سرماخوردگی و مکمل های تغذیه ای

به گزارش مجله سویگل، سرماخوردگی و مکمل های تغذیه ایسرماخوردگی و گلودرد یک عفونت حاد(کوتاه مدت) ویروسی در قسمت مجرای تنفسی فوقانی است که از طریق هوا مانند عطسه کردن یا تماس با افراد مبتلا به بیماری، از فردی به فرد دیگر سرایت می کند. مکمل های تغذیه ای که برای سرماخوردگی توصیه می شوند، شامل : ویتامین C - روی (به شکل قرص یا اسپری بینی) و پروپیول است.

سرماخوردگی و مکمل های تغذیه ای

سرماخوردگی و مکمل های تغذیه ای

سرماخوردگی و مکمل های تغذیه ایسرماخوردگی و گلودرد یک عفونت حاد(کوتاه مدت) ویروسی در قسمت مجرای تنفسی فوقانی است که از طریق هوا مانند عطسه کردن یا تماس با افراد مبتلا به بیماری، از فردی به فرد دیگر سرایت می کند.

مکمل های تغذیه ای که برای سرماخوردگی توصیه می شوند، شامل : ویتامین C - روی (به شکل قرص یا اسپری بینی) و پروپیول است.

● علائم سرماخوردگی چیست؟

آب ریزش و گرفتگی بینی، گلودرد، بی تابی و التهاب از علائم عمده آن است. بیشتر اوقات گلودرد به تنهایی و جدای از سرماخوردگی، خود یک علامت جدی است مثل گلودرد استرپتوککی(میکروبی) که احتیاج به تشخیص پزشکی و درمان با آنتی بیوتیک دارد. وقتیکه عفونت ویروسی است، آنتی بیوتیک ها تأثیری در بهبود سرماخوردگی ندارند.

● درمان سرماخوردگی چگونه است؟

محیط مرطوب و گرم، باعث تسریع بهبود می شوند. کسانیکه به سختی دچار سرماخوردگی می شوند، بایستی استراحت کنند. داروهای بازکننده گرفتگی بینی مانند پزودوفدرین و فنیل فرین، بطور موقت بینی را باز می کنند، اما اغلب مجدداً بینی دچار گرفتگی می شود.

برای حفظ تعادل آبی و تسهیل جریان ترشحات بدن، بایستی میزان زیادی مایعات نوشید. اگر سرفه شدید یا خطرناک باشد، داروهای ضد سرفه مثل دکسترومتورفان، خصوصاً برای خواب راحت، تجویز می شوند.

درغیراینصورت ، برای خارج ساختن ویروس های عفونی و ترشحات جمع شده در گلو، بایستی خلط را دفع کرد و نبایستی آن را در گلو نگه داشت.

● توصیه های غذایی مفید:

زیاده روی در مصرف شکر، چربی و الکل به سیستم ایمنی بدن آسیب می زند، هر چند که از چگونگی تاثیر این موادغذایی در طول دوره سرماخوردگی اطلاع دقیقی در دست نیست.

● مکمل های غذایی مفید:

▪ ویتامین C :

بررسی 21 مطالعه نشان داد مصرف 1 تا 8 گرم ویتامین C در روز، مدت و شدت سرماخوردگی را تا 23 درصد کاهش می دهد.

میزان مناسب ویتامین C برای درمان سرماخوردگی معلوم نیست، ولی ممکن است حداکثر 1 تا 3 گرم در روز باشد؛ با توجه به اینکه میزان بیشتر از 200- 120 میلی گرم در روز، بعنوان میزان مناسب و کافی برای افراد سالم در نظر گرفته می شود.

بررسی 23 مطالعه نشان داد مکمل دهی ویتامین C در بچه ها اثرات بهتری نسبت به بزرگسالان دارد. همان مطالعه ثابت کرد مصرف 2 گرم یا بیشتر ویتامین C در روز، در کاهش مدت سرماخوردگی مؤثرتر از 1 گرم در روز است.

▪ روی (Zn) :

مصرف روی (Zn) در زمان سرماخوردگی بصورت مکمل به افراد ، ثابت کرده که این عنصر باعث کاهش قدرت ویروس ها برای احاطه سلولهای بدن و کمک به سلولهای ایمنی برای مبارزه با سرماخوردگی می شود و علائم سرماخوردگی را تسکین می دهد.

قرص روی مدت سرماخوردگی را در بزرگسالان کاهش داد ولی در بچه ها اثری نداشت.

قرص های حاوی گلوکونات روی، گلسین- گلوکونات روی واستات روی در بهبود مؤثرند، ولی مصرف روی به صورتهای دیگر و قرص هایی که حاوی اسید سیتریک، اسید تارتاریک، سوربیتول و مانیتول هستند اثری ندارند .

برای بهبود سرماخوردگی، قرص هایی که حاوی 13 تا 25 گرم گلوکونات روی، گلسین- گلوکونات روی یا استات روی می باشند، هر 2 ساعت یکبار برای چند روز مختلف استفاده می شوند. اگر این قرص ها با بروز اولین علامت سرماخوردگی مصرف شوند، بهترین اثر را دارند.

مطالعات بیان می کرد دلایل کافی برای اثر روی وجود ندارد و از نظر آماری، معنی دار نیست. اما مقایسه 6 آزمایش ثابت کرد، در کسانیکه در زمان سرماخوردگی قرص روی مصرف کرده بودند بعد از یک هفته، در مقایسه با افرادیکه مصرف نکرده نبودند، علائم سرماخوردگی کاهش یافته بود و معنی دار نبودن از نظر آماری به دلیل کافی نبودن تعداد افراد یا روی مصرفی بود.

اسپری بینی روی نسبت به قرص روی در بهبود سرماخوردگی مؤثرتر است، زیرا طبق یک بررسی، میزان سرماخوردگی در افرادی که 4 بار در روز این اسپری را بکار برده بودند 74 درصد کم شده بود، در صورتیکه با مصرف قرص روی 42 تا 53 درصد کاهش یافته بود.

▪ پروپیول :

پروپیول ماده صمغی است که از طریق حشرات از جوانه های برگی شکل و پوست درختان جمع آوری می شود خصوصاً از درختان صنوبر و کاج. عصاره پروپیول می تواند در پیشگیری و کوتاه کردن مدت سرماخوردگی مؤثر باشد.

مطالعات بالینی نشان داد، عصاره پروپیول عفونت دستگاه تنفسی فوقانی را در بچه ها کاهش می دهد.

تولیدکنندگان این محصول توصیه می کنند، فرآورده های خوراکی پروپیول به میزان 500 میلی گرم، یک یا دوبار درروز مصرف شوند.

منبع:سیمرغ

ارسال از طریق کاربر محترم سایت :hasantaleb

منبع: راسخون
انتشار: 15 مهر 1400 بروزرسانی: 15 مهر 1400 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1775

به "سرماخوردگی و مکمل های تغذیه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرماخوردگی و مکمل های تغذیه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید