میتوکندریِ سلول ها باعث افزایش مقاومت در برابر بیماری ها می گردد

به گزارش مجله سویگل، یافته های تازهی که در زمینه کنترل کیفیت میتوکندری به دست آمده است، کوشش ها را برای توسعه درمان های تازه برای بیماری های غیرواگیر که به ابعاد همه گیر رسیده اند و تخمین زده می گردد که باعث 71 درصد از کل مرگ ها می گردد، افزایش می دهد.

میتوکندریِ سلول ها باعث افزایش مقاومت در برابر بیماری ها می گردد

خبرنگاران| یک محقق ارشد ورزشی در دانشکده پزشکی دانشگاه ویرجینیا نشان داده است که چگونه بدن ما از عملکرد مناسب سلول اطمینان می دهد. این یافته ها می تواند راه را برای درمان بهتر بسیاری از بیماری های شایع از جمله آلزایمر و دیابت باز کند.

به گزارش خبرنگاران؛ تحقیقات تازه ژن یان و همکارانش در زمینه اشعه ماوراء بنفش نشان می دهد که چگونه سلول های ما مسائل را احساس می نمایند و کنترل کیفیت را روی باتری های سلولی موسوم به میتوکندری انجام می دهند. یان سال های زیادی را صرف درک بهتر عملکرد میتوکندری نموده است و این کشف تازه را هیجان انگیزترین کار حرفه ای خود می نامد.

یان، مدیر مرکز تحقیقات ماهیچه های اسکلتی در مرکز تحقیقات قلب و عروق Robert M می گوید: میتوکندری ها مرکز دنیا برای من هستند، زیرا تمام سلول های بدن ما برای فراوری انرژی به میتوکندری متکی هستند و باید از سیستم ضد گلوله برای اطمینان از عملکرد صحیح نیروگاه ها برخوردار باشند. بیماری های مزمن - که به بیماری های غیرواگیر هم معروف هستند - مانند دیابت، نارسایی قلبی و بیماری آلزایمر که بر افراد، خانواده ها و کل جامعه فاجعه بار تأثیر می گذارد، ناشی از مسائل میتوکندری در سلول ها است.

یان و تیمش حسگر های خاصی را در غشای بیرونی اطراف میتوکندری در بافت های مختلف موش و انسان کشف کردند. این حسگر ها استرس پرانرژی، مانند استرس ناشی از ورزش یا روزه داری را تشخیص می دهند و سیگنال می دهند که میتوکندری های آسیب دیده تخریب شده و برداشته می شوند. این فرآیند پاکسازی ضروری به اسم میتوفاژی شناخته می گردد و وجود آن برای اولین بار بیش از 100 سال پیش پیشنهاد شد. اما چگونه کار می نماید هرگز به طور کامل درک نشده است. تحقیقات تازه یان پاسخ های طولانی مدت را ارائه می دهد.

یان و همکارانش دریافتند که حسگر های میتوکندری، معروف به mitoAMPK، در اشکال کمی متفاوت در بافت های مختلف وجود دارند. به اسم مثال، یک نوع به ویژه در ماهیچه های اسکلتی فعال به نظر می رسید. در مقاله ای علمی تازه که یافته های آن ها را تشریح می نماید، محققان انواع سنسور ها را غیرمنتظره پیچیده توصیف می نمایند. آن ها ادامه می دهند که چگونه این سنسور ها یک سیستم کنترل آسیب حیاتی را ارائه می دهند که از منبع انرژی سلولی ما محافظت می کند.

یکی از یافته های این مطالعه که یان آن را بسیار هیجان انگیز می داند: درمان موش ها با متفورمین، موثرترین داروی ضد دیابت خط اول، میتو آمپک را در عضلات اسکلتی فعال می نماید بدون اینکه AMPK را در سایر قسمت های سلول فعال کند. این یافته برترین تصویر از اهمیت فعال سازی mitoAMPK و کنترل کیفیت میتوکندری در درمان یک بیماری مزمن شایع است که شناخته شده است ناشی از تجمع میتوکندری های ناکارآمد در بدن ما است. بعلاوه شرح می دهد که چرا ورزش منظم در پیشگیری و درمان چنین بیماری هایی بسیار قوی است.

یافته های تازهی که در زمینه کنترل کیفیت میتوکندری به دست آمده است، کوشش ها را برای توسعه درمان های تازه برای بیماری های غیرواگیر که به ابعاد همه گیر رسیده اند و تخمین زده می گردد که باعث 71 درصد از کل مرگ ها می گردد، افزایش می دهد.

یان که از بخش پزشکی قلب و عروق UVA است، می گوید که درک بهتر نحوه تداخل بیماری های خاص با عملکرد میتوکندری برای پزشکان مهم خواهد بود؛ و یافته های تازه او زمینه را برای آن فراهم کرد.

یان گفت: ما مدل های ژنتیکی را برای تعیین کردن مراحل کلیدی فعال سازی mitoAMPK توسعه داده ایم و در راه کشف مولکول های جادویی هستیم که به وسیله mitoAMPK کنترل می شوند. یافته ها به ما چیز های زیادی در خصوص زیبایی سیستم حسگر در بدن ما آموخت. جامعه قطعاً باید از این یافته ها برای ترویج ورزش منظم برای پیشگیری از بیماری و پیشگیری از بیماری ها و ایجاد دارو های موثر برای ورزش استفاده کند.

منبع: University of Virginia

منبع: فرادید
انتشار: 25 شهریور 1400 بروزرسانی: 25 شهریور 1400 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1753

به "میتوکندریِ سلول ها باعث افزایش مقاومت در برابر بیماری ها می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میتوکندریِ سلول ها باعث افزایش مقاومت در برابر بیماری ها می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید