فعلا آمار کرونا در بیشتر منطقه ها کشور رو به کاهش است

به گزارش مجله سویگل، عضو کمیته علمی کشوری کووید 19 گفت: شرایط آمار کشوری کرونا گویا است و خوشبختانه فعلا آمار در بیشتر منطقه ها رو به کاهش است البته تعداد شهر های قرمز این هفته افزایش یافت که این موضوع می طلبد که روی موارد شهر های قرمز دقت بیشتری شده و دلیل و شرایط آن ها آنالیز گردد.

فعلا آمار کرونا در بیشتر منطقه ها کشور رو به کاهش است

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، پیغام طبرسی در حاشیه جلسه کمیته علمی کووید 19 گفت: در حاضر حاضر، آمار کرونا و اندازه مرگ و میر رو به کاهش است هرچند این موضوع، علت برداشتن محدودیت ها نمی گردد، چون هنوز متاسفانه احتمال بروز موج ششم وجود دارد. در جلسه کمیته علمی روز سه شنبه، درباره روش های تست و اینکه از چه کسانی تست گرفته گردد، بحث شد. بعلاوه درباره الزامات هوشمندسازی که یکی از آن ها، تست مناسب است نیز بحث ها و آنالیز هایی انجام شد که بعد از نتیجه گیری اعلام می گردد.

وی اضافه نمود: طبق اطلاعات وزارت بهداشت، آمار کرونا به طور کلی رو به کاهش است، اما در بعضی شهر های خاص شاهدیم که اندازهی در حال افزایش است که البته هنوز این موارد معنی دار نبوده، اما باید بیشتر به هشدار ها دقت کرد. اکنون که تقریبا محدودیتی نداریم و همه کار ها انجام می گردد و تصمیم به بازگشایی مدارس گرفته شد، باید دقت بیشتری گردد، زیرا وقتی بیماری به صورت ناگهانی آغاز به اوج گرفتن، می نماید جلوگیری از آن بسیار سخت خواهد بود بنابراین باید تا حد ممکن سعی کنیم که دوباره موجی ایجاد نگردد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: کمیته علمی کرونا، الزامات علمی بازگشایی مدارس را اعلام کرد، اما الزامات اجرایی در اختیار ما نیست. طبق الزامات علمی، تا زمانی که بیش از 80 درصد جمعیت هدف، واکسن تزریق ننموده باشند و دو هفته از واکسیناسیون آن ها نگذشته باشد، اتفاق خاصی رخ نداده است حتی بعد از پوشش 80 درصدی واکسیناسیون، ممکن است همچون کشوری مانند انگلیس، روزانه 40 هزار نفر مبتلای نو به کرونا و 160 مرگ مشاهده گردد بنابراین همه این اقدامات به معنای منتفی شدن کووید 19 نیست و در فضا های بسته توصیه اکید، رعایت الزامات بهداشتی است.

عضو کمیته علمی کشوری کووید 19 یادآور شد: یکی از الزامات بهداشتی، مسافرت نکردن است. متاسفانه در این زمینه پیروز نبوده ایم، چون هنوز بعضی افراد به خارج از کشور سفر می نمایند. در این مدت تعداد زیادی از مردم برای مراسم های مذهبی و تفریحی به کشور های همسایه رفتند، اما وقتی بازمی گردند، هنوز غربالگری مناسبی نداریم که بر این اساس، احتمال ورود بیماری از مرز ها به صورت جدی وجود دارد. اینکه اندازه کرونا در بعضی نیمه های شرقی و غربی و منطقه ها مرزی قدری افزایش داشته، ممکن است به همین علت باشد. مهمترین اقدام باید تقویت نظام تست گیری و افزایش واکسیناسیون باشد. تا زمانی که واکسیناسیون به پوشش بیشتر از 80 درصد نرسد، بحث هایی مانند بازگشایی و برداشتن محدودیت ها می تواند بسیار خطرناک باشد.

دکتر طبرسی گفت: خوشبختانه در جهان جهش خاص نوی به تازگی رخ نداده که مورد توجه قرار گیرد و تنها جهش مهم، فعلا همان ویروس دلتا یا هندی است البته بعضی کشور ها گونه های جهش یافته ای در خود دلتا گزارش نموده اند، اما در حال حاضر ویروس نوی که در یک یا چندین کشور، ویروس غالب باشد، وجود ندارد و این نکته نیز نمی تواند مبنایی برای بازگشایی ها و برداشتن محدودیت ها باشد.

وی ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر هواپیما ها با ظرفیت کامل، مسافران را می پذیرند و بعضی افراد، مسافرت های خارجی خود را به راه انداخته اند که این خطرناک است. کشوری مانند ترکیه در اوج بیماری است و بیشتر مسافرانی که به این کشور رفت و آمد دارند، بیمار می شوند و بیماری را به کشور وارد نموده و به دیگران نیز انتقال می دهند. حالا نمی دانیم که در کشور های همجوار جهش نوی از ویروس کرونا وجود دارد یا خیر و اینکه شناسایی جهش های احتمالی، زمان بر است بنابراین با در نظر داشتن این عوامل، تا وقتی به پوشش بالای 85 درصدی واکسیناسیون نرسیده ایم، باید پروتکل ها و شیوه نامه ها را رعایت کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 آذر 1400 بروزرسانی: 16 آذر 1400 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1840

به "فعلا آمار کرونا در بیشتر منطقه ها کشور رو به کاهش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعلا آمار کرونا در بیشتر منطقه ها کشور رو به کاهش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید