رشد اقتصاد بدون نفت کشور به مثبت 0.2 درصد رسید

به گزارش مجله سویگل، تهران (پانا) - مرکز آمار ایران گفت رشد اقتصادی کشور در فصل پاییز ، به مثبت 0,8 و رشد اقتصادی بدون نفت نیز به مثبت 0.2 درصد رسیده است.

رشد اقتصاد بدون نفت کشور به مثبت 0.2 درصد رسید

به گزارش مرکز آمار ایران، در فصل پاییز رشد مالی کشور، به مثبت 0.8 درصد و رشد مالی بدون نفت به مثبت 0.2 درصد رسیده است. بر اساس آخرین اطلاعات و محاسبات صورت گرفته در فصل پاییز، رشد گروه کشاورزی به مثبت 5.5 درصد، گروه صنایع و معادن به مثبت 3.7 و گروه خدمات به منفی 1.8 رسیده است.

محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال 1390 در نه ماهه نخست سال 1399 به رقم 5231 هزار میلیارد ریال با نفت و 4546 هزار میلیارد ریال بدون احتساب نفت رسیده است، در حالیکه رقم مذکور در مدت مشابه سال قبل با نفت 5295 هزار میلیارد ریال و بدون نفت 4593 هزار میلیارد ریال بوده که نشان از رشد 1,2- درصدی محصول ناخالص داخلی با نفت و 1- درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در نه ماهه نخست سال 1399 دارد.

نتایج مذکور حاکی از آن است که در نه ماهه نخست سال 1399رشته فعالیت های گروه کشاورزی 3، گروه صنایع و معادن 0,8 و گروه خدمات 3.3- درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل، رشد داشته است.

محاسبات فصلی در مرکز آمار ایران در قالب 18 بخش اصلی متشکل از 42 رشته فعالیت بر مبنای طبقه بندی ISIC.Rev4 انجام می شود که بر این اساس گروه کشاورزی شامل زیر بخش های زراعت و باغداری، دامداری، جنگل داری و ماهیگیری، گروه صنایع و معادن شامل زیر بخش های استخراج نفت خام و گاز طبیعی، استخراج سایر معادن، صنعت، تأمین آب، برق و گاز طبیعی و ساختمان می باشد و گروه خدمات شامل زیر بخش های عمده وخرده فروشی، فعالیت­های خدماتی مربوط به تأمین جا و غذا، حمل ونقل، انبارداری، پست، اطلاعات و ارتباطات، فعالیت­های مالی و بیمه،مستغلات، کرایه وخدمات کسب وکار ودامپزشکی،اداره امورعمومی وخدمات شهری، آموزش، فعالیت­های مربوط به سلامت انسان و مددکاری اجتماعی و سایرخدمات عمومی، اجتماعی، شخصی و خانگی است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1400 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1527

به "رشد اقتصاد بدون نفت کشور به مثبت 0.2 درصد رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد اقتصاد بدون نفت کشور به مثبت 0.2 درصد رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید