تامین حدود 5 هکتار زمین برای راه اندازی مزرعه فندق و گیاهان دارویی در اردبیل

به گزارش مجله سویگل، خبرنگاران/اردبیل رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل از تامین زمین 5 هکتاری برای راه اندازی مزرعه فندق و گیاهان دارویی با اهداف تحقیقاتی در اردبیل اطلاع داد.

تامین حدود 5 هکتار زمین برای راه اندازی مزرعه فندق و گیاهان دارویی در اردبیل

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام با یکی از بهشت های روی زمین اشنا شوید و زیبایی های هوشی مین و هانوی را در سفر دلپذیری تجربه کنید.

مهران اوچی اردبیلی در مصاحبه با خبرنگاران، اظهار کرد: پیروز شدیم با امضای قرارداد با اداره کل منابع طبیعی استان مکانی مناسب برای راه اندازی کلکسیون، اجرای تحقیقات و ایجاد نهالستان برای فراوری نهال فندق شناسنامه دار فراهم کنیم.

وی با اشاره به اینکه تامین این زمین در راستای تحقق اهداف تحقیقاتی (هدف چهار) مصوب در برنامه ششم توسعه جهاد دانشگاهی اردبیل در حوزه کشاورزی است، اعلام نمود: با انجام عملیات خاکورزی مناسب در چند ماه آینده نسبت به راه اندازی این مزرعه تحقیقاتی اقدام خواهد شد.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل ادامه داد: ادامه مطالعات تحقیقات فندق جهت دستیابی به ژنوتیپهای امید بخش برای کشت و توسعه فندق در استان به منظور ایجاد درآمد پایدار برای روستائیان اردبیل از اهداف ما در این پروژه است که امیدوارم با راه اندازی این مجموعه بتوانیم گام اساسی در اصلاح الگوی کشت استان که از ماموریت بسیار مهم اخیر استاندار اردبیل به جهاددانشگاهی است، برداریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تکمیل فاز تحقیقاتی فراوری نشاسته پلیمری در جهاد دانشگاهی اردبیل اشاره نمود و گفت: در چند روز اخیر با برگزاری جلسات متعدد با مسئولان جهاد دانشگاهی کشور این طرح فناورانه جهاد دانشگاهی اردبیل وارد فاز جدیدی شده و قرار است با اختصاص اعتبار از محل صندوق توسعه ملی، مقدمات ایجاد کارخانه فراوری نشاسته پلیمری جهاددانشگاهی فراهم گردد و این افتخاری بزرگ برای استان اردبیل محسوب می گردد.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد اردبیل بیان نمود: با توجه به اینکه این محصول از کشور چین با قیمت بسیار بالا تامین می گردد جهاددانشگاهی می تواند با بهره مندی از این فناوری و راه اندازی پایلوت نیمه صنعتی فراوری نشاسته پلیمری می تواند بخشی از احتیاج کشور به این محصول وارداتی را تامین و به اقتصاد کشور و استان یاری کند.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی استان اردبیل بیان نمود: با تاسی از تدبیر ایجاد سالانه 20 هزار شغل در استان از طرف استاندار اردبیل، با ایجاد کارخانه فراوری نشاسته سبز در اردبیل برای 44 نفر در فاز اول فرصت شغلی ایجاد می گردد.

اوچی اردبیلی ایجاد پایلوت نیمه صنعتی فراوری نشاسته پلیمری با ظرفیت یک هزار و 500 تن در سال را از برنامه های اولویت دار جهاد دانشگاهی اردبیل عنوان و توضیح داد: در استان اردبیل 750 هزار تن سیب زمینی فراوری می گردد که 250 هزار تن آن درجه سه و غیرقابل استفاده است که می توان از آن برای فراوری نشانسته پلیمری که در صنعت حفاری نفت کاربرد دارد استفاده کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 610

به "تامین حدود 5 هکتار زمین برای راه اندازی مزرعه فندق و گیاهان دارویی در اردبیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تامین حدود 5 هکتار زمین برای راه اندازی مزرعه فندق و گیاهان دارویی در اردبیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید