فانوس مردگان؛ برجک های عجیب در فرانسه

به گزارش مجله سویگل، در گوشه و کنار دهکده های غربی و مرکزی فرانسه برج های کوتاهی دیده می گردد که علت ساختن شان در لایه ای از ابهام قرار گرفته است. برای آشنایی بیشتر با این بناهای اسرارآمیز در خبرنگاران همراه ما باشید.

فانوس مردگان؛ برجک های عجیب در فرانسه

در طول قرن دوازدهم مردمی که در قسمت های مرکزی و غربی فرانسه زندگی می کردند، برج های کوچکی را در دهکده هایشان بنا کردند که در بالای آن ها پنجره ای نیز وجود داشت و درون آن شمعی روشن می کردند. این موضوع شباهت بسیاری به فانوس های دریایی داشت اما هیچ کدام از این برج ها در نزدیکی دریا نبودند.

این برج های کوچک، فانوس مردگان نام گرفته بود و این طور تصور می شد که جهت گورستان را نشان می دهد. اما این باور و ادعا صحت نداشت و بسیاری از این برج های کوچک حتی در نزدیکی گورستان هم نبودند.

این برج ها در هر شکل و مقدار ای ساخته شده بودند، اما معمول ترین نوع آن، به شکل ستون و مخروطی در بالای آن است که در بالای آن مخروط، صلیب نیز به چشم می خورد.

در پایین این برجک ها ورودی کوچکی وجود دارد که با استفاده از آن می توان به داخل این برج ها رفت و از همانجا با یاری یک قرقره شمع را در زمان غروب آفتاب به ارتفاع مناسب رساند و آن را روشن کرد.

اما این که چرا و به چه علت و مقصودی این برجک ها بنا شده است، همچنان موضوعی مورد بحث در بین دانشمندان و متخصصین است.

آن ها به فرضیه های بسیاری رسیدند. یکی از این فرضیه ها که اسناد و مدارکی هم برایش وجود دارد، اینطور ادعا داشت که این برجک ها به نوعی مرتبط به یکدیگر هستند و به منظور جنگ های صلیبی برای نیروهای نظامی شان ساخته اند.

بسیاری از این برج ها که در سراسر حومه شهر پراکنده شده است، هر کدام راز و رمز مخصوص به خودشان را دارند. به عنوان مثال، یکی از برج ها در بخش جنوبی فرانسه، شبیه به دودکش کاخی در کریمه است که 3000 کیلومتر آن طرف تر واقع شده است.

اگرچه که این برج ها تعداد بسیاری در فرانسه دارند، اما تنها به این کشور ختم نمی شوند و می توان این برج ها را در انگلیس، اتریش، آلمان و لهستان نیز پیدا کرد.

منبع: کجارو / amusingplanet.com
انتشار: 3 اسفند 1400 بروزرسانی: 3 اسفند 1400 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1922

به "فانوس مردگان؛ برجک های عجیب در فرانسه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فانوس مردگان؛ برجک های عجیب در فرانسه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید