آیا از گنجی به نام Open Library استفاد می کنید؟

به گزارش مجله سویگل، کتابفروشی های فیزیکی زیادی در پیرامون ما هستند. فروش سنتی کتاب در ایران چند سالی است که تا حدی متحول شده و الان شما به وسیله اینستاگرام و فروشگاه های آنلاین متعدد می توانید کتاب بخرید. یک زمانی شاید سه - چهار فروشگاه آنلاین معتبر بیشتر نداشتیم.

آیا از گنجی به نام Open Library استفاد می کنید؟

مهم تر از آن ما دست کم سه - چهار فروشگاه فروش کتاب الکترونیک هم داریم. سایت های مثل فیدیبو و طاقچه.

اما علیرغم سهولت بیشتر دسترسی به کتاب در ایران، ما از نظر دسترسی به کتاب های اصلی مشکل داریم. مجوز ورود کتاب های زبان اصلی محدود و هزینه آنها بالاست و هر کتابی را نمی توانم در این بازار جست.

پس طبیعی است که بسیاری از ماها به گاه احتیاج دنبال دانلود کتاب از تورنت و معدود سایت های دانلود کتاب فرنگی جامع باشیم.

خب می رسم به نکته اصلی این پست که اصلا پست را برای همین دارم می نویسم تا تجربه خوبی را با شما به اشتراک بگذارم:

کتاب های الکترونیک خیلی خوب هستند، اما گاهی هم خواندنشان حس خوبی در ما برنمی انگیزد. چون ما بافت کاغذ و حالت ورق زدن کتاب را حس نمی کنیم.

دیشب من خبری در خصوص مشکل حق نشر سایت Open Library را خواندم. این پروژه از سال 2006 از طریق internet Archive آغاز شد.

اما از وقتی کرونا شایع شد، این پروژه برای اینکه به مردم در ایام قرنطینه اجباری یاری کند، اجازه دسترسی به کتاب های اسکن شده را به صورت گسترده تری داد. شما می توانید در هر بازه زمانی تعدادی معینی کتاب به صورت الکترونیک از این کتابخانه قرض بگیرید و بخوانید. حالا چند ناشر عظیم، از Open Library شکایت نموده اند.

به خاطر خواندن همین خبر، دیروز به Open Library مراجعه کردم و دیدم ای دل غافل! چه گنجی را از دست داده ام!

کتاب های الکترونیک به زبان اصلی را همان طور که نوشتم می گردد از تورنت و سایت های دیگر گرفت، اما تفاوت عمده ای که Open Library دارد، این است که نسخه اسکن شده کتاب ها را می گذارد.

تصور کنید که شما می توانید بروید و چاپ های دوست داشتنی نوستالژیک اولیه برترین رمان ها را بخوانید!

چه نویسنده ای را دوست دارید؟ ویکتور هوگو، مارکز، آسیموف، سی کلارک، اورول؟

حالا تصور کنید که نسخه اسکن شده باکیفیت این کتاب ها را که مثلا دهه 50 میلادی چاپ شده، بتوانید مرور کنید و ورق بزنید. روجلد آنها را ببینید. مهر کتابخانه عمومی را در صفحات اول آنها ببینید. بافت کاغذ را حس کنید.

چه گنجی از این بالاتر؟!

دیشب نویسندگات متعددی را در Open Library جستجو کردم و در هیچ موردی دست خالی برنگشتم. بعد آغاز کردم به تورق کتاب های مصور بچه ها و لذت شایانی بردم از آن همه تصویرسازی زیبا با سبک های مختلف، متعلق به دوره های زمانی متفاوت.

اصلا آدم گاهی کنجکاو می گردد که بداند کتاب های محبوبش به زبان اصلی چه شکلی هستند. در نوجوانی من یک کتاب محبوب در خصوص تاریخچه فضانوردی به نام انسان و فضا را مرتب از کتابخانه عمومی امانت می گرفتم و یک هفته ای نگه می داشتم.

خیلی طول کشید تا همین چند سال پیش به تصادف از یک دست دوم فروشی تهیه اش کردم. دیشب کنجکاو شدم و چاپ اصلی این کتاب را که انتشارات تایم منتشر نموده بود و متعلق به دهه ها پیش را پیدا کردم. همان تصاویر با زبان اصلی!

شایان ذکر است که شما از Open Library خیلی وقت ها نمی توانید نسخه pdf کتاب ها را دانلود کنید، صرفا می توانید در همان مرورگر کتاب ها را ورق بزنید و بخوانید.

با این همه تصور می کنم که اگر آدم واقعا کتاب دوستی باشید، امشب می روید و تا می توانید جستجوهای متعدد در این سایت انجام می دهید و از مرور کاور و صفحات چاپ های متفاوت کتاب های محبوبتان به یک شادی معنوی می رسید.

گاهی نتایج جستجو از چیزی که تصورش می کنید، بسیار فراتر هستند و گاهی هم نتایج جستجو ممکن است چیز زیادی برایتان دربرنداشته باشند، اما قدر مسلم سایت Open Library ارزش اختصاص ساعت های فراوان از وقت شما را دارد.

منبع: یک پزشک
انتشار: 13 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1003

به "آیا از گنجی به نام Open Library استفاد می کنید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا از گنجی به نام Open Library استفاد می کنید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید