کشف بقایای حیوانات کمیاب در چین

به گزارش مجله سویگل، بقایای 2200 ساله تاپیر و پاندای غول پیکر قربانی شده در نزدیکی مقبره امپراتور چین کشف شد.

کشف بقایای حیوانات کمیاب در چین

به گزارش خبرنگاران به نقل از لایوساینس، تحقیقات نو نشان می دهد که حدود 2200 سال پیش، رعایای وِن امپراتور چین یک پاندای غول پیکر و یک تاپیر را قربانی کردند و بقایای آن ها را در نزدیکی مقبره حاکم در شهر شی آن دفن کردند.

کشف اسکلت تاپیر باستان شناسان را شگفت زده کرد؛ زیرا نشان می دهد این حیوان، که زیستگاه آن دیگر در چین نیست، ممکن است در دوران باستان در این منطقه زندگی نموده باشد. درحالی که فسیل های تاپیر با قدمت بیش از 100 هزار سال در چین کشف شده است، اما تصور می شد این حیوانات قبل از 2200 سال پیش در این کشور منقرض شده باشند.

امروزه پنج گونه تاپیر زنده وجود دارد. به نظر می رسد بقایایی که اخیرا کشف شده است به نوعی از خانواده تاپیر مالایی (Tapirus indicus) باشد که به عنوان تاپیر مالایی یا تاپیر آسیایی نیز شناخته می گردد. بنا بر اعلام باغ وحش دِنور، تاپیر مالایی کاملاً بالغ می تواند 1.8 تا 2.4 متر طول و بین 250 تا 320 کیلوگرم وزن داشته باشد.

امروزه تاپیرهای مالایایی در معرض خطر انقراض هستند. اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت گزارش می دهد که کمتر از 2500 تاپیر بالغ وجود دارد و این گونه جانوری در طبیعت فقط در بخش هایی از آسیای جنوب شرقی مانند مالزی و تایلند یافت می گردد.

باستان شناسان بین اوت 2021 تا اوت 2022 در مجموع 23 گودال شامل حیوانات باستانی قربانی شده را در نزدیکی مقبره امپراتور ون (دوران حکومت در حدود 180 قبل از میلاد تا 157 قبل از میلاد) کشف کردند.

علاوه بر اسکلت پاندای غول پیکر (Ailuropoda melanoleuca) و تاپیر، کاوشگران بقایای گااور(gaur)، ببر، طاووس سبز، غژگاو، میمون های پوزه طلایی و تاکین را در میان سایر حیوانات دفن شده در نزدیکی مقبره ون کشف کردند. این گونه ها هنوز در چین وجود دارند، اما بعضی از آن ها در حال انقراض هستند.

در حالی که کشف بقایای تاپیر، نخستین مدرک فیزیکی از زندگی یک تاپیر در آن مقطع تاریخی چین است، اسناد باستانی نیز به حضور این حیوانات در این کشور اشاره نموده است. بعلاوه تصاویری از حیواناتی که شبیه تاپیرها هستند در آثار هنری چین باستان دیده می گردد و روایت های باستانی نیز آن چه را که به نظر می رسد تاپیر هستند توصیف می نمایند.

بر همین اساس دونالد هارپر، استاد مطالعات چینی در دانشگاه شیکاگو، معتقد است که این یافته ها نشان می دهد تاپیرها زمانی در این بخش از چین زندگی می کردند.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 30 مرداد 1402 بروزرسانی: 30 مرداد 1402 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 2239

به "کشف بقایای حیوانات کمیاب در چین" امتیاز دهید

2 کاربر به "کشف بقایای حیوانات کمیاب در چین" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف بقایای حیوانات کمیاب در چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید