محققان: ابتلای شدید به کرونا مغز را 20 سال پیر می نماید

به گزارش مجله سویگل، محققان ظرفیت های شناختی 46 بیمار بستری شده بر اثر ابتلای شدید به بیماری کووید-19 را 6 ماه پس از این عفونت حاد آنالیز نموده اند و دریافته اند که تأثیر ابتلای شدید به این بیماری بر توانایی های شناختی مغز برابر با 20 سال پیر شدن مغز است.

محققان: ابتلای شدید به کرونا مغز را 20 سال پیر می نماید

به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، یک مطالعه تازه، دقیق ترین تحقیقات تا به امروز را در خصوص تأثیرات شناختی دراز مدت کووید شدید ارائه نموده است. این تحقیق که به وسیله دانشمندان کالج امپریال لندن و دانشگاه کمبریج اجرا شده، نقایص شناختی ماندگار را در بیماران بستری شده در بیمارستان نشان داد که معادل کاهش قدرت شناختی مطابق با 20 سال پیری مغز است.

این تحقیق تازه که در مجله eClinicalMedicine منتشر شده است، به آنالیز 46 بیمار مبتلا به کووید-19 شدید در بیمارستان پرداخت که 16 نفر از این بیماران در طول مدت اقامت خود در بیمارستان به اتصال به دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) احتیاج پیدا نموده بودند.

شرکت نمایندگان در این مطالعه، حدود 6 ماه پس از تجربه این بیماری حاد، مجموعه ای از ارزیابی های شناختی پیچیده را پشت سر گذاشتند. سن هر فرد مبتلا به کووید طبقه بندی شد و از نظر جمعیتی با افراد سالم مقایسه شد.

دیوید منون، نویسنده ارشد این مقاله شرح داد: اختلال شناختی در طیف وسیعی از اختلالات عصبی از جمله زوال عقل و حتی پیری معمولی رایج است، اما الگوهایی که ما دیدیم، از همه اینها متمایز بود.

این بیماران مبتلا به کووید در مقایسه با گروه کنترل، در پاسخگویی به تکالیف شناختی، کندتر بودند و در پاسخ هایشان دقت کمتری داشتند. به طور معین، بیماران مبتلا به کووید در وظایف استدلال قیاسی کلامی که برای آزمایش حوزه های شناختی استدلال مبتنی بر کلمه خاص طراحی شده اند، ضعیف عمل کردند.

این تحقیق نشان داد که مقیاس این نقایص شناختی به طور قابل توجهی با شدت بیماری کووید برای هر بیمار مرتبط است و افراد مبتلا به کووید شدید که احتیاج به ونتیلاتور پیدا نموده بودند، بیشترین کاهش شناختی را داشتند.

این تحقیق به طور میانه، مقدار نقایص شناختی را معادل حدود 20 سال پیری محاسبه کرد. بنابراین، یک فرد 50 ساله که با کووید شدید در بیمارستان بستری شده بود، نمرات تست شناختی مشابه آنچه را که از یک فرد 70 ساله دیده می گردد، نشان داد.

اکنون این یافته ها دو سوال بزرگ را مطرح می نمایند که محققان در حال حاضر پاسخ خوبی برای آنها ندارند. اینکه به طور خاص چه چیزی باعث این اختلالات ماندگار شناختی می گردد و آیا ظرفیت های شناختی بیماران در مدت زمان طولانی بهبود می یابد؟

محققان با فرض یک علت بالقوه می گویند برخلاف اینکه بعضی یافته های تحقیقات قبلی ممکن است اشاره داشته باشند، اما این مسائل شناختی احتمالاً نتیجه نفوذ ویروس عامل بیماری کووید-19 موسوم به SARS-CoV-2 به مغز نیست. در عوض، قابل قبول ترین شرح در این مرحله این است که کووید شدید به علت اختلال در تامین اکسیژن مغز و لخته شدن یا خونریزی در طول بیماری حاد می تواند موجب آسیب مغزی گردد.

بعلاوه گمان می رود که واکنش ایمنی بیش از حد در نقایص ماندگار شناختی در افراد مبتلا به بیماری شدید نقش داشته باشد.

اما آیا این مشکل با گذشت زمان رفع یا بهتر می گردد؟ منون می گوید که تیم او سیگنال های ظریفی از بهبود را در بیماران پس از دوره های طولانی پیگیری مشاهده نموده است، اما در برترین حالت هر گونه بهبودی شناختی، کند و تدریجی است.

وی گفت: ما بعضی از بیماران را تا 10 ماه پس از عفونت حاد پیگیری کردیم و توانستیم بهبود بسیار آهسته ای را مشاهده کنیم. اگرچه این بهبود از نظر آماری معنی دار نبود، اما حداقل در راستا درستی قرار گرفته است و این امکان وجود دارد که بعضی از این افراد هرگز به طور کامل بهبود پیدا ننمایند.

مطالعه ای که اوایل امسال به وسیله محققان دانشگاه آکسفورد منتشر شد، نقایص شناختی جزئی را در افراد مبتلا به کووید-19 خفیف تا 6 ماه پس از ابتلا نشان داد.

در حال حاضر محققان در کنار این یافته های تازه، آغاز به ترسیم تصویر واضح تری از طیف تأثیرات شناختی ناشی از عفونت کووید-19 نموده اند.

آدام همپشایر، نویسنده ارشد این مطالعه تازه می گوید: این یافته ها نشان می دهد که تعداد زیادی از بازماندگان کووید به احتمال زیاد در ماه های پس از عفونت حاد خود، مسائل قابل توجهی را تجربه می نمایند. از آنجایی که واکسیناسیون ها و درمان های پیچیده تر آغاز به کاهش تأثیر مرگ و میر کووید-19 نموده اند، تمرکز بر بازماندگانی که اثرات مزمن طولانی مدت این بیماری تازه را تجربه می نمایند، بسیار مهم است.

وی اضافه نمود: حدود 40 هزار نفر تنها در انگلیس بر اثر ابتلا به کووید-19 تحت مراقبت های ویژه قرار گرفته اند و بسیاری دیگر نیز این بیماری را به شکل حاد تجربه کردند اما در بیمارستان بستری نشده اند. این بدان معناست که تعداد زیادی از مردم، تا چندین ماه پس از ابتلا، مسائل شناختی را تجربه می نمایند و ما باید فوراً آنالیز کنیم که برای یاری به این افراد چه کاری می توان انجام داد.

این مطالعه تازه در مجله eClinicalMedicine منتشر شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 5 تیر 1401 بروزرسانی: 5 تیر 1401 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 2032

به "محققان: ابتلای شدید به کرونا مغز را 20 سال پیر می نماید" امتیاز دهید

1 کاربر به "محققان: ابتلای شدید به کرونا مغز را 20 سال پیر می نماید" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان: ابتلای شدید به کرونا مغز را 20 سال پیر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید