جوان 18 ساله مهارت ورود به بازار کار را ندارد

معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: حتی آموزش های آموزش و پرورش نیز نتایج مدنظر را به دنبال نداشته و جوانان ما ماهر نیستند و حتی برنامه های آموزشی در کشور به شکلی است که در 18 سالگی یک جوان مهارت لازم برای ورود به بازار کار را ندارد.

جوان 18 ساله مهارت ورود به بازار کار را ندارد

به گزارش خبرنگاران، سلیمان پاک سرشت در اولین جلسه شورای مهارت استان با بیان اینکه آموزش های مهارتی همچنان در کشورهای توسعه یافته به عنوان ابزار کلیدی در زمینه اصلاح امور مورد توجه است، اضافه نمود: با وجود آنکه در فرهنگ و آیین ما به بحث آموزش تاکید فراوان گردیده است، تاکنون اثرگذاری ملموسی از آموزش دیده نگردیده و مصداق این امر فارغ التحصیلان بیکار هستند که به مسئله ای در کشور بدل گردیده است.

وی توضیح داد: امروز پس از سال ها صرف هزینه های فراوان، آموزش عالی در حال تغییر رویکرد بوده و به این امر رسیده که نباید این میزان هزینه در آموزش عالی و دانشگاه صورت می گرفت، این رویکرد به معنای نفی علم و علم آموزی نیست بلکه توجه به آموزش مهارتی را مدنظر قرار داده است.

وی اعلام کرد: آموزش مهارتی علمی است که به ثروت و توسعه می انجامد و فرد را به توانمندی می رساند تا امکان گذران زندگی را داشته باشد و در واقع یک استراتژی درون زای توسعه است که در برطرف فقر موثر خواهد بود.

رییس سازمان فنی و حرفه ای کشور آموزش های مهارتی را برطرف کننده خلأهای موجود در امر توسعه پایدار و بهره وری نیروی کار در کشور دانست و گفت: شورای مهارت در توسعه این آموزش ها نقش و ماموریت گسترده ای دارد، باید برای جلوگیری از هدررفت منابع نیازسنجی داشت و آموزش ها براساس نیازها، موقعیت جغرافیایی و نوع رشته ها و تقاضا انجام گیرد و در واقع این امر کلیدی ترین اهداف این شورا محسوب می گردد.

وی با تاکید بر توجه به امکانات و تجهیزات موجود جهت ارائه آموزش ها و ایجاد پیوند و زنجیره بین عرضه و تقاضای نیروی کار اعلام کرد: شورای مهارت شورای آموزش فنی و حرفه ای نیست بلکه برنامه نویسی مهارتی استان را دنبال خواهد نمود و فنی و حرفه ای در واقع ارائه دهنده خدمات است. همچنین باید این شورا در توزیع مراکز آموزش فنی و حرفه ای نیز تصمیم سازی کند.

پاک سرشت اضافه نمود: سازمان فنی و حرفه ای در دوره ای توسعه بی برنامه را پشت سر گذاشته است و باید این روند اصلاح گردد، از ظرفیت بخش غیردولتی استفاده کرد و آینده پژوهی مشاغل آینده استان و اثربخشی آموزش ها نیز رصد گردد و عدالت آموزشی و ترویج فرهنگ کار و مهارت آموزی مورد توجه قرار گیرد.

معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با بیان اینکه انتظار می رود که فنی و حرفه ای استان مرکزی برنامه سالانه خود را از سازمان دریافت نکند، چراکه اختیارات لازم تفویض گردیده است، اضافه نمود: مطلوب است که برنامه ریزی، رصد، کنترل و پایش زیر نظر استاندار مرکزی انجام گردد، چراکه تمرکزگرایی در آموزش آسیب زننده است و سازمان این روند را اصلاح نموده است و با توجه به اینکه باید یک سوم رشد اقتصادی کشور از ناحیه افزایش بهره وری انجام گیرد باید توسعه متکی بر نیروی کار داخلی را دنبال کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "جوان 18 ساله مهارت ورود به بازار کار را ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جوان 18 ساله مهارت ورود به بازار کار را ندارد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید