تجارب موفق برخی کشورها برای کاهش خودکشی

به گزارش مجله سویگل، خودکشی سالانه باعث جان باختن حدود 800 هزار نفر در سراسر دنیا گردیده و در عین حال دومین علت مرگ و میر در گروه سنی 15 تا 29 سال محسوب می گردد.

تجارب موفق برخی کشورها برای کاهش خودکشی

به گزارش مجله سویگل، تمایلات خودکشی در نوجوانان اغلب تحت تاثیر عواملی چون احساس ننگ، تغییرات رشد و فشارهایی نظیر تاثیرات گروه های مختلف نوجوانان بر یکدیگر واقع شده است که به سختی می توان این عوامل را مورد هدف قرار داد و مقابله با آنها احتیاجمند استراتژی های پیشگیرانه مبتنی بر شواهد خاص است.

به طور کلی معضل خودکشی در سراسر جهان در حال تشدید است به طوری که در 45 سال گذشته نرخ خودکشی جهانی 60 درصد افزایش داشته است.

استراتژی های پیشگیری از خودکشی اکثرا تحت آنالیز و تحقیق بوده، بودجه کمی به آنها اختصاص یافته و اغلب یکپارچه نیستند. در این میان برخی از کشورها به طور مستقل با برنامه های هدفمند، سرمایه گذاری های دولتی و حمایت جامعه، قادر به مقابله با این روند رو به رشد جهانی و کاهش نرخ خودکشی بوده اند. این برنامه های انفرادی با ایجاد انسجام اجتماعی، برطرف احساس ننگ و یاری به دسترسی مردم به خدمات حمایتی، جان بسیاری از افراد را نجات داده اند.

عوامل بسیاری می تواند باعث اقدام به خودکشی در افراد گردد. به عنوان مثال در زمان افزایش تنش های سیاسی، عدم ثبات اقتصادی یا تحولات فرهنگی به طور معمول نرخ خودکشی افزایش می یابد. در حالی که بدیهی است در موقعیت های صلح آمیز و موفقیت زا این آمار رو به کاهش دارد.

استراتژی های مقابله با خودکشی به طور کلی باید شامل نظارت، محدودیت ابزار (به عنوان مثال مسدود کردن دسترسی به پل ها و پشت بام های بلند)، راهبردهای مطرح گردیده در گزارش های رسانه ای در مورد خودکشی، کاهش احساس ننگ در ارتباط با مسائل، افزایش مطلعی عمومی و همچنین آموزش کارکنان بخش سلامت و بهداشت، پلیس و دیگر افرادِ مرتبط با این مشکل باشد.

در حال حاضر 80 کشور جهان دارای راهکارهای پیشگیری از خودکشی بوده و 13 کشور نیز در حال توسعه این راهکارها هستند.

اتحادیه اروپا

به گزارش پایگاه اینترنتی یوروپا، پروژه نجات و توانمندسازی زندگی جوانان در اروپا (SEYLE) که توسط اتحادیه اروپا سرمایه گذاری گردیده، این موضوع را مورد توجه قرار داده و یک برنامه مداخله آمیز و موثر مبتنی بر مدارس برای افراد 14 تا 16 ساله راه اندازی نموده است. این برنامه تحت عنوان جوانان مطلع از سلامت روان (YAM) نوجوانان را توانمند می سازد.

این برنامه پنج ساعته که طی چهار هفته اجرا می گردد مدتی است در مدارس چندین کشور از جمله انگلیس، اتریش، سوئد، ایالات متحده و استرالیا مورد استفاده قرار گرفته است. یک استاد روان پزشکی و متخصص خودکشی در سوئد در مورد برنامه (YAM) می گوید: در این برنامه جوانان به عنوان متخصصان سلامت روانِ خود در نظر گرفته گردیده و صدا و تجربیات آنها شنیده می گردد.

یک انسان شناس و محقق سلامت روان عمومی در آمریکا نیز در این ارتباط می گوید: این تکنیک به جوانان یاری می نماید تا مسائل پیچیده سلامت روانی مانند استرس، بحران ها، قلدری، تبعیض، افسردگی و خودکشی را بازتاب دهند. این برنامه طراحی گردیده تا درک دانش آموزان را در مورد سلامت روان تغییر داده و مهارت های مقابله و مدیریت وقایع ناسازگار زندگی را در آنها بهبود بخشد.

همچنین آنالیز ها روی مشخص میزان کارآیی برنامه YAM در بیش از 11 هزار نوجوان از 168 مدرسه در 10 کشور عضو اتحادیه اروپا اجرا شده است. آنالیز ها نشان داد این برنامه موفقیت آمیز بوده و به طور موثری در جلوگیری از موارد جدید افسردگی، افکار خودکشی شدید و اقدام به خودکشی موفق بوده است. در حقیقت این برنامه موارد اقدام به خودکشی را در این گروه سنی در مقایسه با دیگر گروه ها به نصف رسانده است.

این برنامه همچنین منجر به ایجاد یک پایگاه داده گسترده گردیده که بینش کلیدی در مورد سلامت رفتاری و روانی نوجوانان اروپایی فراهم آورده است. به عنوان مثال مطالعات اجرا شده در این داده ها نشان می دهد که در حدود 29 درصد از این نوجوانان علائم خفیفی از افسردگی وجود داشته، بیش از یک چهارم رفتارهای خودآزاری و حدود یک پنجم آنها خواب کمتر از شش ساعت در شب داشته اند که با مسائل عاطفی و رفتاری، اضطراب و افکار خودکشی مربتط بوده است.

مطلعیِ بیشتر در مورد گرایش های خودکشی نوجوانان و مقابله با هر گونه نشانه های اولیه بعدها یاری می نماید تا بار اجتماعی اساسی آن را بتوان کاهش داد. زیرا افرادی که اقدام به خودکشی در جوانی داشته اند بعدها در بزرگسالی مسائل روانی مزمن تری همچون افسردگی، وابستگی به مواد و مسائل و سلامت جسمانی همچون سندروم متابولیک و بیماری های التهابی را تجربه خواهند کرد. علاوه بر آن احتمال شرکت در جرایم خشونت بار، سوء استفاده از شریک زندگی، بیکاری و احتیاج طولانی مدت به مراقبت های بهداشتی در این افراد افزایش خواهد یافت.

فنلاند

بنابر گزارش هافینگتن پست، 30 سال پیش همه گیر شدن معضل خودکشی در مردان فنلاندی این کشور را بر آن داشت تا به حل این مشکل در سطح ملی پرداخته و فنلاند به اولین کشور در مقابله با حل این معضل تبدیل گردد. سه سال بعد در سال 1990 نرخ خودکشی به 49.3 نفر در هر 100 هزار نفر رسید و پس از آن تا کنون بطور پیوسته در حال کاهش بوده است. طبق آخرین آنالیز ها نرخ خودکشی در فنلاند 16.3 نفر در هر 100 هزار نفر برآورد گردیده است که اگرچه هنوز نسبت به کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی بالاست اما در مقایسه با آمار آن در سال 1990 که دومین نرخ خودکشی در جهان به حساب می آمد، وضعیت مناسبی دارد.

نکته مهم در مورد برنامه فنلاند در حل معضل خودکشی این است که ساده یا سریع نبوده و به طور پیوسته طی بیش از یک دهه اجرا شد. در این طرح با همکاری و حمایت نهادهای دولتی و هماهنگ نمایندگان پروژه، برنامه هایی را در تمام بخش های جامعه شامل مدارس، نیروهای دفاعی – نظامی، کلیساها، سازمان های رفاهی و مهمتر از همه کارکنان مراقبت های بهداشتی و امدادگران توسعه دادند. یکی از جنبه های مهم این رویکرد، برنامه مدیریت بحران در مدارس فنلاند بود. مدیران، معلمان، کارکنان رفاهی و روان شناسان مدرسه همگی در مورد نحوه واکنش در شرایط بحرانی مانند خودکشی یا اقدام به خودکشی در دانش آموزان یا والدین آنها آموزش دیده اند و مدل کاری بحران در سراسر مدارس گنجانده گردیده است. پس از انجام این برنامه مدارس نه تنها اعلام کردند بهتر قادر به واکنش در شرایط بحرانی هستند بلکه اعلام کردند تمامی کارکنان تمایل بیشتری به گفت وگو در مورد مسائل دردناک خود دارند که این باعث می گردد احساس ننگ در مورد این مسائل از بین رفته و افرادی که با مسائلی دست و پنجه نرم می نمایند راحت تر سراغ یاری بروند.

هر ساله در فنلاند نیز مانند دیگر کشورها به ازای هر خودکشی منجر به مرگ، 10 تن دیگر نیز اقدام به خودکشی می نمایند. این بدان معناست که مراقبت بهتر از این افراد یکی از عوامل اصلی کاهش نرخ خودکشی است. بیش از نیمی از افرادی که در این کشور دست به خودکشی می زنند زیر 35 سال سن دارند. در دهه 90 میلادی فنلاند خدمات بهداشت روان را از بیمارستان ها دور نموده و درمان افراد را در جامعه و مراکز مراقبت بهداشتی ادامه داده است. مراقبت های پس از اقدام به خودکشی افزایش یافته و ارتباط فرد با نزدیکانش و کارکنان مراقبت بهداشتی تقویت شد. سازمان جهانی بهداشت (WHO) از روینمودها و برنامه های پیشگیری و کاهش نرخ خودکشی فنلاند همواره حمایت و بر اهمیت پیشگیری از خودکشی تاکید نموده است.

ایتالیا

افراد سالمند اغلب در معضل خودکشی نادیده گرفته می شوند، در حالی که این افراد به طور خاص جزو گروه های پرخطر هستند. چرا که افراد سالمند بیشتر در معرض ناتوانی های جسمی و انزوای اجتماعی قرار داشته و در شرایط بحرانی به خدمات حمایتی (مانند سرویس های تلفنی امدادی یا گروه های آنلاین) دسترسی ندارند.

در ایتالیا در حالی که نرخ کلی خودکشی میزان پائین 5.4 نفر در هر 100 هزار نفر به ثبت رسیده، بیشترین میزان خودکشی در میان سالمندان دیده می گردد. برای رسیدگی به این معضل، یک خط تلفنی دو طرفه حمایتی در شمال ایتالیا راه اندازی شد. اولین خط سرویس به نام تلفن یاری نام گرفت که فرد می تواند در هر زمان برای دریافت یاری تماس بگیرد و دومین خط سرویسی به نام تلفن آنالیز نام گرفته که هفته ای دو بار برای مشخص افراد در معرض خطر و ارائه حمایت های عاطفی در دسترس واقع شده است.

آنالیز ها نشان داد این خط تلفنی موفقیت آمیز بوده و نرخ خودکشی در افرادی که از این خط استفاده می کردند نسبت به افرادی در همان رده سنی که از آن استفاده نمی کردند، 3.5 برابر کمتر بوده است. جوامع مدرن به طور فزاینده ای در حال منزوی شدن هستند و به همین دلیل اطمینان یافتن از اینکه همه افراد به خدمات حمایتی دسترسی دارند، سخت گردیده است.

نسل های قدیمی تر نیز کمتر به اینترنت دسترسی دارند. استراتژی های ساده ای همچون چنین خط های تلفنی حمایتی از راه هایی است که می تواند دسترسی افراد سالمند را به خدمات حمایتی و یاری به آنها در شرایط بحرانی را تضمین کند. موفقیت چنین پروژه هایی بسیار دلگرم نماینده است. این برنامه ها نشان می دهد که ارتباطات انسانی در حل چنین معضل هایی کلیدی است. چرا که موفق ترین برنامه ها آنهایی هستند که ارتباط میان افراد را تقویت نموده و خدمات حمایتی را از طریق تماس، مشاوره و برنامه های آموزشی فراهم می آورند.

ایالات متحده

بدیهی است افرادی که در ارتش و محیط های نظامی قرار دارند، بیشتر از دیگر افراد در معرض خطر ابتلا به بیماری های روانی و اقدام به خودکشی هستند. مطالعات اجرا شده توسط مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی نشان می دهد که نیروهای نظامی که در درگیری ها شرکت داشته اند، حتی ده ها سال پس از بازگشت از نبرد سه برابر بیشتر از افراد دیگر در معرض خطر ابتلا به اختلال استرس پس از آسیب روانی (PTSD) هستند که از عوامل اصلی خودکشی است.

در اوایل دهه 90 میلادی نرخ خودکشی در نیروی هوایی آمریکا به سرعت در حال افزایش بود به طوری که تا سال 1995 به 15.8 نفر در هر 100 هزار نفر رسیده بود. در سال 1996 این کشور برنامه ای اجرا کرد که نرخ خودکشی را در نظامیان به شدت کاهش داده و تا سال 2002 به حدود شش نفر در هر 100 هزار نفر رساند.

کلید موفقیت این برنامه این بود که ننگ موجود در مورد مسائل روحی را در سازمان هایی که بیشتر تحت سلطه مردان است مانند نیروهای نظامی نشان گرفت. در ایالت متحده آمریکا، مردان چهار برابر بیشتر از زنان به دلیل خودکشی جان خود را از دست می دهند. یکی دیگر از دلایل اصلی موفقیت این برنامه این بود که نیروی هوایی شروع به تشخیص افرادی که در معرض خطر خودکشی قرار داشتند، نموده و یاری های لازم را پیش از آن که دیر گردد به آنها ارائه می دهد.

در این برنامه 11 اقدام صورت گرفت. این اقدامات شامل آموزش های رسمی پیشگیری از خودکشی به تمامی پرسنل نظامی، آموزش به فرماندهان نظامی برای شناختن علائم هشدار دهنده و تشویق افراد در معرض خطر برای یاری دریافت است. همچنین وضعیت عاطفی هر کسی که در نیروی هوایی بازداشت یا تحت بازجویی قرار گرفته به شدت تحت نظارت قرار گرفته و تیم های پاسخ به استرس های پس از آسیب روانی در سراسر جهان برای یاری به موارد آسیب های روانی مانند حملات، حوادث جدی یا خودکشی راه اندازی شد. مهمتر از همه فرماندهان نیروی هوایی در تمامی سطوح فعالانه درگیر گردیده و در تشویق به فرهنگی پذیراتر در میان پرسنل نظامی حضور یافتند.

کره جنوبی

به نوشته پایگاه اینترنتی بیزینس اینسایدر، طبق گزارش سازمان همکاری اقتصادی و توسعه از سال 2003 کره جنوبی بالاترین نرخ خودکشی را در میان کشورهای توسعه یافته داشته است. در حالی که نرخ خودکشی در سراسر کشورهای توسعه یافته در دهه های گذشته کاهش یافته کره جنوبی با افزایش این نرخ روبرو بوده است. به طوری که نرخ خودکشی در این کشور در سال 1995 میلادی، 12.7 نفر در هر 100 هزار نفر بوده اما در سال 2010 به 33.3 نفر در هر 100 هزار نفر رسیده است. خودکشی در سالمندان کره ای بسیار برجسته است. به نحوی که 30 درصد قربانیان خودکشی را سالمندان تشکیل داده اند که بیش از 65 سال سن دارند. سالمندان سهم بیشتری از جمعیت کره جنوبی را تشکیل داده و تقریبا نیمی از آنها در فقر زندگی می نمایند. خودکشی همچنین از عوامل اصلی مرگ نوجوانان کره ای است. در سال 2014 حدود هشت درصد از نوجوانان این کشور اعلام کردند به خودکشی فکر می نمایند. تمایل به خودکشی در افراد مشهور کره ای نیز باعث افزایش آمار خودکشی در این کشور می گردد.

در کره جنوبی نیز مانند بسیاری از کشورهای جهان، افسردگی و دیگر بیماری های روحی به شدت ننگ محسوب می گردد. بسیاری از مردم کره جنوبی دیدگاهی قدیمی و منسوخ نسبت به بیماری های روحی داشته وتصور می نمایند وقتی کسی به خودکشی می اندیشد، قدرت کافی برای ادامه زندگی ندارد و ضعیف است و میزان همدردی و علاقه به تفحص در مورد علل این معضل پائین است.

اما این روند به آرامی در حال تغییر است و از سال 2010 نرخ خودکشی در کره جنوبی کاهش یافته است. چرا که برخی برنامه های کاهش و پیشگیری از خودکشی در حال انجام در این کشور است. به عنوان مثال خرید و فروش یک نوع آفت کش به نام پاراکوات که نقش مهمی در خودکشی های مردم کره جنوبی دارد ممنوع گردیده است. پاراکوات و سایر آفت کش ها یک پنجم از خودکشی های این کشور را بین سال های 2006 تا 2010 به خود اختصاص داده اند. مسمومیت به طور کلی دومین روش شایع خودکشی در افراد سالخورده این کشور است. این ممنوعیت ها میزان خودکشی با سموم را در کره جنوبی 46 درصد کاهش داده است.

در ماه ژانویه دولت کره جنوبی ابتکاری جدید برای کاهش میزان خودکشی شروع کرد که مشارکت جامعه نام گرفت. در این برنامه یک میلیون عضو گروه های مذهبی و مدنی برای پیشگیری از خودکشی آموزش دیده و پرونده های مربوطه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و آزمایشات تشخیصی بیشتری صورت خواهد گرفت. اما بودجه اختصاص یافته برای این اقدامات 9.2 میلیون دلار در نظر گرفته گردیده که کافی نبوده است.

با این حال رئیس جمهوری کره جنوبی قول داده نرخ خودکشی کشور را به 20 مرگ در هر 100 هزار نفر تا سال 2020 کاهش دهد.

به گزارش مجله سویگل به نقل از اینترتیلز، طبق آمارهای رسمی مربوط به امسال میلادی (2018) تاکنون که در پایگاه آماری World Population Review منتشر گردیده، بالاترین نرخ خودکشی به ترتیب مربوط به کشورهای سریلانکا، لیتوانی، گویان، کره جنوبی، مغولستان، قزاقستان، سورینام، بلاروس، گینه استوایی، لهستان، لتونی، مجارستان، اسلوونی، آنگولا ، بلژیک بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 آذر 1397 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 25

به "تجارب موفق برخی کشورها برای کاهش خودکشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجارب موفق برخی کشورها برای کاهش خودکشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید