آمار نگران کننده ام اس؛ جایگاه ایران در جهان ، این 3 کلانشهر رکورددار ابتلا هستند ، شیوع در خانم ها چند برابر آقایان است؟ ، این گروه سنی در خطرند

به گزارش مجله سویگل، رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت گفت: طی دهه های اخیر شیوع بیماری ام اس در کشور به خصوص در منطقه ها شهری افزایش یافته و این مسئله حاکی از اهمیت تشخیص و کنترل بیماری در جوانان و میانسالان با توجه به شیوع میانه تا بالای آن است.

آمار نگران کننده ام اس؛ جایگاه ایران در جهان ، این 3 کلانشهر رکورددار ابتلا هستند ، شیوع در خانم ها چند برابر آقایان است؟ ، این گروه سنی در خطرند

به گزارش خبرنگاران، دکتر امیرحسام علیرضایی رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت در خصوص آمار بروز بیماری MS در کشور گفت: بر اساس آمار ثبت شده در سامانه بیماری های نادر معاونت درمان وزارت بهداشت، تا امروز 95 هزار بیمار مبتلا به MS رجیستر و شناسایی شده اند.

شیوع در خانم ها بیش از آقایان

وی اضافه نمود: شیوع بیماری همچنان در خانم ها بیشتر از آقایان به نسبت 2.5 برابر و در سنین 20 تا 45 سال است.

جایگاه ایران در جهان از نظر تعداد ابتلا

علیرضایی با اشاره به اینکه میانه شیوع MS بر اساس آمارهای جهانی به اندازه 112 نفر به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت است، شرح داد: این نسبت در کشورهای مختلف متفاوت بوده و در کشور ایران، شیوع MS معادل 111 بیمار به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت است. بر این اساس ایران در شمار کشورهای با شیوع بالا از لحاظ MS است.

توزیع جغرافیایی بیماری MS در شهرهای کشور

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درخصوص توزیع جغرافیایی بیماری MS در شهرهای کشور بیان نمود: طی دهه های اخیر شیوع آن در کشور به خصوص در منطقه ها شهری افزایش یافته و این مسئله حاکی از اهمیت تشخیص و کنترل بیماری در جوانان و میانسالان با توجه به شیوع میانه تا بالای آن است.

وی گفت: به طور میانه سالانه حدود 5 هزار بیمار به جمعیت مبتلایان در کشور اضافه نموده می شود. در حال حاضر بیشترین رجیستری بیماری MS در استان های اصفهان، شیراز و تهران است.

نحوه تامین داروی بیماران مبتلا به MS

وی درخصوص نحوه تامین داروی بیماران مبتلا به MS اظهار کرد: در حال حاضر در خصوص داروهای ایرانی تولید داخل مسئله ای وجود ندارد و داروهای وارداتی گاه به دلیل تحریم ها دچار کمبود می شویم که در حال حاضر نیاز رفع شده است و تأمین جدیدترین داروهای مورد مصرف بیماران (مونوکلونال آنتی بادی) با اثر بخشی بالا از تاکیدات وزارت بهداشت است.

پوشش بیمه ای ارائه خدمات به بیماران MS

علیرضایی درباره پوشش بیمه ای ارائه خدمات به بیماران MS پس از آغاز به کار صندوق بیماری های خاص و صعب العلاج شرح داد: حمایت از بیماران در قالب تدوین بسته های حمایتی با اخذ نظر از کمیته های علمی مشورتی به منظور کاهش بار مالی بیماران با پوشش حمایتی بیمه پایه و صندوق بیماران خاص و صعب العلاج تدوین و ابلاغ می شود و در قالب این بسته تدوینی، بیماران هزینه ایی را متحمل نمی شوند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 خرداد 1402 بروزرسانی: 12 خرداد 1402 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 2208

به "آمار نگران کننده ام اس؛ جایگاه ایران در جهان ، این 3 کلانشهر رکورددار ابتلا هستند ، شیوع در خانم ها چند برابر آقایان است؟ ، این گروه سنی در خطرند" امتیاز دهید

1 کاربر به "آمار نگران کننده ام اس؛ جایگاه ایران در جهان ، این 3 کلانشهر رکورددار ابتلا هستند ، شیوع در خانم ها چند برابر آقایان است؟ ، این گروه سنی در خطرند" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار نگران کننده ام اس؛ جایگاه ایران در جهان ، این 3 کلانشهر رکورددار ابتلا هستند ، شیوع در خانم ها چند برابر آقایان است؟ ، این گروه سنی در خطرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید