انتها طرح کمربند سبز اهواز چه شد؟

به گزارش مجله سویگل، طرح کمربند سبز اهواز قرار بود از سال 1390 در برنامه ای 5 ساله با هدف مهار پدیده گرد و غبار و کاهش میزان آلودگی هوا در این شهر اجرایی گردد؛ اما هنوز این طرح به خاتمه نرسیده است.

انتها طرح کمربند سبز اهواز چه شد؟

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، هانا چراغی؛* کمربند سبز یکی از راه چاره های مهار پدیده گرد و غبار بوده و با هدف ایجاد اکوسیستم طبیعی و مقابله با ریزگرد ها در شهر های عظیم اجرایی می گردد.

با توجه به اینکه اهواز جزو شهر های با بیشترین میزان آلودگی هوا است و اصلی ترین علت های این آلودگی، پدیده گرد و غبار و حمل و نقل شهری و وجود کارخانه ها در این منطقه است، در سال 1390 تصمیم بر این شد که طرح کمربند سبز در اهواز اجرایی گردد و تا سال 1395 به انتها برسد؛ به این منظور هم اعتبارات کلانی به طرح مذکور اختصاص یافت تا پروژه به خوبی اجرایی گردد.

وعده اجرای طرح در برنامه ای 5 ساله

طبق اعلام اداره فضای سبز شهرداری اهواز، بنا بود این طرح در یک برنامه 5 ساله به انتها برسد و در مساحت 7 هزار و 200 هکتار (به طول 72 کیلومتر و به عرض 1000 متر در دو طرف جاده های کمربندی شهرستان اهواز) اجرایی گردد که بر اساس تقسیم بندی اجرا شده، سهم شهرداری اهواز از این مقدار، یک هزار و 200 هکتار بوده است. این طرح تا سال 1394 پیشرفت چندانی نداشت و فقط بخش ناچیزی از آن اجرایی شده بود؛ این در حالی بود که در سال 1394 حدود 10 میلیارد تومان از اعتبارات شهرداری به منظور پیشبرد طرح کمربند سبز و برای هزینه کردن کاشت و نگهداری درختان پیش بینی شده بود و جدای از آن، اعتبارات دیگری در طی سال های 1391 تا 1394 به این طرح اختصاص یافته بود که هیچ آورده ای در اجرای کمربند سبز نداشت.

آنالیز ها نشان می دهد که اجرا نشدن طرح به علت کمبود بودجه و اعتبارات نبوده چرا که طی این سال ها به دفعات، اعتباراتی برای اجرایی شدن آن اختصاص یافته، اما دستگاه های متولی عزم چندانی برای اجرای کمربند سبز نداشتند و همین امر باعث شده این طرح به پایان نرسد و با اینکه اکنون حدود 9 سال از شروع اجرای آن می گذرد، خبری از اعلام انتها اجرای کمربند سبز اهواز نیست.

شروع فاز دوم احداث کمربند سبز اهواز در اواخر سال 1397

طی این سال ها، حتی پروژه تعطیل شد و کارشکنی هایی از سوی دستگاه های مختلف صورت گرفت و مجددا کار شروع می گردد و این فرایند همچنان ادامه داشت تا اینکه اواخر اسفندماه سال 1397 خبر شروع فاز دوم احداث کمربند سبز اهواز شامل کاشت 1000 هکتار از اراضی کمربند سبز رسانه ای شد و کتانباف شهردار وقت اهواز در این آیین گفت: مطالعه و طراحی کمربند سبز اهواز در سال 1373 به انتها رسید. مقرر شده بود از همان سال این کار انجام گردد، اما تا سال 1390 کاری نشد. در سال 1390 با اعتبارات شهرداری اهواز کار کشت و نگهداشت یک هزار هکتار از کمربند سبز شروع شد که اکنون در محدوده جاده کمربندی 800 هکتار آن ماندگار است و کیفیت بخشی از آن مناسب است، اما به دلیل شرایط اقلیمی و خاک شرایط بخشی دیگر مانند مابقی درختان مناسب نیست.

شهردار وقت اهواز با بیان اینکه جهت توسعه یک هزار هکتار کمربند سبز اهواز مبلغ یک صد میلیارد تومان مورد احتیاج است، توضیح داد: در سال 1396 مجددا برای توسعه و تکمیل کمربند سبز به وسیله سازمان حفاظت محیط زیست اقداماتی انجام شد. از محل صندوق ذخیره ملی مبلغی برای مقابله با ریزگرد ها اختصاص یافته است که در پی آن برنامه ای ارائه کردیم و از این محل برای توسعه یک هزار هکتار، مبلغ 15 میلیارد تومان اعتبار تعیین شد که در حال طی مراحل قانونی است و در حال حاضر کار در شرق و غرب اهواز شروع شده است.

کتانباف مطرح نمود: هر دستگاهی که محیط را آلوده می نماید از جمله شرکت های نفتی، شرکت های ذوب آهن، شهرک های صنعتی، سازمان آب و برق و برق منطقه ای در این زمینه مسئولیت دارند، اما تا به امروز کاری انجام نداده اند. امروزه کارشناسان و دانشمندان در مورد تغییر اقلیم کره زمین و تبعات آن هشدار داده اند و اگر تدابیر لازم را در این خصوص انجام ندهیم در کشور و استان بحران های بی سابقه محیط زیستی اتفاق می افتد. از سازمان پارک ها توقع می رود که این کار را با همان جدیتی که در سال 1390 داشتند پیگیری و به انجام برسانند.

شرایط اجرای طرح کمربند سبز اهواز معلوم نیست

با اینکه بیش از 2 سال از شروع فاز دوم احداث کمربند سبز اهواز گذشته همچنان معلوم نیست که این طرح در چه شرایطی قرار گرفته است و اجرای آن چه زمانی به انتها می رسد. هر چند که از جزئیات اجرای طرح که از ابتدا وعده داده بودند طی برنامه ای 5 ساله به پایان می رسد (سال 1390 تا 1395) هم خبری در دست نیست.

با اینکه از ابتدا، این طرح به منظور حل معضل ریزگردها، بیابان زدایی و مهار پدیده گرد و غبار در شهر اهواز اجرایی شد، اما گویی آورده خاصی نداشته چرا که مردم این منطقه در فصل گرما همچنان با مشکل گرد و غبار و آلودگی هوای ناشی از آن دست و پنجه نرم می نمایند و نفسشان به تنگ آمده است.

امیدواریم هر چه سریعتر آخرین شرایط اجرای طرح کمربند سبز اهواز از سوی مسئولان اعلام گردد و شفاف سازی هایی درباره اعتباراتی که طی سال های گذشته به اسم اجرای طرح در فاز های مختلف به این پروژه اختصاص یافته، صورت گیرد و تعیین گردد که کدام ارگان ها و نهاد ها در اجرای طرح کمربند سبز اهواز کم کاری کردند و کارشکنی داشتند؛ همچنین تعیین گردد که چه مقدار از پروژه هنوز اجرایی نشده و چه زمانی این طرح به طور کامل به اتمام می رسد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1570

به "انتها طرح کمربند سبز اهواز چه شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتها طرح کمربند سبز اهواز چه شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید