برنده و بازنده بورس 99

به گزارش مجله سویگل، پرونده بازار سهام در سال 99 با رشد 155درصدی شاخص کل بسته شد. بورس در 5 ماه نخست این سال به لطف سیل خروشان نقدینگی، ابرنوسان بیش از 300درصدی را ثبت کرد؛ اما در 7 ماه پایانی بخشی از این حباب عظیم شده، تخلیه شد، در این باره بسیاری از فعالان بورسی افراد تازه وارد را که در پیک رشد بورس وارد بازار شدند را بازنده های عظیم این بازار و دولت را برنده عظیم بازار سرمایه در سال 99 می دانند.

برنده و بازنده بورس 99

به گزارش خبرنگاران، فردین آقاعظیمی کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه بورس در روز های کاری عید نوروز می توانند متعادل و رو به بالا حرکت کند، به خبرنگاران گفت: با توجه به اینکه بورس این روز ها در شرایط متعادلی به سر می برد، می توان امیدوار بود که در روز های پیش رو نیز این فرایند ادامه پیدا کند، در این رابطه می گردد پیش بینی کرد، در بهار بازار سهام فرایند مثبت و با ثباتی را طی کند، همچنین باید به این نکته توجه کند که دیگر از رشد های شارپ خبری نخواهد بود.

آقاعظیمی با اشاره به اینکه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری می تواند محرکی خوبی برای رشد بورس باشد، گفت: در بهار پیش رو با توجه به اینکه ضریب نفوذ بازار سهام در بین مردم افزایش پیدا نموده، به طوریکه امروز 50 میلیون سهام دار در کشور وجود دارد، این امر موجب آن خواهد شد که طیف های سیاسی که در حضور انتخابات حضور دارند نظرات خود را در رابطه با بازار سرمایه اعلام نمایند که این موضوع باعث حمایت از بازار خواهد شد.

وی اضافه نمود: در چنین شرایطی بازار سهام می تواند روز های خوبی را تجربه کند و بسیاری از نماد ها رشد مناسب و معقول را در پیش داشته باشند، این موضوع به خصوص در خرداد ماه می تواند نمود بسیار خوبی داشته باشد، اما باید توجه کرد که برای کسب بازدهی مناسب افراد باید اولاً در نماد هایی که دارای بنیاد خوب و مناسب هستند، سرمایه گذاری نموده؛ در ثانی دیدگاه خود در زمینه سرمایه گذاری را حداقل بر مبنای میان مدت و سه ماهه قرار دهند، زیرا که این مدت در مجموع می تواند افراد را به سود خوبی برساند، از سویی سرمایه گذاران در این زمینه باید از عجله و هیجان به شدت پرهیز نمایند.

تحلیل بورس در 99

حمیدرضا افشار کارشناس بازار سهام در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به اینکه سال 99 برای بازار سرمایه سالی پر از فراز و نشیب بود و به دو نیمه متفاوت تقسیم شد، گفت: نیمه اول از شروع سال با معاملات پر حجم و مثبت شروع شد و در بیشتر نماد ها با صف های خرید سنگین روبرو بودیم، بطوریکه از ابتدای سال تا مرداد ماه شاخص کل از 500 هزار واحد به 2 میلیون و 100 هزار واحدی رسید.

وی اضافه نمود: اما نیمه دوم از اواسط مرداد شروع شد که بعد از نوسان کوتاه مدت شاخص کل ناگهان حجم عرضه ها افزایش یافت و با رنج های منفی بیشتر نماد ها با صف های فروش روبرو شدند، بطوریکه در بازه زمانی کوتاهی تقاضا به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرد. از سویی حال می توان به وضع بازار در سال 99 از چند منظر نگاه کرد، اول از دید دولت که مشوق اصلی مردم برای ورود به بازار سرمایه بود، شاید بتوان برنده اصلی بورس در سال 99 را دولت دانست که در این وضع تحریمی قسمت قابل توجهی از کسری بودجه خود را از بازار سرمایه تامین کرد.

افشار گفت: دولت دارایی های بورسی خود را به راحتی و با قیمت مناسب در بازار سهام به فروش رساند. همچنین با توجه به افزایش بی سابقه حجم معاملات دولت درآمد اقتصادیاتی مناسبی نیز کسب کرد، در واقع طی سال 99 بازار سرمایه از چند منبع برای دولت سود ساز بود. دوم اگر بخواهیم از دید شرکت های بورسی هم به قضیه نگاه کنیم، هم وضع بازار سرمایه بسیار دلنشین به نظر می آید و ارزش بازار بیشتر شرکت ها نسبت به گذشته افزایش چندین برابری داشته که منجر به اصلاح ساختار اقتصادی آن ها به وسیله افزایش سرمایه بود، قدر مسلم در چنین شرایطی سهام داران حقوقی هم از این رشد سود بردند.

این کارشناس بازار سهام اضافه نمود: سوم هم اینکه یکی دیگر از صنایع وابسته که مستقیما در سال 99 متحول شد، صنعت کارگزاری بود که با توجه به افزایش بی نظیر ارزش معاملات که در روز های منفی و کم رونق سال جاری به زیر 3 هزار میلیارد تومان نیامد، در مقایسه با سال هایی که روز هایی کل ارزش معاملات در روز به 100 میلیاردتومان نمی رسید، بنابراین درآمد کارگزاری های بورس هم با رشد قابل توجهی روبرو شد.

افشار ادامه داد: چهارم هم اینکه اگر بخواهیم از دید سهام داران خُرد بخواهیم به بازار سرمایه نگاه کنیم با دو گروه اقلیت قدیمی و بیشتریت تازه وارد روبرو هستیم. حقیقی های قدیمی بازار سرمایه در سال 99 آنقدر سود بردند که احتمالا منفی های شش ماه دوم سال نیز تنها قسمتی از سود آن ها را از بین برد، ولی مطمئنا بیشتریتی که سال جاری در راستای تبلیغات عمومی و جو روانی جامعه وارد بازار شده بودند، بازنده عظیم بورس در سال 99 بودند، گروهی که بدون داشتن هیچ اطلاعاتی وارد بورس شدند و به خاطر جو ابتدای سال سود کردند و با ریزش بازار حتی سرمایه اصلی را از دست دادند. گروهی که دنبال سود کوتاه مدت و البته بدون زحمت و حتی صبر بودند.

این کارشناس بازار سهام با اشاره به اینکه چشم انداز بورس در سال 1400 با توجه به تغییر فرایند بازار که از اواخر بهمن شروع شد را می توان مثبت ارزیابی کرد، یادآور شد: بر این اساس می توان سه ماهه اول سال را سبزپوش پیش بینی کرد. موضوعی که با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری محتمل به نظر می رسد. در این رابطه باید به این نکته اشاره نمود که آنالیز سابقه بازار سرمایه قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سه دوره اخیر نشان دهنده آن است که فرایندی که طی شده مثبت بوده و این امیدواری وجود دارد که در بهار 1400 نیز این موضوع تکرار گردد، البته بعد از تغییر دولت احتمال رکود در بازار تا معین خط مشی دولت بعدی نیز دور از ذهن نیست.

منبع: فرارو
انتشار: 20 فروردین 1400 بروزرسانی: 20 فروردین 1400 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1504

به "برنده و بازنده بورس 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنده و بازنده بورس 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید