نشست انجمن ایران شناسی با صاحب نظران فرهنگ ایرانی کرواسی

به گزارش مجله سویگل، به گزارش خبرنگاران، انجمن ایران شناسی و گروه ادبیات تطبیقی نشستی را با دو تن از از صاحب نظران فرهنگ ایرانی کرواسی برگزار می نماید. در این نشست محمود جعفری دهقی، استاد دانشگاه تهران و رییس انجمن ایران شناسی با دو تن از صاحب نظران فرهنگ ایرانی کرواسی دکتر عذرا آباجیچ (نوایی) و دکتر ابتهاج نوایی به گفت وگو می نشیند.

نشست انجمن ایران شناسی با صاحب نظران فرهنگ ایرانی کرواسی

این برنامه چهارشنبه 5 خرداد ساعت 20 از صفحه اینستاگرام انجمن ایران شناسی پخش می گردد.

شبه جزیره بالکان سرزمینی واقع در جنوب شرقی قاره اروپاست. مجموعه کشورهایی که امروزه شبه جزیره بالکان را تشکیل می دهند از جمله آلبانی، اسلوونی، بوسنی و هرزگوین، بلغارستان، کرواسی، کزوو، مونته نگرو، رومانی، مقدونیه، صربستان و بخش هایی از ترکیه و یونان همگی از دیرباز از باغ فرهنگ و ادب ایرانی متنعم بوده اند. فرهنگ ایرانی و ایرانشهری بیش از سه هزارسال پیش به این منطقه راه یافته بود. پیش از اسلام، ادیان مهری و مانوی به این سرزمین انتقال یافته و تاثیر نهاده بود.

عثمانی ها به ویژه در دو سده نخست حکومت خود و در دوره سلطان سلیم زبان فارسی را به عنوان زبان دربار و امور دیوانی به کار گرفته بودند. اگرچه ورود اروپا به این منطقه زبان و خط آنها را دگرگون کرد اما هنوز وام واژه های ایرانی، عرفان و ادب فارسی و جنبه های متنوعی از فرهنگ ایرانی در این خطه مشهود است. افزون بر این، کانون های ایران شناسی در دانشگاه ها و مراکز فرهنگی این منطقه مسایل ادبی و فرهنگی ایرانی و زبان فارسی را با اشتیاق دنبال می نمایند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1612

به "نشست انجمن ایران شناسی با صاحب نظران فرهنگ ایرانی کرواسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست انجمن ایران شناسی با صاحب نظران فرهنگ ایرانی کرواسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید