انشعاب در طالبان پاکستان راه نفوذ گروه تروریستی داعش در شبه قاره، ملاعمر یا بغدادی

به گزارش مجله سویگل، خبرنگاران: مدیر موسسه اندیشه اسلامی معاصر در کانادا با آنالیز گروه های فعال در منطقه و داعش گفت: انشعاب در طالبان پاکستان راه نفوذ داعش در منطقه است زیرا بعضی از آن ها تاکنون قادر به تصمیم گیری در خصوص ملاعمر یا بغدادی نیستند.

انشعاب در طالبان پاکستان راه نفوذ گروه تروریستی داعش در شبه قاره، ملاعمر یا بغدادی

ظفر بنگاش کارشناس مسائل سیاسی و روزنامه نگار پاکستانی در گفت وگو با خبرنگار دفتر منطقه ای مجله سویگل با اشاره به تحرکات اخیر مبنی بر حمایت از گروه تروریستی داعش در شبه قاره و افغانستان گفت: حضور داعش در منطقه بویژه در پاکستان کمرنگ است زیرا بسیاری از گروه های شبه نظامی در این کشور تاحدودی از ملاعمر پیروی می نمایند و ابوبکرالبغدادی را قبول ندارند با این حال به نظر می رسد که انشعاب در گروه طالبان پاکستان راه نفوذ داعش در منطقه باشد.

وی در ادامه در خصوص وضعیت کنونی گروه های شبه نظامی تاثیرگذار در پاکستان گفت: علاوه بر تحریک طالبان پاکستان لشکر جهنگوی، سپاه صحابه، لشکر طیبه و گروه های دیگری نیز در پاکستان فعالیت می نمایند اما تاحدی بیشتر از همه لشکر جهنگوی، سپاه صحابه و لشکر طیبه در این کشور تاثیرگذار هستند.

بنگاش اضافه نمود: تحریک طالبان پاکستان در مناطق قبایلی این کشور فعالیت می نماید و بعضی از عناصر خارجی نیز در این گروه عضویت دارند زیرا این طالبان مدعی است که علاوه بر دولت و ارتش پاکستان علیه شخصیت های مهم خارجی نیز عملیات انجام می دهد.

آن ها با جلب نظر افراد خارجی از کشورهای عربی، ازبکستان، تاجیکستان وغیره، آن ها را نیز در این گروه فعال نموده است.

روزنامه نگار پاکستانی ادامه داد: لشکر جهنگوی گروه افراطی پاکستانی نیز بویژه شیعیان را در سراسر پاکستان هدف قرار می دهد.

همچنین لشکر طیبه نیز بیشتر در عملیات خارج از پاکستان بخصوص در خصوص مسلمانان کشمیر فعال است.

در نتیجه علاوه بر تحریک طالبان پاکستان تنها دو گروه لشکر جهنگوی و طیبه تاحدی در این کشور تاثیرگذار هستند.

انشعاب در گروه تحریک طالبان پاکستان

کارشناس مسائل سیاسی پاکستان در ادامه با تشریح وضعیت تحریک طالبان نیز گفت: تحریک طالبان پاکستان با توجه به انشعاب های اخیرش به پنج گروه مختلف تقسیم شده که گفته می گردد دلیل اصلی آن نپذیرفتن رهبری ملافضل الله است.

تحریک طالبان پاکستان از منطقه وزیرستان جنوبی شروع بکار کرد و رهبران قبلی آن از قبیله محسود مستقر در این منطقه انتخاب می شد بنابراین پس از مرگ بیت الله محسود و سپس حکیم الله محسود، ملافضل الله رهبری این گروه را بدست گرفت اما عده ای معترض گروه جدیدی به رهبری خالد محسود را تشکیل دادند.

علاوه بر این گروه، شهریارمحسود نیز در منطقه وزیرستان جنوبی گروه دیگری را تشکیل داد در عین حال شبه نظامیان ازبک نیز از تحریک طالبان اعلام جدایی کردند.

از سوی دیگر ماه گذشته طالبان پنجابی و جماعت الاحرار به رهبری خالد خراسانی نیز در حضور رسانه ها اعلام کردند که از تحریک طالبان پاکستان جدا شده اند.

با این حال، محتمل است که گروه های بیشتری از تحریک طالبان انشعاب نموده باشند اما بطور رسمی آن را علنی ننمایند.

بنگاش در ادامه در خصوص اعلام حمایت شاهدالله شاهد سخنگوی سابق تحریک طالبان و 5 فرمانده مهم این گروه از گروه تروریستی داعش نیز گفت: اعلام حمایت سخنگوی طالبان پاکستان از داعش موضع همه افراد این گروه نیست بلکه تنها 6 نفر از اعضای مهم این گروه از داعش اعلام حمایت نموده اند.

شاهد الله شاهد سخنگوی تحریک طالبان نیز چنین بیانیه ای را صادر نموده است.

گروه تروریستی داعش محبوب نیست

روزنامه نگار پاکستانی در پاسخ به میزان محبوبیت گروه تروریستی داعش نیز گفت: ممکن است که بر اساس افکار مشابه و در بعضی موارد مشترک از گروه تروریستی داعش در بین گروه های افراطی پاکستان استقبال گردد با این حال بعضی از این گروه ها مانند طالبان محسود و طالبان پنجابی بطور آشکارا اعلام نموده اند که آدم ربایی برای باج، گروگانگیری و قتل عام مردم بی گناه خلاف دستورات اسلام است و مرتکب چنین کاری نخواهند شد.

وی در ادامه در خصوص تاثیر حمایت 6 فرمانده طالبان از گروه تروریستی داعش نیز تاکید نمود: بعضی از شبه نظامیان خارجی مانند عرب ها، ازبک ها و ... که در تحریک طالبان فعالیت داشتند به گفته بعضی منابع این گروه را ترک و با داعش اعلام بیعت نموده اند.

از سوی دیگر، شبه نظامیان جدا شده از گروه های بزرگتر مانند تحریک طالبان، بدنبال گروه مطرح در منطقه هستند بنابراین گروه تروریستی داعش در امسال بدلیل حمایت های اقتصادی عربستان سعودی، ترکیه، امارات متحده عربی،قطر، آمریکا، در منطقه مطرح شده است و در نتیجه شبه نظامیان برای بقا بسوی آنها متمایل می شوند.

کارشناس مسائل سیاسی پاکستان در خصوص فعالیت گروه تروریستی داعش در شبه قاره نیز ادامه داد: به نظر می رسد که تنها براساس همفکری و بعضی مواضع مشترک گروه تروریستی داعش در شبه قاره تاثیر زیادی نداشته باشد زیرا این گروه در عراق و سوریه نیز دچار مسائل فراوانی است بنابراین توان ایجاد تاثیر در شبه قاره را ندارد در نتیجه سعی خواهد نمود تا از گروه های انشعاب یافته از طالبان یارگیری و فعالیت خود را در منطقه گسترش دهد.

بنگاش در تشریح روابط گروه تروریستی داعش، طالبان افغانستان و پاکستان نیز گفت: گروه طالبان افغانستان مدعی است که فقط علیه نیروهای خارجی در این کشور فعال هستند و دولتی را که با همکاری کشورهای غربی و بویژه آمریکا شکل گرفته قبول ندارند و تا خاتمه حضور نیروهای خارجی در این کشور مبارزه می نمایند.

از سوی دیگر، طالبان افغان و بطور کلی بعضی از گروه های پاکستانی نیز حامیان رهبری ملا محمد عمر هستند اما تعدادی از این گروه ها نیز ابوبکر البغدادی رهبر داعش را پیشوای خود می دانند.

تعجب آور این است که اکنون مدعیان اسلام که خواهان حاکمیت اسلام در منطقه هستند، نمی تواند پیشوای خود را تشخیص دهند که ملاعمر است یا البغدادی.

بنابراین این گروه ها دچار سردرگمی شده اند و بسیاری از آن ها قادر به تصمیم گیری برای انتخاب رهبر نیستند.

روزنامه نگار پاکستانی ادامه داد: تاکنون بیانیه رسمی در خصوص حمایت از گروه تروریستی داعش از سوی طالبان افغانستان منتشر نشده زیرا آن ها، ملا عمر را پیشوای خود می دانند و پذیرش خلافت البغدادی برای آن ها امکانپذیر نیست.

وی در ادامه ملاعمر را در بین طالبان پاکستانی محبوب دانست و گفت: بیشتر طالبان پاکستان ملاعمر را به رهبری قبول دارند با این حال از عملکرد ملا فضل الله رهبر تحریک طالبان پاکستان نیز ناراضی هستند.

طالبان پاکستانی مدعی هستند که ملا فضل الله در کنر افغانستان مستقر شده و به احتمال زیاد با سازمان اطلاعات افغانستان همکاری خواهد نمود.

عملیات ارتش پاکستان در وزیرستان شاقتصادی پیروز نبوده است

ظفر بنگاش در ادامه در خصوص پیروزیت عملیات ارتش پاکستان در وزیرستان شاقتصادی این کشور گفت: عملیات ارتش پیروزیتی نداشته است زیرا هزاران نفر از مردم وزیرستان شاقتصادی بی خانمان شده اند و دولت و ارتش پاکستان نیز تاکنون یاری خاصی در این مورد انجام نداده اند.

از سوی دیگر، ارتش پاکستان پیش از شروع عملیات در وزیرستان از شروع چنین عملیاتی اطلاع داد که سبب فرار شبه نظامیان به مکان های امن و حتی در افغانستان شد.

بنابراین عملیات ارتش پاکستان بیشتر به ضرر مردم بوده است تا علیه گروه های شبه نظامی در وزیرستان شاقتصادی پاکستان همچنین پس از خاتمه عملیات ارتش شبه نظامیان از مخفی گاه یشان دوباره باز خواهند گشت و تهدید بزرگتری برای مناطق قبایلی پاکستان خواهند شد.

ع

منبع: تسنیم
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 324

به "انشعاب در طالبان پاکستان راه نفوذ گروه تروریستی داعش در شبه قاره، ملاعمر یا بغدادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انشعاب در طالبان پاکستان راه نفوذ گروه تروریستی داعش در شبه قاره، ملاعمر یا بغدادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید