انگل در بدن انسان

به گزارش مجله سویگل، انگل یک موجود زنده ای است که در بدن حیوان یا گیاهی که خود را به آن چسبانده است است زندگی می نماید و از آن تغذیه می نماید. انگل ها به انسان ها هم حمله می نمایند و چنین حمله بیولوژیکی باعث بسیاری از بیماری ها می گردد. بخوانید تا بیشتر بدانید.

انگل در بدن انسان

مترجم: سعید علیزاده

منبع:راسخون

انگل یک موجود زنده ای است که در بدن حیوان یا گیاهی که خود را به آن چسبانده است است زندگی می نماید و از آن تغذیه می نماید. انگل ها به انسان ها هم حمله می نمایند و چنین حمله بیولوژیکی باعث بسیاری از بیماری ها می گردد. بخوانید تا بیشتر بدانید.

بدن انسان می تواند طعمه ای برای بیش از 1000 نوع انگل باشد. بیماری های ناشی از انگل در بدن ما به مرحله بیماری همه گیر در بعضی نقاط دنیا از جمله ایلات متحده امریکا تبدیل شده است. ما هرگز فکر نمی کنیم هنگامی که می خوریم یا می نوشیم می توانیم راهی ایجاد می کنیم که بسیاری از اشیاء ناخواسته و موجودات وارد سیستم بیولوژیکی ما می شوند. برآورد شده است که حدود 85% مردم دنیا از بیماری ناشی از انگل در هر زمانی از زندگی خود رنج برده اند یا در حال حاضر دچار این مشکل هستند.

انگل در بدن انسان از خونی که از آن تغذیه می نماید لذت می برد و آن ها بعلاوه مواد مغذی را از بدن میزبان می مکند. سپس بدن انسان بدون هیچ ماده مغذی رها می گردد و ضایعات فراوری شده به وسیله این انگل جایگزین آن می گردد. این انگل ها معمولا خود را به دیواره روده متصل می نمایند و در بافت و خون زندگی می نمایند که منجر به کمبود آهن و کم خونی می گردد. در اغلب موارد، میبینیم که ما در هر زمانی احساس گرسنگی می کنیم و آغاز به تغذیه می کنیم. با این حال، متوجه نمی شویم که احتمالا غذایی که می خوریم به وسیله انگل های موجود خورده می شوند. واقعیت مهم در خصوص این موجودات این است که آن ها مکانیسم بقا بسیار پیشرفته ای دارند و به این خاطر می توانند تمام زمان و انرژی خود را صرف غذا خوردن و فراوری مثل نمایند بدون این که زیاد تحت تاثیر سیستم دفاعی بدن قرار بگیرند.

انواع انگل

کرم کدو:

این کرم ها به علت رشد سریعشان تا 30 فوت بدنام هستند. آن ها قادر به فراوری حدود یک میلیون تخم در روز هستند. کرم کدو می تواند مسئول چاقی در انسان باشد. انسانی که به این کرم آلوده می گردد همواره گرسنه است، چون این موجودات از مواد غذایی انسان تغذیه می نمایند و برای انسان هیچ ماده غذایی به جای نمی گذارند. این کرم ها به وسیله گوشت آلوده و خام وارد بدن انسان می شوند. گفته می گردد که گونه هایی از این کرم ها در صورتی که به مغز برسند سبب تشنج می شوند.

کرمک:

این انگل روده ای است. جلوگیری از آلوده شون به وسیله کرمک سخت است چون تخم آن ها به وسیله هوا منتقل می شوند. این انگل ها در هنگام شب به وسیله حفره مقعد می خزند و باعث خارش شدید می شوند. آن ها معمولا در ملافه تخم گذاری می نمایند.

کرم قلاب دار:

50% جمعیت دنیا به کرم قلاب دار آلوده هستند. این کرم ها در اشکال مختلف خم می شوند و خودشان را به سمت دیواره روده تنظیم می نمایند و از خون آن می مکند. آن ها حدود 6 اینچ طول دارند و رنگشان هم خاکستری است.

کرم قرمز:

کرم های قرمز در ظاهر شبیه کرم خاکی هستند. آن ها از روده بزرگ بیرون می آیند و به داخل بیضه ها می فرایند.

کرم های گرد:

این کرم ها به علت اینکه بافت روده بزرگ به حالت مایع تبدیل گردد مایع گوارشی از خود ترشح می نمایند و بافت مورد نظر به وسیله این انگل ها مکیده می گردد.

آمیب دندان:

اگرچه نام این انگل آمیب در خود دارد، اما در واقع این ها انگل هستند ولی نسبتا بی ضرر هستند. آن ها در حفره های دندان خانه می گزینند و از مواد غذایی میکروسکوپی موجود در دهان تغذیه می نمایند و دهان شما را تمیز می نمایند. از بین بردن این انگل حین مسواک زدن بسیار سخت است، چون آن ها به محض احساس مسواک فرار می نمایند و از خود محافظت می نمایند.

مایت خاکی:

مایت های خاکی در بعضی موارد می توانند سبب آلرژی شوند، اما آن ها ذاتا موجودات بی آزاری هستند. این انگل ها پوست سر و صورت را با خوردن سلول های مرده تمیز می نمایند.

بدترین قسمت در خصوص انگل های موجود در بدن انسان این است که حتی اگر شخص قادر به خلاص شدن از آن ها باشد، آن ها مجددا شخص را آلوده خواهند کرد. در اغلب موارد، اشاره شده است که اگر یک شخص با انگل آلوده گردد، شریک زندگی او هم آلوده خواهد شد. بنابراین، توصیه می گردد که هر دو نفر تحت درمان قرار گیرند تا باهم از شر انگل خلاص شوند. در صورتی که بچه هم دارند باید همگی به طور همزمان درمان شوند.

منبع: راسخون
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1800

به "انگل در بدن انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انگل در بدن انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید