تخم مرغ هایی که از سم هم مضرترند!

به گزارش مجله سویگل، خوردن بعضی انواع تخم مرغ ها سبب وارد آوردن آسیب های فراوانی به بدن شما می گردد.

تخم مرغ هایی که از سم هم مضرترند!

به گزارش خبرنگاران، تخم مرغ نه تنها ارزش غذایی فراوانی دارد؛ بلکه جزو مواد غذایی ارزان است. به علاوه صرف نظر از روش های تهیه آن، غذایی لذیذ محسوب می گردد.

تخم مرغ های فراوانی وجود دارند که از سم هم بدتر به حساب می آیند. در ادامه این گزارش به شش نوع تخم مرغ که نباید آن را مصرف کنید، خواهیم پرداخت:

1- تخم مرغ خام

تخم مرغ های خام حاوی آویدین و آنتی تریپسین هستند که بر گوارش ما و نیز جذب سفیده تخم مرغ توسط بدن تأثیر می گذارند.

علاوه بر این، تخم مرغ های خام می توانند حامل باکتری هایی باشند که سبب اسهال می گردد. این نوع باکتری ها تنها در دمای بالا کشته می شوند؛ بنابراین توصیه می گردد که قبل از خوردن تخم مرغ، حتما آن را بپزید.

2- تخم مرغ با زرده و سفیده مخلوط شده

این حالت زمانی رخ می دهد که پوسته زرده در حین حمل و نقل و یا آسیب مکانیکی شکسته گردد. همچنین اگر تخم مرغ بیش از حد طولانی نگهداری گردد، باکتری ها و یا کپک به وسیله منافذ پوسته داخل تخم مرغ شده و با از بین بردن ساختار پروتئینی آن، سبب مخلوط شدن آن با زرده می شوند.

اگر این نوع تخم مرغ بو یا ظاهر خاصی ندارد، می توانید آن را پس از عملیات حرارتی، به عنوان مثال جوشیدن مصرف کنید. با این حال اگر سفیده آن کدر بود، این بدان معنی است که باکتری در داخل آن رشد نموده و خوردن این چنین تخم مرغی به طور کامل ممنوع است؛ به خصوص اگر بوی بدی داشته باشد.

3-تخم مرغ با زرده خشک

استحکام پوسته زرده هنگام نگه داشتن تخم مرغ در طولانی مدت ضعیف می گردد و در نتیجه زرده خشک می گردد. اگر زرده در این حالت رنگ طبیعی داشته باشد، می توان آن تخم مرغ را خورد؛ اما اگر زرده کمی سیاه شده باشد، باید آن تخم مرغ دور انداخته گردد.

4- تخم مرغ شکسته شده

ممکن است عواملی مانند جابجایی یا بسته بندی سبب ایجاد ترک هایی در پوسته تخم مرغ گردد. در این حالت تخم مرغ در معرض باکتری هایی است که بر مدت قابل نگهداری آن تأثیر می گذارند.

5- تخم مرغ کپک زده

به هنگام نگهداری تخم مرغ در محیط مرطوب یا خیس پوسته تخم مرغ آسیب می بیند و این مسأله می تواند باعث نفوذ و تکثیر باکتری در تخم مرغ گردد. در ظاهر، این مسأله با وجود لکه های سیاه و یا کپک در تخم مرغ آشکار می گردد و این نوع تخم مرغ به هیچ وجه نباید خورده گردد.

6- تخم مرغ های نطفه دار

به هنگام جوجه کشی به سبب تأثیر دما، رطوبت و ... می توان رشد جنینی جوجه ها را متوقف کرد.

تخم مرغ های نطفه دار نه تنها دارای مواد مغذی نیستند (زیرا مواد مغذی آن برای رشد جنین مرغ استفاده شده) بلکه می توانند ناقل باکتری های مختلفی مانند اشریشیا کلی، استافیلوکوک، حصبه، باکتری پروتئوس باشند و مصرف آنها ممکن است در نهایت به مسمومیت ختم گردد؛ بنابراین خوردن این تخم مرغ ها را متوقف کنید.

منبع: خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1238

به "تخم مرغ هایی که از سم هم مضرترند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخم مرغ هایی که از سم هم مضرترند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید