود که برای هر کدام از روش ها (خرید و تولید داخل واکسن) نظراتی ارائه شد.

کبگانیان ادامه داد: اولین موضوع ارائه شده در این جلسه عدم خرید واکسن از معدود کشور ها بود که این امر در راستای حمایت از سلامت آحاد ملت ایران صورت می گیرد؛ چرا که برخی از واکسن های تولید شده در دنیا در فرم های ناشناخته ای هستند.

قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور با تاکید بر اینکه حمایت از تولید ملی واکسن کرونا ضروری و این امر از وظایف ستاد نقشه جامع علمی کشور نیز به شمار می رود، ادامه داد: از این رو به علت اضطراری بودن تولید واکسن کرونا تولید این واکسن از چندین سال به یک سال تقلیل پیدا کرد و این درحالی است که تولید واکسن هایی همچون ابولا 20سال و برخی بیماری های واگیر 15سال به طول انجامیده است.

به گفته وی، سازمان های تایید کننده و ناظر به دلیل شرایط اضطراری فاز های تولید واکسن را به سرعت طی کردند، اما برخی از کشور ها همچون عربستان تاییدیه ملی صادر کرده است که این جای سوال دارد.

کبگانیان با بیان اینکه 9 شرکت ایرانی 6نوع واکسن را در 4پلتفرم در حال تولید دارند، گفت: ایران تمام فناوری ها و پلتفرم های واکسن را دارد که برخی از آن ها در اسفند 99 و برخی در خرداد ماه سال آینده در برخی از فاز ها را خواهیم داشت.

به گفته وی، واکسن های تولیدی کشور مبتنی بر چهار پلتفرم ویروس کشته شده، ناقل ویروسی، mRNA و پروتئین نوترکیب است.

وی با بیان اینکه واکسن بر پایه ویروس کشته شده ایمن است، ادامه داد: یکی از پلتفرم ها mRNA است که تمام ابعاد این نوع واکسن شناخته شده نیست و شرکت فایزر این واکسن را تهیه کرده که هنوز تمام ابعاد این پلتفرم مشخص نیست.

به گفته وی، واکسن بر پایه پلتفرم نوترکیب با همکاری کشور کوبا توسط محققان کشور تولید می شود.

کبگانیان اضافه کرد: پیش بینی می شود اگر مراحل را طی کنیم نه تنها واکسن ساز های رقابتی بخش خصوصی را خواهیم داشت، بلکه به طور کلی تولید کننده های دارو با تکنولوژی های جدید در کشور ظهور خواهند کرد.

وی اضافه کرد: تولید دارو با تکنولوژی سنتی بوده، ولی در این دوران مسائل تولید دارو با فناوری های تک مطرح شده است.

کبگانیان یکی از دستاورد های تولید واکسن کرونا در کشور را فعالیت بخش خصوصی در کنار بخش دولتی دانست و گفت: تا 6 ماه آینده نه تنها واکسن های بخش خصوصی بلکه بخش دولتی هم خواهیم داشت.

وی با اشاره به گلوگاه جدی تولید واکسن کرونا در کشور، اضافه کرد: یکی از گلوگاه های جدی ما اجرای فاز های بالینی و حیوانی است که به خوبی طی می شود و نگرانی ما در این جلسه ورود به سمت تولید انبوه و صنعتی از یک تا 2میلیون دوز به بالاست که این موضوعات در این جلسه تاکید شد.

کبگانیان چالش دیگر محققان در تولید واکسن کرونا را دسترسی به تجهیزات دانست و اضافه کرد: به دلیل تحمیل تحریم ها علیه کشور توسط برخی کشور های دشمن دسترسی به برخی دستگاه ها را نداشتیم، ولی این تحریم ها باعث شد که شرکت های دانش بنیان خوبی به این موضوع ورود پیدا کنند.

وی با تاکید بر اینکه اکنون مشکل تامین دستگاه برای تولید واکسن نداریم، گفت: گزارشی در این زمینه از سوی موسسه برکت اعلام شد که تولید انبوه واکسن را در چند روز اخیر آغاز کردند که با استفاده از دستگاه های داخلی بوده است.

کبگانیان با بیان اینکه خرید پر خطر به مصلحت ملت نیست، خاطر نشان کرد: تامین 16.8 میلیون دوز از کواکس یکی از برنامه ها است و شرط خرید این است که مبتنی بر پلتفرم فایزر نباشد.

وی اضافه کرد: پیش بینی شده که 25میلیون دوز تولید داخلی واکسن ایرانی کرونا تا اردیبهشت و خرداد داشته باشیم.

کبگانیان اضافه کرد: علاوه بر خرید 16.8 میلیون دوز بناست که 25.5 میلیون دوز واردات دیگر از شرکت دیگر که مبتنی بر پلتفرم فایزر نباشد، در پیش گرفته شود که پوشش خوبی برای سنین مختلف خواهد داشت.

قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور اضافه کرد: انواع این واکسن برای سنین مختلف و زمینه های مختلف توصیه می شود.

وی با بیان اینکه این جلسه چهار مصوبه داشت، گفت: اولین مصوبه در خصوص توجه مجلس و دولت به تولید واکسن است که اعتبار ویژه ای برای این منظور باید در نظر گرفته شود.

قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور مطرح کرد: حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی از فاز سوم انسانی دیگر مصوبات ما در این جلسه بود.

وی با اشاره به سومین مصوبه در این جلسه گفت: انجام کار پژوهشی در زمینه ساخت و تولید ویروس های صنعتی و بررسی خطرات ریسک آن برای آینده بشریت بود که به مرکز همکاری های تحول و پیشرفت واگذار شد.

کبگانیان اضافه کرد: همچنین مقرر شد این مرکز ظرف سه ماه آینده گزارش این پژوهش را به ما اعلام کند.

کبگانیان گفت: البته مطالعاتی در این زمینه اجرا شده، ولی ما به این مطالعات متکی نیستیم و باید بیش از این ها مورد بررسی قرار گیرد.

وی ادامه داد: چهارمین مصوبه این جلسه پیوست رسانه ای است و به نظر می رسد برخی اخبار رسانه های داخلی و هجمه های رسانه ای در زمینه تولید، خرید، عدم خرید واکسن وجود دارد که این موضوع نیاز به پیوست رسانه ای برای تولید و خرید واکسن کووید 19 دارد.

به گفته قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور، تهیه پیوست رسانه ای به ستاد مهندسی فرهنگی در شورای عالی انقلاب فرهنگی واگذار شده است که به تصویب این ستاد می رسد و این سند برای ستاد راهبری قابل استناد و استفاده خواهد بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1400

به "پیش بینی تولید 25 میلیون دوز واکسن کرونا ایرانی تا خرداد ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی تولید 25 میلیون دوز واکسن کرونا ایرانی تا خرداد ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید