شعله ور شدن جوش های صورت با آرایش

به گزارش مجله سویگل، در بسیاری از موارد، نوجوانان به جای درمان طبی این جوش ها، اقدام به پوشاندن آنها به وسیله مواد آرایشی از جمله پودرها و کِرِم پودرها می کنند که متاسفانه با توجه به اندازه چربی بالای موجود در این مواد، خود این مواد آرایشی می توانند باعث تشدید یا ایجاد آکنه های جدیدی در بیمار شوند.

شعله ور شدن جوش های صورت با آرایش

شعله ور شدن جوش های صورت با آرایش

نویسنده:دکتر فریده مهتی پور

در دوره نوجوانی تغییرات مختلف فیزیولوژیک و هورمونی موجب افزایش ترشح چربی در پوست و موی نوجوانان با شدت های متفاوت می شود.

در بسیاری از موارد، نوجوانان به جای درمان طبی این جوش ها، اقدام به پوشاندن آنها به وسیله مواد آرایشی از جمله پودرها و کِرِم پودرها می کنند که متاسفانه با توجه به میزان چربی بالای موجود در این مواد، خود این مواد آرایشی می توانند باعث تشدید یا ایجاد آکنه های جدیدی در بیمار شوند.

توجه داشته باشید که بسته شدن منافذ پوست و مجاری غدد چربی از یک طرف و تغییر در ترکیب طبیعی چربی های پوست از طرف دیگر باعث ایجاد محیط مساعدی جهت رشد میکروب های بی هوازی ایجادکننده آکنه می شود.

متاسفانه بعضی از نوجوانان ایرانی به طور افراطی به شرایط ظاهری خود حساس هستند و گاهی هزینه های گزافی را صرف بهتر شدن آن می کنند. بنابراین مصرف زیاد لوازم آرایشی و صرف ساعات طولانی برای آرایش، یکی از امور روزمره آنهاست. بعضی از نوجوانان در این زمینه دچار افکار وسواسی هم هستند و به رغم صرف زمان و هزینه های گزاف، همواره در حالت یأس و نگرانی یا حتی گوشه گیری و انزوا هستند و درمان این افراد یکی از مسائل دایمی پزشکان متخصص پوست است. طبق بررسی های متعدد ثابت شده که مصرف مداوم مواد آرایشی می تواند باعث ایجاد یا تشدید آکنه های صورت و بدن، رویش قارچ های سطحی روی پوست صورت، گردن و بدن، حساسیت پوستی و تعریق زیاد شود.

هر یک از این مواد آرایشی با توجه به فرمول تشکیل دهنده خود، از ده ها ماده شیمیایی مختلف ساخته شده و این مواد شیمیایی به تنهایی یا در ترکیب با یکدیگر ممکن است عامل ایجاد حساسیت های پوستی خفیف تا شدید در نواحی مختلف پوست شوند. نواحی اطراف چشم شامل پلک فوقانی و تحتانی و لبه پلک ها از نواحی شایعی هستند که به سرعت به این مواد واکنش نشان می دهند و علاوه بر قرمزی، تورم و خارش، باعث خشکی و پوسته ریزی و در نهایت چین و چروک های ظریفی در این قسمت ها ایجادمی شود. در صورت تکرار این واکنش، چروک دایمی و زودرس و تغییر رنگ هم به وجود می آید که نمای زننده ای را با توجه به سن بیمار ایجاد خواهد کرد. متاسفانه درمان کامل این حالت هم مشکل و از بین بردن قطعی آن تقریبا غیر ممکن است؛ زیرا با مصرف دوباره مواد آرایشی ممکن است این واکنش تکرار شود. خط چشم، ریمل و لاک ناخن از موادی هستند که به طور شایع چنین واکنش هایی را ایجاد می کنند.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 1 مهر 1400 بروزرسانی: 1 مهر 1400 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1761

به "شعله ور شدن جوش های صورت با آرایش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شعله ور شدن جوش های صورت با آرایش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید