روابط روسیه و اتحادیه اروپا در پایین ترین سطح واقع شده است

به گزارش مجله سویگل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نسبت به تنزل روابط میان بروکسل و مسکو هشدار داد.

روابط روسیه و اتحادیه اروپا در پایین ترین سطح واقع شده است

با ما همراه باشید و درباره خرید متعادل بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سطح روابط میان این اتحادیه و روسیه را در پایین ترین سطح خود دانست.

بر این اساس، بورل با هشدار نسبت به وخیم شدن روابط کشور های قاره سبز با مسکو، تاکید کرد: متاسفانه شاهد آن هستیم که روابط بروکسل با روسیه در پایین ترین سطح خود در سال های اخیر قرار گرفته است. ما برای رابطه پایدار و مقتدر با روسیه نیازمند ترکیبی از تعامل، فشار و محدودیت در روابط با این کشور هستیم.

وی افزود: ما باید به صورت تدریجی به دنبال شرایط کنونی روابط با روسیه باشیم.

طی سال های اخیر روابط میان اتحادیه اروپا و آمریکا با روسیه تیره شده است. جان مرشایمر، استاد روابط بین الملل دانشگاه شیکاگو و سردمدار رئالیسم تهاجمی در کتاب توهم بزرگ خود دلیل این امر را تفکرات احمقانه لیبرال امپریالیستی آمریکا و متحدانش می داند. در نشست سازمان آتلانتیک شاقتصادی (ناتو) در سال 2008، کشور های عضو وعده عضویت گرجستان و اوکراین را به ناتو دادند. این درحالی است که قدرت های بزرگ، چون روسیه نسبت به مرز های خود حساسیت بالایی دارند.

این تلاش مذبوحانه ناتو در نهایت با واکنش سخت روسیه روبرو شد. جنگ گرجستان تنها چند ماه پس از این نشست در سال 2008، و سپس بحران اوکراین در سال 2014 که با الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه همراه شد، میخی بر تابوت تفکرات ساده لوحانه لیبرالی کشور های غربی در سیاست خارجی بود.

مرشایمر روسیه را قدرتی در حال افول می داند و معتقد است چین به دلیل آنکه از دو عنصر جمعیت قابل توجه و رشد اقتصادی بالا برخوردار است، تهدید اصلی برای امنیت ملی آمریکاست. از این رو، این اَبَر استراتژیست آمریکایی معتقد است واشنگتن باید با تاکید بر تفکر رئالیستی تمرکز خود را بر چرخش به سمت آسیا و جلوگیری از هژمون شدن چین در این منطقه معطوف کند.

پیش تر دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نیز به کاهش روابط روسیه با آمریکا اذعان کرده و گفته بود: سطح پایین تماس و ارتباطی که مسکو و واشنگتن در حال حاضر تجربه می کنند حتی شدیدتر از زمان اتحاد جماهیر شوروی است. حتی در طول دوره شوروی، کاهش تماس و گفتگو آنقدر شدید نبود. اکنون نیز این کاهش با افزایش درگیری های بالقوه در سراسر جهان همزمان شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 تیر 1400 بروزرسانی: 20 تیر 1400 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1658

به "روابط روسیه و اتحادیه اروپا در پایین ترین سطح واقع شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روابط روسیه و اتحادیه اروپا در پایین ترین سطح واقع شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید