4 علت پنهان برای یبوست که به راحتی درمان می شوند

به گزارش مجله سویگل، تغییر در سبک زندگی، شرایط سلامت روان و رژیم غذایی فقط برخی از دلایل برای ابتلا به یبوست هستند که بیشتر ما با آنها آشنایی داریم. در این مطلب از متخصصان تغذیه درخواست نموده ایم که درباره دلایل پنهان اما مهم ابتلا به یبوست شرح دهند.

4 علت پنهان برای یبوست که به راحتی درمان می شوند

به گزارش خبرنگاران، دانستن این نکته مهم است که یبوست نوعی بیماری محسوب نمی گردد، بلکه یکی از علائم وجود مسائل زمینه ای در بدن است. تغییر در سبک زندگی، شرایط سلامت روان و رژیم غذایی فقط برخی از دلایل برای ابتلا به یبوست هستند که بیشتر ما با آنها آشنایی داریم. در این مطلب از متخصصان تغذیه درخواست نموده ایم که درباره دلایل پنهان اما مهم ابتلا به یبوست برای شما شرح دهند.

1. ممکن است به کم آبی بدن مبتلا شده باشید

حفظ تعادل آب در بدن، فواید زیادی برای ما دارد؛ افزایش انرژی، حفظ انعطاف پذیری پوست و ... کسانی که در طول روز به میزان کافی آب نمی نوشند، به راحتی خودشان را در معرض ابتلا به کم آبی بدن قرار می دهند، درحالی که این مشکل می تواند یکی از دلایل اصلی ابتلا به یبوست باشد. در فرایند هضم معمولا حداقل یک لیتر آب وارد روده ها می شوند اما فقط میزان کمی از این آب به عنوان بخشی از مدفوع از بدن خارج می گردد. اگر مدفوع بیش ازحد خشک باشد (چه به علت کم آبی بدن و چه به علت تاخیر در دفع)، فرایند دفع هم دردناک و آزاردهنده خواهد شد.

2. دچار استرس و اضطراب مزمن هستید

انسان ها استرس و اضطراب را به شیوه های مختلفی تجربه می نمایند. استرس و اضطراب مزمن در برخی افراد می تواند باعث بروز علائم روانی یا احساسی مثل وحشت یا ترس گردد. دیگر واکنش های فیزیکی هم عبارتند از افزایش ضربان قلب، سرگیجه، بی خوابی و بعلاوه یبوست. استرس مزمن نه تنها بر میکروبیوتای روده تاثیر منفی می گذارد بلکه می تواند باعث ابتلا به مسائل گوارشی مختلف مانند حرکات نامنظم روده و سندرم روده تحریک پذیر گردد. تحقیقات علمی نشان داده اند که استرس به علت برانگیخته کردن واکنش های عصبی می تواند عملکرد طبیعی روده ها را مختل کند و باعث ابتلا به یبوست گردد.

3. فیبر کافی دریافت نمی کنید

فیبر که برای متعادل سازی گلوکز، سلامت روده ها و پیشگیری از بیماری های مزمن لازم است، یکی از درشت مغذی های ضروری محسوب می گردد که متاسفانه اغلب نادیده اش می گیریم. در واقع، اگر کسی به یبوست مبتلا باشد، در درجه اول باید سطح فیبر دریافتی خود را آنالیز کند و در صورت لزوم فیبر دریافتی روزانه را به سطح استاندارد برساند. فیبر دریافتی روزانه باید بین 22 تا 34 گرم باشد درحالی که متخصصان می گویند مردان همواره باید حداقل فیبر دریافتی را در محدوده 28 گرم حفظ نمایند. با این حال، افراد قابل توجهی همچنان دریافت فیبر را جدی نمی گیرند و نهایتا روزانه 14 گرم فیبر دریافت می نمایند.

4. در حال مصرف دارو یا مکمل جدیدی هستید

زیاده روی در مصرف چیزهای خوب همواره می تواند نتایج بدی داشته باشد، همان طور که این اتفاق در خصوص مکمل های غذایی پیش می آید. درحالی که آهن و کلسیم جزو مواد مغذی ضروری برای سلامت استخوانی و خونی هستند، زیاده روی در مصرف آنها می تواند عملنمودهای روده را ضعیف کند و باعث ابتلا به یبوست گردد.

همین اتفاق می تواند در خصوص برخی از داروها مانند آنتی هیستامین ها، داروهای ضددرد، داروهای ضدفشارخون و داروهای ضدافسردگی تکرار گردد زیرا همه این داروها می توانند در تنظیم حرکات روده نقش داشته باشند. برخی از این داروها زمان لازم برای عبور غذاها از دستگاه گوارش را آهسته تر می نمایند در حالی که برخی از آنها مایعات دستگاه گوارش را کاهش می دهند. اما این روندها عمدتا باعث ابتلا به یبوست می شوند. به همین علت هم متخصصان می گویند که اگر در حال مصرف چنین داروهایی هستید، حتما دریافت فیبر روزانه را جدی بگیرید و هر روز میزان زیادی آب بنوشید. اگر دریافت مقادیر زیادی از آب و مایعات را به ساعات صبح اختصاص دهید، این مشکل تا حدود زیادی کمتر می گردد.

منبع: سلامت

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 مرداد 1401 بروزرسانی: 25 مرداد 1401 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 2078

به "4 علت پنهان برای یبوست که به راحتی درمان می شوند" امتیاز دهید

2 کاربر به "4 علت پنهان برای یبوست که به راحتی درمان می شوند" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 علت پنهان برای یبوست که به راحتی درمان می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید