بانو عصمت؛ زنی که زندگی اش را وقف جهاد نموده است

به گزارش مجله سویگل، روزنامه هفت صبح - هانیه درویش: 30 سال پیش و هم زمان با جنگ تحمیلی به دلیل حضور مستمر و فعالیت های عجیبش در در روز های جنگ، پشتیبانی های همه جانبه اش در جبهه و از دست دادن دو پسرش و جانبازی دخترش همه او را به مادر جبهه ها می شناختند، اما این اسمی نبود که در آن سال ها باقی بماند و در تاریخ گم گردد.

بانو عصمت؛ زنی که زندگی اش را وقف جهاد نموده است

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

عصمت احمدیان خودش را محصور به روز های جوانی و خدمات جنگی اش نکرد و بعد از آن هم با فکر خلاق و روحیه کوششگری که داشت دست به کارآفرینی زد و هم اکنون برای بیش از 300 نفر از زنان شهرش اشتغال زایی نموده است. او این بار به دلیل زندگی پر فراز و نشیبی که داشته با نام بانو عصمت، قهرمان فیلم مستند بانو و چهره مردمی سال در یکی از برنامه های تلویزیونی شده است. با او و فعالیت هایش بیشتر آشنا شوید.

اینکه چطور یک زن 70 ساله به یک قهرمان تبدیل می شود، برمی شود به داستان زندگی آن شخصیت. داستانی که اگر جایی بشنویم تصور می کنیم با یک شخصیت خیالی که قهرمان ساختگی یک کتاب یا یک فیلم شده است روبرو هستیم، اما عصمت احمدیان، حی و حاضر روز های سختی را روایت می نماید که با قدرت زنانه اش آن را پشت سر گذاشته است.

او می گوید: در اصفهان زندگی می کردم که به دلیل ازدواج در 11 سالگی با همسرم به اهواز آمدم. در آن موقع و با همان سن فکر می کردم باید کاری کنم به همین دلیل در شرایط سخت یک مرغداری راه انداختم، خیاطی یاد گرفتم و به مروریک خیاط خانه هم راه اندازی کردم. در آن سال ها و در دهه 40 که دریافت گواهینامه برای خانم ها به همین آسانی ها هم نبود، من گواهینامه ام را گرفتم و برای راه انداختن کارهایم یک وانت خریدم. زندگی در جریان بود و من صاحب شش فرزند شدم.

در زمان انقلاب و شرایطی که کشور احتیاج به ساماندهی و همراهی داشت با انقلابیون برای ساختن شهرم همراه شدم و در بنیاد مسکن اهواز کار های پشتیبانی انجام می دادم و با وانتم وسایل مورد احتیاج را جابجا می کردم. کم کم جنگ آغاز شد و حالا نوبت این بود که خودم را با جنگ تطبیق دهم.

همه چیز به جنگ خلاصه نشد

جنگ، ابراهیم و اسماعیل را از او گرفت و او شد مادر دو شهید. اما او به همین رتبه اکتفا نکرد و به دل جنگ و جبهه زد تا جایی که همه او را در جبهه مادر خود می دانستند و او را مادر جبهه ها صدا می کردند. در همین جنگ دختر 13 ساله اش هم زمانی که در حال فعالیت در پشت جبهه بود مجروح و جانباز 85 درصد شد. او با از دست دادن فرزندانش و مجروح شدن دخترش عقب ننشست و تصمیم گرفت ستاد پشتیبانی را در حد توانش در دست گیرد.

او آن روز ها را این چنین تعریف می نماید: در روز های جنگ شهرمان خالی از مردان شده بود و من سعی می کردم زنان و بچه ها را در حد امکان به شهر های امن منتقل کنم و با یاری دیگر زنان به جامانده یکی از انبار های ریسندگی را که تعطیل شده بود تجهیز کردم تا مایحتاج جبهه از مواد خوراکی، مهمات و اسلحه و لباس را جمع آوری و با وانت به جبهه برسانم.

باز هم کوشش ها و فعالیت های این زن در هشت سال دفاع مقدس خلاصه نشد و او بعد از آن برای آبادانی کشورش به خانم های سرپرست خانوار، بدسرپرست و بی سرپرست قالی بافی، گیوه بافی و گلیم بافی آموزش داد تا جایی که برای بیش از 300 نفر از زنان شهرش، اهواز، اشتغال زایی نموده است.

مصائب رویارویی با شخصیتی فعال و پرکوشش

همه این فعالیت ها و حرف های نگفته زیادی که در دل این زن توانمند است باعث ساخت مستندی درباره او شد؛ مستندی که قهرمانش کسی نیست جز بانو عصمت و حرف ها و صحنه هایی ناب که حاصل بازی کردن جلوی دوربین و ادا نیست بلکه خود واقعی اوست. شاید او در بین تاریخ گم شده بود، اما محمد حبیبی منصور، مستندساز جوان وقتی در یک سفر کاری به اهواز با بانو عصمت روبرو می شود، دست از پروژه قبلی خود می کشد و همه توانش را برای پرورش این مستند و شناساندن این قهرمان ملی به کشور می گذارد.

هر چند که معتقد است در کار مستندسازی وقتی با یک آدم فعال قرار است کار کنید و زندگی اش را به تصویر بکشید، برای اینکه بتوانید راجع به او فیلم بسازید، باید برنامه ریزی کنید و در ادامه می بینید که برای این جور آدم ها نمی توانید برنامه ریزی کنید. آن ها برای تو برنامه ریزی می نمایند و نمی شود مدیریت شان کرد. به هر حال این یکی از سختی های کار بود و تصویربرداری از لوکیشن ها یکی دیگر از سختی ها چرا که بانو عصمت یک حرفه نداشت. مرغداری در ایلام بود، باغ در ایذه و پرورش ماهی و زنبورداری هم یک طرف دیگر. برای این کار حدود دو سال وقت و انرژی صرف شد تا کاری پر مغز و استخوان به مخاطب عرضه شود.

اهل سینما و تلویزیون نیستم

این روز ها که روز های اکران فیلم در جشنواره سینما حقیقت است به نکته جالبی در حین مصاحبه با او برخوردیم. این بود که او هیچ علاقه ای به سینما و تلویزیون ندارد و حتی فیلم مستند خودش را هم یک بار به صورت کامل ندیده است.

او می گوید: هیچ چیز در زندگی برایم آن قدر جدی نیست چرا که اگر جدی بود این همه سال و با این همه سختی نمی توانستم کنار بیایم و ادامه دهم. حتی ساخت همین مستند را اصلاً جدی نگرفتم. دو سال تمام در خانه من به روی بچه های مستند باز بود و دیگر آن ها بخشی از خانواده ما شده بودند و من باز هم فکر می کردم ساخت مستند از زندگی من یک شوخی است، اما بعد از اتمام کار متوجه شدم همه چیز شوخی شوخی جدی شد.

حالا هم که او به یک چهره معروف تبدیل شده باز هم به سینما و تلویزیون علاقه ای ندارد ولی از رفتن به برنامه های تلویزیونی و مصاحبه های مطبوعاتی استقبال می نماید چرا که دوست دارد حرف هایش در زندگی دیگران تأثیر مثبت بگذارد.

منبع: برترین ها
انتشار: 15 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 624

به "بانو عصمت؛ زنی که زندگی اش را وقف جهاد نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانو عصمت؛ زنی که زندگی اش را وقف جهاد نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید