همه چیز درباره پیک پنجم و واریانت دلتا ، ابتلای مجدد در بهبودیافتگان کرونا و افرادی که واکسینه شده اند

به گزارش مجله سویگل، رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به خصوصیات واریانت دلتا یا همان گونه هندی ویروس کرونا، درباره چرایی عدم کنترل کرونا در کشور، ابتلای مجدد به کرونا، احتمال ابتلای افرادی که واکسن تزریق نموده اند، مقدار تاثیر واکسن ها بر روی کرونای دلتا و... شرح داد.

همه چیز درباره پیک پنجم و واریانت دلتا ، ابتلای مجدد در بهبودیافتگان کرونا و افرادی که واکسینه شده اند

به گزارش خبرنگاران، دکتر علیرضا ناجی در تبادل نظر با ایسنا درباره شرایط شیوع کرونا در پنجمین پیک بیماری در کشور، گفت: شواهد بر این است که وارد موج پنجم بیماری در کشور شده ایم. تعداد شهرهای قرمز طی چند هفته اخیر از 12 شهر، به 21 شهر افزایش یافت. بعد از 21 شهر به 32 شهر و سپس به 63 شهر و پس از آن هم به 92 شهر قرمز رسیده است. در عین حال توسعه این قرمز شدن به سمت مرکز مهم است. در حال حاضر در استان تهران، اسلامشهر، بهارستان، پاکدشت، پردیس، تهران، دماوند، ری، شمیرانات، فیروزکوه، قرچک در شرایط قرمز قرار گرفته اند و تعداد موارد بیماری افزایش یافته است.

ثبات مرگ و میر در موج چهارم کرونا در ایران

وی اضافه کرد: در موج چهارمی که قرار داشتیم، می دیدیم که مدتی بود که با یک نوسان بسیاری مستحکم و ثابت و پایدار جلو می رفتیم. بر این اساس در موج چهارم هم نتوانستیم که تعداد موارد تازه روزانه مان را به طور میانه از 10 هزار مورد کمتر کنیم و هر روز هم بیش از 100 نفر از هموطنان مان جان شان را به علت کووید از دست می دهند.

چرا در کنترل کرونا پیروز نیستیم؟

ناجی گفت: علت هم این است که قوانین محدودیت را اعمال نمی کنیم. ما در زمینه افزایش سطح پوشش واکسیناسیون پیروز نبودیم و از طرفی قوانین کنترلی کووید را به خوبی اعمال نمی کنیم. درمان کرونا را می توان به دو دسته درمان های دارویی و غیردارویی تقسیم کرد؛ درمان دارویی همان درمان بیماران بستری در بیمارستان ها است که واکسن هم می تواند در این زمینه به خوبی پیشگیری کند. به نظر من اما قسمت غیر دارویی مهم تر است. اینکه ما جامعه را باز گذاشته تا ویروس بچرخد و فقط امیدمان به واکسن باشد، درست نیست. زمانی این موضوع می تواند موثر باشد که واکسن موثر در اختیار داشته و آن را تزریق کنیم، اما ما در حال حاضر چنین موقعیتی نداریم و با این حال محدودیت های اجتماعی مان را هم به موقع برقرار نمی کنیم، نه تنها شهرهایمان را به موقع قرنطینه نمی کنیم، بلکه اصلا دستوری در این زمینه نداریم. در یک شهر جنوبی بعد از قرمز شدن شرایط تصمیم می گیرند که دو روز شهر را قرنطینه نمایند که این یک حالت فکاهی دارد. این موارد منجر به کنترل نمی شود. وقتی فرایند مداوم چرخش ویروس را شاهد هستید، به این معنی است که ما داریم به سمت بدی می رویم و طی این مدت فرایند کاهشی نداشته ایم.

واریانت غالب در پیک پنجم / قدرت سرایت واریانت دلتا 60 درصد از آلفا بیشتر است

وی با اشاره به واریانت های غالب در پیک پنجم کرونا، گفت: یکی از مسائل مهمی که در حال حاضر مبتلا به آن هستیم، همین واریانت دلتا یا نوع هندی ویروس کرونا است. البته ما در ایران هم واریانت دلتا و هم واریانت بتا یا همان آفریقای جنوبی را شناسایی کردیم. از خصوصیت واریانت دلتا این است که قدرت انتقال بسیار بالایی دارد و قدرت انتقالش 60 درصد نسبت به واریانت آلفا که همان نوع انگلیسی ویروس کروناست، بالاتر است. بعلاوه مقدار بستری آن نسبت به واریانت آلفا دو برابر بیشتر است.

ناجی ادامه داد: حال سناریوی موج چهارم را با واریانت آلفا در نظر بگیرید و حالا با واریانت دلتایی در ارتباط هستیم که قدرت انتقالش 60 درصد هم بیشتر است. شواهدی که از افزایش تعداد شهرهای قرمز و افزایش بیماران در بیمارستان ها می بینیم، نشان از این واریانت دارد. در حال حاضر در تهران تخت های خالی کم داریم و مراجعه نمایندگان سرپایی بسیار افزایش یافته اند و همه این ها می تواند به علت واریانت دلتا باشد. از آنجایی که کار منظمی هم درباره واریانت ها و برای پایش ژنتیکی انجام نمی دهیم، نمی توان به صورت مطمئن صحبت کرد.

تغییر در رنگ بندی گوشه گوشه کشور

ناجی ادامه داد: با توجه به اینکه محدودیتی هم برای رفت و آمد افراد از استان های آلوده به غیر آلوده اعمال نکردیم، باید در نظر بگیریم که این ویروس حداقل در شهرهایی که شاهراه رفت وآمد افراد هستند، پخش شده است. تهران، کرمان، یزد و... که شرایط شان بد شده و رنگ بندی گوشه گوشه کشور در حال تغییر است. بنابراین منطقی است که به نظر برسد که این ها مربوط به واریانت های دلتا است.

ابتلای مجدد در بهبودیافتگان کرونا و افرادی که واکسینه شده اند

وی گفت: موارد متعددی را مشاهده می کنیم که افراد قبلا به بیماری مبتلا شده اند یا واکسن تزریق نموده اند و مجددا به کووید مبتلا شده اند که این مربوط به واریانت هایی است که ایمن گریز هستند. در حال حاضر ایمن گریزترین واریانتی که در دنیا می چرخد و می تواند غالب شود، واریانت دلتا است. واریانت دلتا بعد از واریانت بتا، از خطرناک ترین واریانت هایی است که می تواند از ایمنی فرار کند؛ حال ایمنی حاصل از عفونت قبلی یا ایمنی حاصل از واکسن.

ناجی اضافه کرد: حال با توجه به این موضوع که در کشور ما هم واکسیناسیون به خوبی انجام نشده است، پخش شدن این واریانت خیلی عجیب نیست. همانطور که در کشورهایی که واکسیناسیون خوب هم داشتند، خیزشی از واریانت دلتا را می بینیم مانند آمریکا و انگلستان. به هر حال ما در شرایط بسیار بدی قرار داریم و بدتر از آن این است که تصمیم گیری مناسب و دقیقی هم انجام نمی دهیم.

افزایش موارد ابتلای شدید بچه ها به کرونا

وی گفت: واریانت های دلتا و بتا هم قدرت سرایت بالاتری دارند و هم می توانند بیماری شدیدتری را ایجاد نمایند؛ البته نه اینکه کشندگی بیشتر بدهند. پیش بینی می شود که در پیک پنجم شیوع با واریانت دلتا یا همان هندی خواهد بود. در عین حال می بینیم که این پیک در بچه ها هم موثر بوده و موارد ابتلای بچه ها هم افزایش یافته است. بیماری بدحال و درگیری های شدید ریه را هم در بچه ها می بینیم. همه این موارد به خصوصیت واریانت دلتا مربوط می شود. البته از آنجایی که پایش ژنتیکی مناسبی را انجام نمی دهیم، اطلاعات مناسبی نداریم. باید توجه کرد که واریانت هندی می تواند روی بچه ها هم بیماری شدید دهد. همانطور که واریانت بریتانیایی تغییراتی در ابتلای گروه های سنی داد، همین موضوع در واریانت دلتا هم دیده شده است. به طوری که موارد عفونت های مجدد و... را هم می بینیم.

ناجی ادامه داد: در عین حال پیش از این درباره واکسن اعلام می کردیم که واکسیناسیون انجام شود تا از بیماری علامت دار پیشگیری کند، اما اکنون می گوییم با توجه به واریانت هایی که هست، واکسن از بیماری های شدید، بستری شدن در آی سی یو و مرگ و میر جلوگیری می نماید. با این حال می بینیم افرادی هستند که قبلا به کرونا مبتلا شدند و اکنون با درگیری شدید ریوی دارند در بیمارستان بستری می شوند. بنابراین در حال حاضر دنیا دارد به این چالش می رسد که به سمت فراوری واکسن هایی رود که بر روی واریانت های تازه موثر باشند. زیرا کفایت هایی که در زمینه واکسن ها می گوییم مربوط به واریانت ووهان یا واریانت های اولیه ویروس است، نه برای واریانت های دلتا و ...

واکسن در برابر واریانت های تازه بی تاثیر است؟

وی گفت: البته واکسن ها در برابر واریانت های تازه بی تاثیر نیستند، بلکه درصد تاثیرشان پایین آمده و این واریانت ها از واکسن، گریز می نمایند و گریز از واکسن را ایجاد می نمایند. البته واریانت بتا یا آفریقای جنوبی از این نظر از همه بدتر است، اما گذردهی یا قدرت سرایت آن نسبت به واریانت های دیگر آنقدر بالا نیست.

ناجی با بیان اینکه طبق آمارهای رسمی روزانه بیش از 10 هزار مورد تازه ابتلا داریم، گفت: یعنی ما داریم ویروس را پخش می کنیم و به زودی ممکن است که واریانت هندی غالب شود و این واریانتی است که نه اینکه واکسن را بی تاثیر کند، اما نسبت به آن مقاومت بیشتری دارد و هم افراد با زمینه های مختلف می توانند از نظر شدت به سطوح مختلف بیماری مبتلا شوند و در بعضی موارد ممکن است که منجر به مرگ شان هم شود.

علاج واقعه پیش از وقوع باید کرد

ناجی با بیان اینکه ما نباید اجازه دهیم که ویروس پخش شود و بعد بخواهیم اقدامی کنیم، گفت: نباید اجازه دهیم که چنین ویروسی با چنین خصوصیاتی پخش شود و بعد بر روی بیمارستان ها و کادر درمان مان فشار وارد شود و منجر به خستگی آنها و از دست دادن منابع شود. بعد هم این اتفاق می افتد که بیمار از این بیمارستان به آن بیمارستان معطل و سرگردان می شود و خود این موضوع هم می تواند منجر به پخش بیشتر ویروس شود. بنابراین باید محدودیت ها را زودتر از این اعمال می کردیم و اکنون هم باید قوی تر این اقدام را انجام داده و سرعت واکسیناسیون هم بالا رود.

ایران در موج اول و پیک پنجم کووید 19

وی درباره شرایط ایران نسبت به دنیا هم گفت: باید توجه کرد که ما هنوز در موج اول و پیک پنجم هستیم. ما هنوز نتوانستیم موج اول مان را کنترل کنیم. ما در موج اول به سر می بریم و پیک های متعدد می دهیم. تفاوت ما با سایر کشورها همین است و تمام این موارد نشان دهنده عدم توفیق ما در کنترل کووید در ایران است. کنترل کووید باید به وسیله دولت و وزارت بهداشت انجام شود. وزارت بهداشت هم باید قدرت لازم را در اعمال کنترل داشته باشد که ندارد. قسمت دوم هم به تاب آوری و اهتمام مردم به کنترل باز می شود. اینکه مردم ماسک بزنند، مهمانی، عروسی و عزاداری برگزار ننمایند. مسافرت نفرایند. اما این ها همه دارد انجام می شود. در همان زمانی که شهرهای جنوبی مان قرمز شده بود، کنسرت برقرار کردیم و قرنطینه نکردیم. چرا کووید باید کنترل شود؟. مگر این بیماری با ما شوخی دارد؟.

ناجی تاکید نمود: این قانون ویروس است. قانون کنترل بیماری کووید هم تعیین است که در کشورهای پیروز هم اجرا شده و شامل اهتمام به بهداشت اجتماعی و کنترل های غیردارویی، محدودیت های اجتماعی و قرنطینه کردن شهرها، پیدا کردن حدبیشتر تعداد موارد بیماری، قرنطینه و ایزوله کردن و درمان دارویی مناست و واکسیناسیون است. حال در تمام این موارد شاهد نقص در کشور هستیم. فقط در حوزه درمان است که کادر درمان با از خودگذشتگی، اقدام می نماید. وگرنه مردم ما در بیشتر مواقع ماسک نمی زنند، مهمانی می فرایند، مسافرت می فرایند، دولت هم محدودیت ها را اعمال نمی نماید یا بسیار کمرنگ و غیرموثر و نابجا این اقدام را انجام می دهد و واکسیناسیون مان هم که پیشرفت چندانی ندارد. این ها نقایضی است که باعث می شود کووید کنترل نشود و کاملا طبیعی است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 تیر 1400 بروزرسانی: 28 تیر 1400 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1672

به "همه چیز درباره پیک پنجم و واریانت دلتا ، ابتلای مجدد در بهبودیافتگان کرونا و افرادی که واکسینه شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره پیک پنجم و واریانت دلتا ، ابتلای مجدد در بهبودیافتگان کرونا و افرادی که واکسینه شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید