اتفاق مهم بورس در هفته جاری چیست؟ ، جزئیاتی از سازوکار پذیره نویسی در بورس

به گزارش مجله سویگل، به گزارش خبرنگاران، فرهاد دژپسند در هفته اخیر در مراسم تودیع و معارفه روسای سابق و جدید بورس گفت: بازار سرمایه فقط برای دولت، وزارت اقتصاد یا ارگان های دیگر نیست بلکه برای کشور است، اتفاق خوبی که دارد رخ می دهد یک شرکت حدود 150 هزار میلیارد تومانی قرار است تا میلاد حضرت زهرا پذیره نویسی اش رخ دهد.

اتفاق مهم بورس در هفته جاری چیست؟ ، جزئیاتی از سازوکار پذیره نویسی در بورس

چهارشنبه 15 بهمن ماه میلاد حضرت زهرا (س) است و به نظر می رسد در همین هفته این پذیره نویسی قرار است انجام گردد. اما پذیره نویسی به چه معناست؟

مهمترین تفاوت پذیره نویسی با عرضه اولیه در نقدشوندگی آن است. برخلاف عرضه اولیه که امکان فروش سهم وجود دارد اما در پذیره نویسی زمان معین نیست و معمولا پس از یک دوره حداقل دو ساله امکان نقد شدن وجود دارد و گاهی سودهای قابل توجهی را نصیب سهامداران می نماید.

پذیره نویسی مرحله پیش از عرضه اولیه است و خریدارانی که در پذیره نویسی شرکت می نمایند به نوعی سرمایه شرکت را تامین نموده و پس از تشکیل شرکت بر اساس ورقه تعهد، اشخاص شرکت نماینده در پذیره نویسی حق دریافت سهام دارند.

هرچند هنوز میزان رقمی برای مشارکت در این طرح اعلام نشده اما در پذیره نویسی های کوچک پیش از این معمولا تا سقف پنج میلیون تومان هم امکان مشارکت وجود داشته است. احتمالا رقم مشارکت در این پذیره نویسی حتی بالاتر از این رقم باشد.

آخرین بار، 16 دی ماه سال جاری پذیره نویسی دو صندوق کالای کشاورزی انجام شد و به مدت پنج روز کاری ادامه یافت. این اتفاق برای نخستین بار بود که در کشاورزی ایران رخ می داد و نماد نهال و سحرخیز در بورس قابل معامله شدند. سهامداران با خرید هر واحد از این صندوق در واقع برای کالاهایی مانند پسته، زعفران، کشمش، خرما و زیره سرمایه گذاری کردند. بورس کالا اعلام نموده بود که محدودیتی در پذیره نویسی وجود ندارد و هر فردی می تواند به هر میزان از تعداد واحد ها این صندوق را خریداری کند.

همچنین پذیره نویسی معمولا تا زمان اتمام تمامی سهام در دست انتشار ادامه خواهد یافت و در صورتی که میزان تقاضا بیشتر از میزان سهام عرضه شده (برتری تقاضا بر عرضه) باشد، تعداد سهام به روش تسهیم به نسبت به متقاضیان تخصیص پیدا می نماید.

در روزهای آینده باید منتظر اعلام اسم این نماد بود.

آخرین اخبار بازار سهام را در صفحه بورس دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 11 اسفند 1399 بروزرسانی: 11 اسفند 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1424

به "اتفاق مهم بورس در هفته جاری چیست؟ ، جزئیاتی از سازوکار پذیره نویسی در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتفاق مهم بورس در هفته جاری چیست؟ ، جزئیاتی از سازوکار پذیره نویسی در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید