چرا خیلی راحت فراموش می کنیم؟

به گزارش مجله سویگل، اینکه اغلب اوقات مطالب و کارهای مهم خود را فراموش می کنیم می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در اینجا سعی داریم به آنالیز این دلایل بپردازیم.

چرا خیلی راحت فراموش می کنیم؟
چرا به راحتی دچار فراموشی می شویم و از یاد می بریم. چه اتفاقی بر سر دانسته ها و اطلاعات ما می آید؟ وقتی انسان به یاد نمی آورد، دچار فراموشی می گردد. چرا به یاد نمی آوریم؟ سه فرضیه متداول در این باره وجود دارد.

وقتی تکرار نکنیم فراموش می کنیمبراساس این فرضیه (که البته هواداران کمی دارد) هر آنچه از اطلاعات وارد مغز می گردد در معرض اضمحلال و نابودی است. به این معنا که با گذشت زمان اطلاعاتی را که وارد مغزتان نموده اید از بین می رود. اگر تکرار و تمرین نکنید و هر از چندگاهی یادآوری نکنید هر چه که درون مغزتان ریخته اید از بین می رود. بازیابی اطلاعات بدون تکرار امکانپذیر نیست. منتقدان این فرضیه می گویند بسیاری از اطلاعات را چه تمرین و یادآوری کنید و یا نه در حافظه بلند مدت شما ثبت خواهد شد.

فرضیه تداخل و تشویشاین فرضیه می گوید که خاطرات و اطلاعات در فکر ما در حال رقابت و تداخل هستند. وقتی اطلاعات و خاطراتی مشابه یکدیگر باشند بازآوری و به یادآوردن کار سخت و دشواری می گردد.

عدم ذخیره سازی درستدر این فرضیه می گوید وقتی اطلاعات را در حافظه ات خوب و با کیفیت ذخیره سازی نکنی، آنها مستحق نابودی و فنا هستند. درجه مهم بودن موضوع هم می تواند در این مسئله نقش داشته باشد. هر چقدر موضوعی بی اهمیت تر باشد زودتر فراموش می گردد و هر چقدر برای شما از اهمیت بیشتری برخوردار باشد به راحتی از فکر پاک نمی گردد و باقی می ماند. اگر مطالب را بفهمید و آن ها را طوطی وار مرور و حفظ نکنید، احتمال این که آن ها را در بلندمدت به یاد آورید بیشتر خواهد شد. مرور برای جاگرفتن اطلاعات در حافظه کوتاه مدت خوب است ولی وقتی به رمزگردانی اندوزش و بازیابی اطلاعات در حافظه بلند مدت احتیاج دارید، خیلی موثر نیست. پس سعی کنید تا حد امکان اطلاعات را بفهمید و آن ها را معنا و بسط دهید و شخصی کنید.

منبع: سایت برترینها

منبع: راسخون
انتشار: 28 آبان 1400 بروزرسانی: 28 آبان 1400 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1821

به "چرا خیلی راحت فراموش می کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا خیلی راحت فراموش می کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید