امیرحسین افراسیابی درگذشت

به گزارش مجله سویگل، امیرحسین افراسیابی، شاعر و مترجم پیشکسوت در سن 87سالگی از دنیا رفت.

امیرحسین افراسیابی درگذشت

مجید ضرغامی، مدیر انتشارات سرزمین اهورایی با اعلام این خبر به ایسنا گفت: امیرحسین افراسیابی از بازماندگان جُنگ ادبی اصفهان و ساکن هلند بود که در این سال ها به اصفهان رفت وآمد داشت. ظاهرا دو روز پیش در پی زمین خوردن و به دلیل شکستگی پا به بیمارستان مراجعه می کند و در ادامه همین موضوع از دنیا می رود.

او درباره فعالیت های ادبی افراسیابی اظهار کرد: اولین مجموعه شعر این شاعر حرف های پاییزی حدود سال 1348 منتشر شد که مورد توجه قرار گرفت. او از نوادر ادیبانی بود که شعر مدرن هلند و غرب را به فارسی برگرداند و شعر ایران را هم ترجمه کرد. اما رسانه ها آن طور که باید به آثار افراسیابی نپرداختند. بسیار باسواد بود و از شاگردان مهندس سیحون در زمینه معماری بود. در حال حاضر هم آخرین مجموعه شعر او ایستگاه آخر و زندگی نامه اش را به همراه دو ترجمه از شعر هلند در دست چاپ داریم.

ایستگاه، بر عرض راه، تا ایستگاه بعدی، آواز شگفت یک شاید (گزیده شعرها)، عشق وقت نمی شناسد، و خانه ای که خانه ما نیست و بعد از هفتاد و سه پروانه از دیگر مجموعه شعرهای امیرحسین افراسیابی متولد سال 1313 هستند که در سال های گذشته وارد بازار نشر شده اند.

همچنین گزیده شعر امیرحسین افراسیابی نبض چارراه از تپش افتاد به همراه ترجمه های او از شعر هلند با نام های از کنار نگاه، در سطر رو به خانه مه آغاز می شود، دختران المپ (گزیده ای از شعر زنان هلند) و جاودانگی ناپایدار و همچنین برگزیده شعرهای شیموس هینی، شاعر ایرلندی برنده جایزه نوبل از سوی انتشارات سرزمین اهورایی منتشر شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 11 آبان 1400 بروزرسانی: 11 آبان 1400 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1805

به "امیرحسین افراسیابی درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیرحسین افراسیابی درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید