آخرین وضعیت منابع آب در کشور

سال گذشته حجم آب های سطحی کشور 32 میلیارد مترمکعب بود اما سال جاری حجم این آب ها به 25 میلیارد مترمکعب رسیده یعنی حجم آب های سطحی کشور حدود 35 درصد کاهش یافته و این در شرایطی است که این عدد در دهه 70، حدود 80 میلیارد مترمکعب بوده است.

آخرین وضعیت منابع آب در کشور

به گزارش خبرنگاران، آمار و اراقام منابع آبی کشور بیانگر اوضاع نابه سامان کشور در این حوزه است چراکه از یک سو با کاهش آب های سطحی و از سوی دیگر کاهش آب های زیر زمینی مواجهه هستیم، علاوه بر این، وضعیت بارندگی ها نیز چندان مناسب نیست.

بر اساس آخرین آمار از وضعیت بارش های کشور باید گفت که ارتفاع کل ریزش های جوی از اول مهر تا 14 شهریور سال آبی 97-96 بالغ بر 169.5 میلیمتر بوده که این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره های مشابه درازمدت (246.7 میلیمتر) 31.3 درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (231.5 میلیمتر) 26.8 درصد کاهش نشان می دهد. ضمناً حجم بارش طی این مدت نیز معادل 279.341 میلیارد مترمکعب بوده است.

علاوه بر این از میان 177 سد بزرگ موجود در شش حوضه آبریز اصلی کشور 90 سد بزرگ از جمله سدهای زاینده رود، شهیدرجایی، ساوه، کوثر و ملاصدرا کمتر از 40 درصد آب ذخیره گردیده دارند.

از سوی دیگر میزان برداشت از منابع آب تجدیدپذیر بسیار زیاد است به گونه ای که بر اساس گفته های عیسی کلانتری هیچ کشوری نباید بیش از 40 درصد ظرفیت منابع تجدیدپذیر را مصرف کند اما در ایران 130 درصد برداشت می گردد.

آمار و ارقام وضعیت منابع آبی کشور موضوعی است که شاید آن طور که باید مورد توجه مردم و مسوولان قرار نگرفته و باید بیش از گذشته و به صورت فراگیر به این مساله مهم و حیاتی نگاه گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آخرین وضعیت منابع آب در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین وضعیت منابع آب در کشور"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید