حناچی: کاهش آلودگی هوای تهران راهی جز برقی شدن اتوبوس ها ندارد

به گزارش مجله سویگل، شهردار تهران با بیان اینکه در تهران برای کاهش آلایندگی ها و آلودگی هوا راهی جز برقی کردن اتوبوس ها نداریم گفت: این موضوع در دستور کار شهرداری تهران قرار گرفته است.

حناچی: کاهش آلودگی هوای تهران راهی جز برقی شدن اتوبوس ها ندارد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، پیروز حناچی در حاشیه برگزاری صد و نودوپنجمین جلسه شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که در صحبت های امروزتان در صحن شورای شهر عنوان کردید در بودجه سال 99، 25 درصد نسبت به سال سال جاری افزایش بودجه خواهیم داشت آیا این مسئله به دلیل تورم سال آینده خواهد بود، اظهار کرد: بودجه ای که شورای شهر تهران ارائه کردیم بیش از 30 هزار میلیارد است و معمولا پیش بینی تورم در بودجه دیده می گردد.

وی اضافه نمود: علاوه بر آن، متممی هم هفته گذشته ارائه نموده بودیم که در بودجه اولیه نبود، اما طبیعتا مبنای افزایش بودجه قرار می گیرد. در برنامه ای که با شورا به توافق رسیدیم حدود همین رقم برای بودجه سال 99 پیش بینی شده بود که مطابق آن عمل کردیم. سرفصل ها را هم در صحن شورا شرح دادم که در حوزه های مختلف به چه میزان است. کوشش می کنیم میزان درآمد های پایدار افزایش یابد. امیدواریم این دو لایحه که یکی از آن ها مراحل خاتمهی خود را می گذارند و لایحه دیگر نیز بعد از بودجه در دستور قرار می گیرد به این موضوع اضافه گردد و مطمئنا در افزایش درآمد های پایدار شهرداری تهران تاثیر خواهد داشت.

شهردار تهران در پاسخ به این سؤال که در اختصاص بودجه در مقیاس محلات قرار است چه اتفاقی بیفتد، شرح داد: معمولا درخواست هایی که مردم در مقیاس محلات دارند از جنس محلی است. پروژه های محلی معمولا خیلی درشت نمی شوند، اما رضایتمندی ایجاد می نماید. مثل فضا های سبز کوچک یا بهداشت در مقیاس محله یا تغییرات جزئی ترافیکی؛ مقیاس محلات به دلیل محلی بودنشان معمولا هزینه زیادی نمی خواهد. ما در بودجه سال جاری 2 هزار میلیارد به این موضوع اختصاص دادیم و این برای اولین بار است. در این زمینه از پایین به بالا برنامه ریزی می کنیم و با همکاری شورایاران و معتمدین محلی به سمت اجرای آن ها خواهیم رفت. در واقع این اولین تجربه شهرداری تهران به شکل سیستماتیک است و کوشش می کنیم با مطالعات موجود و تجربیاتی که داریم این موضوع را تبدیل به تجربه مثبت کنیم.

حناچی در پاسخ به سوالی در خصوص ملک اقدسیه توضیح داد: خانه ای که معروف به ملک اقدسیه است یک خانه معمولی مربوط به دوره پهلوی دوم است. تنها خصیصه ای که ملک دارد به جهت پلن تشریفاتی آن است و شبیه یک کاخ کوچک است. مقداری آیینه کاری و گچ بری دارد، ولی ثبت ملی نشده و میراث فرهنگی نیز تلقی نمی گردد. البته تمام کوششمان این است که حتی در فروش اینگونه املاک که طبیعی است شهرداری خیلی از این املاک را هم می خرد و هم می فروشد به گونه ای عمل کنیم که تعادل آن منطقه به هم نخورد، یعنی تخریب نگردد و اصراری به تخریب نخواهیم داشت.

وی در ادامه درباره بودجه حمل و نقل عمومی در پاسخ به این سؤال که هر سال که بودجه سال جدید می آید یک توجه ویژه با توجه به شرایط خاص تهران به بخش حمل و نقل عمومی می گردد، سال جاری چه اتفاق جدیدی می افتد؟ هر سال می گوییم حمل و نقل باید انسان محور باشد، خودرو محور نباشد، سال جاری چیزی که نسبت به سال های گذشته متفاوت است چیست؟ گفت: ما در این خصوص حرف هایی را که زدیم اجرایی کردیم. دو خط مترو را بهره برداری کردیم. روزانه بیش از 2.5 میلیون مسافر در مترو داریم و با توجه به افزایش قیمت بنزین، 15 درصد بار ترافیکی به عهده مترو و حمل و نقل عمومی افتاده است. برای بازسازی هزار دستگاه اتوبوس اعتبار گرفتیم و کوشش می کنیم تعدادی از این اتوبوس ها را برقی کنیم؛ یعنی در عین بازسازی، تبدیل به اتوبوس برقی بشوند. تهران راهی جز اتوبوس برقی ندارد، کاهش آلایندگی برای خودرویی که روزانه 500 کیلومتر تردد می نمایند تنها با برقی شدن میسر است و باید به این سمت برویم.

وی اضافه نمود: برقی کردن در واقع همان سیستم شارژی است. این ها باطری های لیتیومی نسل جدید هستند و برای خودرو هایی که در سطح کلانشهر ها تردد می نمایند استفاده می گردد. در خصوص مترو، اوراق مشارکت را اشاره نکردم اگر پیروز شوم که اوراق مشارکت در بودجه را لحاظ کنیم این ها هم منابعی هستند که به این موضوع اضافه می شوند. این ها در بودجه نمی آیند، اما جزو مواردی است که در حال پیگیری آن ها هستیم.

حناچی تاکید نمود: موضوع توسعه حمل و نقل عمومی برای مقابله با ترافیک وآلودگی هوا یکی از راهبرد های استراتژیک ماست که در سطح شهر تهران که آن تعقیب می کنیم.

شهردار تهران در خاتمه درباره طرح ترافیک گفت: طرح ترافیک یک طرح کارشناسی است و هر اقدامی که در این طرح ضروری است و منجر به بهتر شدن آن و تاثیرگذار شدن آن بگردد، با تصویب شورای ترافیک تهران اجرا می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 743

به "حناچی: کاهش آلودگی هوای تهران راهی جز برقی شدن اتوبوس ها ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حناچی: کاهش آلودگی هوای تهران راهی جز برقی شدن اتوبوس ها ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید