خبرنگاران گزارش می دهد؛ فتح قله های موفقیت با ساخت ظروف مخصوص سلول های بنیادی

به گزارش مجله سویگل، ایران در زمینه تحقیق و پژوهش روی سلول های بنیادی و همین طور تولید ظروف مخصوص این کار، کشوری پیشتاز در جهان است.

خبرنگاران گزارش می دهد؛ فتح قله های موفقیت با ساخت ظروف مخصوص سلول های بنیادی

به گزارش خبرنگاراز ، ارتش پزشکان میکروسکوپی و ثروت درونی نام سلول پر توان و نامیرایی است که 5 دهه پیش یک پژوهشگر کانادایی به نام ارنست مک کلاک برای اولین بار وجود آن را ثابت کرد.

ملتی عضو هیئت علمی گروه مهندسی بافت دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه سلول بنیادی مادر تمام سلول ها است، گفت: این سلول ها توانایی خودنوسازی و تبدیل به تمام سلول های بدن از جمله سلول های خونی، قلبی، عصبی و غضروفی را دارند.

ملتی به کاربرد سلول های بنیادی در بازسازی و ترمیم بافت های مختلف بدن اشاره کرد و افزود: این سلول ها می توانند به درون بافت هایی که به دنبال آسیب و جراحت بخش عمده سلول های آن ها از بین رفته، پیوند زده شوند و جایگزین سلول های آسیب دیده شده و به ترمیم و رفع نقص در آن بافت بپردازند.

قرار دریافت ایران در جمع پیشتازان تولید علم سلول های بنیادی

اهمیت سلول های بنیادی و یا پزشکی باز ساختی در ترمیم بافت های آسیب دیده باعث شد تا مطالعات در این زمینه از دهه 70 در کشور آغاز شود و در یک بازه 20 ساله ایران به پیشرفت های قابل توجهی دست یابد تا آنجا که امروز جایگاه سومین کشور دنیا در استفاده کاربردی از این دانش را دارد.

اما در حالت سنتی از ظروفی برای این کشت سلولی استفاده می شد که اشکالاتی را ایجاد می کرد.

نبی پور دانشجوی دکترای مهندسی بافت دانشگاه علوم پزشکی مازندران به 2 ایراد کشت سلول به صورت دو بعدی اشاره کرد و گفت: در حالت سنتی تماس سلول ها نسبت به هم کم می شود و خواص مفید بیولوژیکی خود را از دست می دهند.

نبی پور لزوم وجود آنزیم در جداسازی سلول به صورت دو بعدی را ایراد دوم حالت سنتی کشت سلول دانست و افزود: آنزیم باعث آسیب به دیواره سلولی نیز می شود.

از ارائه یک طرح نوین تا کاهش ضریب خطا در ظروف کشت سلول های بنیادی

برای رفع این معایب اولین دانشجویان مهندسی بافت دانشگاه علوم پزشکی مازندران یک قالب با ترکیبات پلیمری طراحی کردند که ساختاری شبیه به یک اسفنج دارد.

ایجاد محیطی مصنوعی که در آن سلول ها می توانند در هر سه بعد رشد کنند و بر محیط اطرافشان تاثیر بگذراند.

کریمی دانشجوی دکترای مهندسی بافت دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه در روش جدید هم سلول ها در ظروف کشت دو بعدی قرار می گیرند، گفت: نقطه تمایز این روش نسبت به حالت سنتی افزودن یک داربست 3 بعدی حاوی منافذ بسیار ریز در حد میکرون به ظرف کشت است که وقتی سلول به این داربست اضافه می شود حالتی شبیه به حالت درون بدن پیدا می کند.

این تیم دانشجویی که در این روش سلول ها را به راحتی از این قالب جدا می کنند یک نمونه برای ارائه به سومین جشنواره ملی کسب و کار های جدید کشور ساختند.

کریمی افزودن یک نوع پلیمر حساس به دما به سطح منافذ داربست را نقطه قوت دیگر این روش نسبت به حالت سنتی دانست و افزود: در روش جدید وقتی ظروف کشت از دمای 37 درجه سانتی گراد خارج شود و در دمای اتاق قرار گیرد، سلول بدون نیاز به آنزیم مخرب از سطح داربست خارج می شود.

سعیدی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مازندران به کسب رتبه برتر اولین دانشجویان دکترای مهندسی بافت این دانشگاه در ارائه طرح نوین در حوزه مهندسی بافت 3 بعدی اشاره کرد و گفت: این طرح برای نخستین بار در دنیا ارائه شد و در جشنواره ملی و کنگره بین المللی سلول های بنیادی در میان 100 تیم شرکت کننده از دانشگاه ها و موسسات علمی سراسر کشور رتبه نخست این رویداد را کسب کرد.

ظروف کشت 3 بعدی هوشمند سلولی در تحقیقات سلولی و دارویی، آزمایشگاه های تشخیص پزشکی و صنایع بیوتکنولوژی مورد استفاده قرار می گیرد.

این محققان تصمیم دارند تا یک سال آینده ظروف کشت 3 بعدی هوشمند سلولی را به بازار های داخلی و خارجی عرضه کنند.

گزارش از مهسا اسبویی زنگیانی

م

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 31 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 191

به "خبرنگاران گزارش می دهد؛ فتح قله های موفقیت با ساخت ظروف مخصوص سلول های بنیادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران گزارش می دهد؛ فتح قله های موفقیت با ساخت ظروف مخصوص سلول های بنیادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید