ربات پله رو نسل اول اسنوا؛ چالش ها و انتظارات از نسل دوم

به گزارش مجله سویگل، انتقال اجسام سنگین بویژه در آپارتمان هایی که هر روزه طبقات بیشتری را در خود جای می دهند، چالش های خود را دارد. بخصوص آنکه نه صرفا حمل و نقل آن، بلکه ضربات ناشی از برخورد با دیوار، پله ها و یا نرده ها نیز وجود دارد. آسانسورهای باربر نیز همچنان محبوبیتی ندارند چرا که ابعاد زیادی از ساخت را به خود اختصاص می دهند. پس همچنان پله ها، مسیری قابل اتکا هستند.

ربات پله رو نسل اول اسنوا؛ چالش ها و انتظارات از نسل دوم

شرکت هایی که محصولاتی سنگین می سازند، سال هاست که بر روی ساخت ربات های پله رو کار می کنند. هر چند این ربات ها، محدودیت های خود را دارند، اما می توانند دستیارهای قابل اعتمادی باشند.

اسنوا در حال حاضر از ربات های پله رو برای تحویل برخی از سفارشات در آپارتمان ها استفاده می کند. ربات پله رو اسنوا که در بخش مهندسی لجستیک این شرکت طراحی شده است، نسل اول محسوب می شود و البته تعداد آن ها هم آنقدر زیاد نیست که جوابگوی تمام مشتریان باشد.

اما به نظر می رسد اسنوا تمایل دارد تا این ربات ها را توسعه دهد تا عملکرد دقیق تری را در حمل محصولات بر روی پله هایی با تنوع بیشتر را به مشتریانش عرضه کند.

نسل اول این ربات ها بر اساس یک مکانیزم ساده اما هوشمند عمل می کنند. دو ریل آج دار موازی که بر روی لبه پله ها، اتکا کرده و به صورت متعادل و یکنواخت خود را بالا می کشد. موتور این دستگاه ها قادرند محصولاتی تا وزن 500 کیلوگرم را با سرعت 1 کیلومتر در ساعت حمل کنند و باطری لیتینومی این دستگاه 90 دقیقه کار می کند. تنظیم سطح شیب دار که محل بارگیری است نیز از طریق اپراتور به صورت دستی کنترل می شود.

هر چند دستگاه پله رو اسنوا تا به امروز بسیاری از مسائل حمل تا درب خانه مشتریان این شرکت را رفع کرده اما به مرور زمان چالش های خود را نشان داده است. مدیران بخش Home Delivery اسنوا با چالش هایی روبرو هستند که باید در طراحی بعدی، تمرکز بیشتری روی آن نشان دهند.

تامین انرژی بیشتر

در حال حاضر یک چالش اساسی وجود دارد. مدیران بخش HD این شرکت می گویند که اولین چالش، انرژی است. بویژه آنکه با حجم زیادی از سفارشات روبرو باشیم. استفاده از باطری های بزرگتر نیز می تواند تعادل دستگاه را به هم بزند. بنابراین اولین چالش باید غلبه بر موضوع تامین انرژی باشد.

چرخش

ربات به دلیل ساختار کامپکت، نمی تواند بار را از محور تعادلی خود خارج کند. بنابراین بار همواره به صورت هم جهت بر روی آن قرار گرفته است. اما پاگردها در پله ها اغلب نیاز به چرخش محصولاتی با قد بلند مانند یخچال ها دارند تا بتوانند از آن عبور کنند. نزدیک کردن بار به ارتفاع 90 درجه نیز تقریبا غیر ممکن است چرا که ربات به جایی جز لبه پله اتکا ندارد و بنابراین با عمود شدن محور وزن، امکان بالارفتن وجود نداشته و یا امکان سر خوردن وجود دارد.

تشخیص مانع و بازگشت به عقب

در حال حاضر این نسل دارای رادار و سیستم تشخیص جهت حرکت هوشمند نیست. بنابراین همواره به 2 اپراتور نیاز دارد تا مراقب دو سوی مسیر حرکت دستگاه باشند. سیستم رادار و سیستم تشخیص جهت می تواند به آن اجازه دهد که در مواقع لزوم بدون حضور اپراتور، حرکت را متوقف و یا اصلاح کند.

از آنجایی که اسنوا می گوید در حال سرمایه گذاری های بزرگی بر روی تغییر رویکردهای خود در بخش تحویل درب منزل است، باید منتظر ماند و دید که نسل بعدی این ربات به عنوان یک فاکتور اساسی در تحویل درب خانه برای آپارتمان ها، چه تغییراتی را به خود خواهد دید.

منبع: مجله شنبه
انتشار: 12 آبان 1401 بروزرسانی: 12 آبان 1401 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 2118

به "ربات پله رو نسل اول اسنوا؛ چالش ها و انتظارات از نسل دوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ربات پله رو نسل اول اسنوا؛ چالش ها و انتظارات از نسل دوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید