نقد کارنامه گردشگری در سال های کرونا

به گزارش مجله سویگل، متولیان #گردشگری کارنامه قابل دفاعی در سال های #کرونا ندارند، بگویند چه کار مثبتی در حمایت انجام داده اند و چه صندلی و پایگاهی را ایجاد نموده اند؟

نقد کارنامه گردشگری در سال های کرونا

به گزارش دنیای سفر؛ رییس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران گفت: متولیان گردشگری کارنامه قابل دفاعی در سال های کرونا ندارند، بگویند چه کار مثبتی در حمایت انجام داده اند و چه جایگاه و پایگاهی را ایجاد نموده اند؟ این همه سختگیریِ ستاد ملی کرونا برای گردشگری به چه خاطر بوده و چه نتیجه قابل قبولی داشته است؟

حرمت الله رفیعی در نقد عملکرد متولیان گردشگری در سال های کرونا در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: به تازگی معاون گردشگری اعلام نموده که ستاد ملی کرونا ورود گردشگران خارجی به ایران را وتو نموده، سوال ما از متولیان این است از زمانی که ویروس کرونا در کشور و دنیا شایع شده است، چه کار مثبتی در حمایت و برای صنعت گردشگری صورت گرفته است؟ کدام طرح گردشگری را ستاد ملی کرونا وتو ننموده است که می گویند فقط ورود گردشگران خارجی وتو شده است؟ چه حمایتی برای جبران زیان اقتصادی و بیکاری گردشگری شده است؟

او در ادامه گفت: این صنعت جایگاه و پایگاه قوی ندارد. ما به فردی قوی و بانفوذ در ستاد ملی کرونا احتیاج داریم تا از این صنعت دفاع کند، نه این که فقط به فکر حفظ جایگاه خود باشد. ما از مدیر و مسؤول انتظار داریم که حق و حقوق این صنعت را بگیرد، خودمان که در ستاد ملی کرونا حضور نداریم.

رییس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و دنیاگردی ایران بیان نمود: شاید مسؤولان و متولیان گردشگری کارنامه ای از موفقیت های بسیار خود برای حمایت از گردشگری هم ارائه دهند، اما شرایط به ویژه در یک سال و نیم اخیر به گونه ای پیش رفته که تقریبا بخش خصوصی، کارشناسان و حتی نیروهای داخل وزارتخانه رضایت ندارند.

رفیعی با اشاره به آمار گردشگران ورودی در سال های پیش از کرونا، اظهار کرد: براساس آماری که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منتشر نموده است، فقط نیم درصد اتباع خارجی که به ایران سفر نموده اند به عملکرد این وزارتخانه ربط داشته است، 99.5 درصد دیگر ارتباطی به اقداماتی که این وزارت انجام داده، مربوط نمی گردد. اگر دستگاهی نمی تواند اثرگذار باشد چرا اصلا فعالیت می نماید؟ چرا حقوق دولتی می گیرد؟ چگونه می توان به این وزارتخانه و عملکرد آن بالید؟ این آمارها را خودشان گزارش نموده اند، ما که از خودمان آمار نمی دهیم.

او اضافه نمود: نزدیک به دو سال است که گردشگری ورودی ایران تقریبا متوقف شده است، هیچ راه علاجی برای آن ندارند و طرح هایی هم که ارائه می دهند یا اشتباه بوده است، یا بی اثر. درباره تورهای داخلی هم یک سال ونیم است که با تصمیم های اشتباه و سختگیری های بی اثر روبرو ایم. وزارت بهداشت درحالی با فعالیت گردشگری مخالف است که امروز ایمنی تمام مراکز بهداشتی زیر سؤال است و برای ساده ترین امور درمانی نمی توان با خیال آسوده به مراکز بهداشتی، بیمارستان ها و حتی کلینیک ها مراجعه کرد، ولی تا به حال نشده که ما گزارشی از انتقال ویروس از تاسیسات گردشگری و یا ایمنی پایین آن ها به لحاظ بهداشتی دریافت کنیم. اتفاقا تاسیسات گردشگری به خاطر این که از زمان شیوع ویروس کرونا زیر ذره بین بوده اند، شیوه نامه ها را درست رعایت می نمایند.

رفیعی گفت: اگر اجازه می دادند گردشگری با برنامه پیش برود، سفرهای شخصی را مدیریت و کنترل می کردند، هم مردم ایمن سفر رفته بودند و هم نشاط جامعه فراهم شده بود و مردم از افسردگی و غم رها می شدند و هم صنعت گردشگری از این بحران طولانی خارج می شد، ولی هیچ کسی از ایده های موجود که مشابه آن در کشورهای دیگر هم اجرا می گردد، دفاع و حمایت نکرد. مدام دنبال حاشیه سازی و ایجاد چالش برای گردشگری بودند، فقط 20، 30 نامه به مدیران استان ها فرستاده اند که تشکل گردشگری تشکیل گردد، مگر تشکل خصوصی نداریم، چرا به جای حل مسائل دنبال تشکیلات بودند؟

منبع: دنیای سفر
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1734

به "نقد کارنامه گردشگری در سال های کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقد کارنامه گردشگری در سال های کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید