چگونه احتمال تولد نوزادان مبتلا به سندرم داون نزدیک به صفر می شود؟

به گزارش مجله سویگل، متخصص رادیولوژی با اشاره به اینکه جلوگیری از بروز ناهنجاری های مادرزادی در نسل آینده در گرو انجام به موقع غربالگری در دوران بارداری است، گفت: انجام غربالگری در تمام بارداری ها و به ویژه برای مادرانی که در بارداری های قبلی خود سابقه اختلالات ژنتیکی یا کرومزومی داشته اند امری کاملاً ضروری است.

چگونه احتمال تولد نوزادان مبتلا به سندرم داون نزدیک به صفر می شود؟

عارف همتی مشاور غربالگری و متخصص رادیولوژی و سونوگرافی درباره انجام غربالگری های دوران بارداری گفت: انجام غربالگری در دوران بارداری کارآمدترین شیوه در تشخیص انواع ناهنجاری های کوروموزومی، ژنتیکی و اختلالات ساختاری جنین محسوب می شود و امکان تشخیص بسیاری از ناهنجاری ها را پیش از تولد جنین فراهم می سازد. از آنجایی که در جامعه ما بسیاری از افراد در خصوص ضرورت انجام غربالگری در دوران بارداری آگاهی کافی ندارند ضروری است که حتماً در این زمینه فرهنگ سازی شود.

وی در ادامه گفت: غربالگری مرسوم جنین شامل دو مرحله است که مرحله اول بین هفته 14-11 و مرحله دوم بین هفته 22-17 بارداری قابل انجام است و هر دو مرحله شامل سونوگرافی همراه با آزمایش خون است.

وی با بیان اینکه جلوگیری از بروز ناهنجاری های مادرزادی در نسل آینده در گرو انجام به موقع غربالگری در دوران بارداری است، افزود: در سونوگرافی های غربالگری ضخامت پشت گردن جنین، تیغه بینی، مغز، صورت، قلب، ستون فقرات، اندام ها و تمام احشاء جنین به صورت دقیق و کامل بررسی می شوند تا در صورت وجود و تشخیص ناهنجاری اقدام مناسب در زمان مناسب صورت پذیرد.

همتی با تاکید بر اینکه غربالگری های دوران بارداری را باید جدی گرفت، هشدار داد: انجام غربالگری در تمام بارداری ها و به ویژه برای مادرانی که در بارداری های قبلی خود سابقه اختلالات ژنتیکی یا کرومزومی داشته اند امری کاملاً ضروری است.

این متخصص رادیولوژی و سونوگرافی گفت: غربالگری فقط ریسک ابتلای جنین به اختلالات ژنتیکی یا کرومزومی را معین می کند و هرگز به معنای تشخیص قطعی اختلال نیست. اگر با بررسی نتیجه آزمایش خون و سونوگرافی غربالگری احتمال بروز مسائل کرومزومی و ژنتیکی بالا باشد، نمونه برداری از جفت یا آمنیوسنتز برای تشخیص قطعی اختلال توصیه می شود.

همتی خاطر نشان کرد: سونوگرافی هیچ گونه عارضه و خطر ثابت شده ای برای جنین و مادر به همراه ندارد و بویژه انجام سونوگرافی های غربالگری در زمان مناسب و مقرر امری حیاتی و ضروری است که در نتایج مفید و ثمربخش آن کمترین تردیدی وجود ندارد .

منبع: همگردی
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1360

به "چگونه احتمال تولد نوزادان مبتلا به سندرم داون نزدیک به صفر می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه احتمال تولد نوزادان مبتلا به سندرم داون نزدیک به صفر می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید