انجام آنالیز حرارتی نانومواد با دستگاه DSC ایرانی ممکن شد

به گزارش مجله سویگل، شرکت تجهیزات سازان پیشتاز برای رفع نیاز صنعت به آنالیز حرارتی نانومواد، دستگاه گرماسنجی روبشی تفاضلی دما پایین (DSC) را تولید و به بازار عرضه می کند.

انجام آنالیز حرارتی نانومواد با دستگاه DSC ایرانی ممکن شد

به گزارش گروه فناوری مجله سویگل، DSC روشی بسیار قدرتمند برای مطالعه ٔ پارامتر های بررسیی-گرمایی نانومواد بوده و از این روش می توان برای اندازه گیری دمای انتقال شیشه ای، بلورینگی و مطالعه حرارتی نانومواد و نانوکامپوزیت ها استفاده کرد.

دستگاه DSC دما بالای ساخت این شرکت مجهز به حسگر با قابلیت عملکرد دمایی تا 1600 درجه سانتی گراد بوده و برای بررسی مواد با انرژی آنتالپی بیش از 18 ژول بر گرم مانند فلزات، آلیاژها، سرامیک ها، اکسید ها و کامپوزیت ها مناسب است. به منظور حل چالش های موجود برای استفاده از روش بررسی حرارتی در مطالعه مواد با انرژی آنتالپی پایین، به تازگی این شرکت اقدام به ساخت دستگاه گرماسنجی روبشی تفاضلی دما پایین نموده که مجهز به حسگری با قابلیت دمایی 800 درجه سانتیگراد است.

نکته قابل توجه در خصوص این دستگاه استفاده از حسگر با حساسیت بسیار بالا است که بررسی مواد با انرژی آنتالپی کم (در حدود 3 ژول بر گرم) مانند پلیمرها، لاستیک ها، الیاف، برخی مواد شیمیایی و مواد دارویی با انرژی آنتالپی پایین و مواد زیستی را امکانپذیر می کند؛ بنابراین می توان گفت که دستگاه DSC دما بالا و دما پایین تفاوت های زیادی با هم دارند. برای مثال در ساخت پیمایشگر دستگاه گرماسنجی دما بالا از آلیاژ ها و اجزا دما بالا استفاده می شوند؛ در حالی که پیمایشگر دستگاه گرماسنجی دما پایین از آلیاژی با تحمل دمای پایین تر، ولی با حساسیت بسیار بیشتر به تغییرات آنتالپی استفاده می شود. کوره دستگاه گرماسنجی دما پایین کوچک و قابل دسترسی برای تمیز کردن است؛ درصورتی که کوره دستگاه گرماسنجی دما بالا بسیار بزرگتر بوده و قابل تمیز کردن نیست.

به گفته مسئولان این شرکت، ساختار کوره دستگاه گرماسنجی روبشی تفاضلی دما بالا به گونه ای است که استفاده از آن برای بررسی پلیمرها، مواد آلی و لاستیک ها منجر به آسیب اتاقک کوره و حسگر شده و موجب آلودگی شدید اتاقک کوره می شود که امکان رفع آن وجود ندارد و باعث خطا در اندازه گیری می شود. به همین دلیل تمام برند های معتبر سازنده دستگاه گرماسنجی روبشی تفاضلی، مدل های مختلفی برای کاربرد های دما بالا و دما پایین تولید می کنند.

گرماسنجی روبشی تفاضلی دارای کاربرد های بسیاری در طیف وسیعی از صنایع نظیر مشخص دمای انتقال شیشه ای، بررسی واکنش های شیمیایی، نقطه ذوب و رفتار کریستالیزاسیون مواد، مطالعه تأثیر مواد افزودنی، پر کننده ها و فرآوری مواد است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 915

به "انجام آنالیز حرارتی نانومواد با دستگاه DSC ایرانی ممکن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انجام آنالیز حرارتی نانومواد با دستگاه DSC ایرانی ممکن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید