شورش در آمریکا؛ اوضاع از کنترل پلیس خارج شد

به گزارش مجله سویگل، ایسنا نوشت: شورش بر سر مرگ جورج فلوید سیاه پوست به دست پلیس آمریکا در سراسر آمریکا به اوج خود رسیده و به نظر می رسد کنترل این شورش ها از دست نیروهای پلیس به طور کامل خارج شده است.

شورش در آمریکا؛ اوضاع از کنترل پلیس خارج شد

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شنبه شب خودروهای پلیس به آتش کشیده شدند، مغازه ها غارت شدند و در 25 شهر آمریکا مقررات منع آمد و شد همزمان با پنجمین شب ناآرامی ها اعلام شد. هیچ نشانه ای از متوقف شدن یا کاهش این اعتراضات دیده نمی گردد. تخریب و غارت و اعتراض در سراسر آمریکا همچنان ادامه دارد.

تظاهرات بسیار شدید و پرتعدادی شنبه شب از نیویورک تا توسلا و لس آنجلس ادامه داشت و گزارشاتی از افزایش تعداد زخمی ها از هر دو طرف در میان پلیس و معترضان اعلام شده است.

اعتراضات که از مینیاپولیس به دنبال مرگ یک مرد سیاه پوست به دست پلیس در دوشنبه شب شروع شد، دیگر شهرها و ایالات آمریکا را فرا گرفت و همچنان ادامه دارد؛ بخش هایی از این شهر با پنجره های شکسته، ساختمان های نیمه سوخته و مغازه های غارت شده روبرو است.

واشنگتن دی سی

این اعتراضات تبدیل به یک پدیده ملی در آمریکا شده و به نظر می رسد خشم مردم از سال ها مرگ سیاه پوستان به دست پلیس فریاد زده می گردد . ده ها هزار تن از مردم در سراسر این کشور شب گذشته را در خیابان ها گذراندند. تعداد زیادی از آن ها ماسک نداشتند، فاصله اجتماعی را رعایت نمی کردند بنابراین علاوه بر شورش نگرانی دیگری از گسترش کروناویروس آن هم درحالی که کشور با صد هزار مرگ از این بیماری روبرو است به وجود آوردند.

لس آنجلس

پلیس ایالات متحده آمریکا روز شنبه در راستای کوشش برای متوقف کردن اعتراضات در لس آنجلس، فیلادلفیا و آتلانتا ایالت کنتاکی از جمله در شهر لوئیزویل مقررات منع رفت و آمد اعلام نموده است. به مردم گفته شده است که در خیابان های آتلانتا، دنور، لس آنجلس، سیاتل و مینیاپولیس نباشند. دستوری که هزاران تن از مردم آن را نادیده گرفتند. فرمانداران جورجیا، لس آنجلس، کنتاکی، اوهایو و تگزاس گارد ملی را برای آرام کردن خشونت های شبانه فراخوانده اند. مقررات منع آمد و شد شبانه در پورتلند، اوراگان، سینسیناتی نیز برقرار شده است

آتلانتا

به گزارش خبرگزاری ها شامگاه شنبه شهر مینیاپولیس در سومین شب اعتراضات علیه قتل جورج فلوید جوان آفریقایی تبار توسط یک مامور پلیس ناآرام تر از همواره بود و معترضان بسیاری از رستوران های زنجیره ای و ساختمان های دولتی از جمله مقر اصلی پلیس شهر را به آتش کشیدند.

حفاظی که به دور پاسگاه کشیده شده بود به دست معترضان کنده شد و تظاهرنمایندگان این ساختمان پلیس و دو ساختمان همجوار را به آتش کشیدند و ماموران حاضر در آن مجبور به تخلیه شدند.

شیکاگو

گستردگی ناآرامی ها در حدی بود که فرماندار ایالت مینه سوتا، تیم والتز از نیروهای گارد ملی خواست برای آرام کردن اوضاع به شهر مینیاپولیس بیایند. گارد ملی آمریکا از صبح روز آدینه در این شهر مستقر شده است.

روز آدینه بعضی از معترضان در مینیاپولیس در مقابل خانه جورج فلوید گردهم آمدند. طبق آخرین گزارش ها درک چاوین مامور پلیسی که زانو بر گردن جورج فلوید گذاشته بود بازداشت و به قتل غیر عمد متهم شده است.

نیویورک

در لس آنجلس ، مأموران پلیس در جریان درگیری با معترضین که یک خودروی پلیس را آتش زدند، گلوله های لاستیکی به سوی معترضان شلیک کردند. پلیس همچنین با معترضین خشمگین در شیکاگو و نیویورک درگیر شده است. در پی ادامه این ناآرامی های خشونت بار فرماندار تگزاس از ارتش آمریکا خواسته است تا به یاری پلیس به این ایالت اعزام گردد.

در فیلادلفیا حداقل 13 افسر پلیس در تظاهراتی که به خشونت کشیده شد زخمی شدند. چهار ماشین پلیس به آتش کشیده شد.

فیلادلفیا

روز شنبه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اقدامات خشونت آمیز معترضان در مینیاپولیس پس از کشته شدن جورج فلوید به دست پلیس را محکوم کرد. ترامپ سوزاندن مغازه ها و خودروها و آنچه در این شهر رخ داد را به رفتار سارقان و آنارشیست ها توصیف کرد. ترامپ در مرکز فضایی کندی در فلوریدا ، هنگامی که پرواز فضانوردان آمریکایی را تماشا می کرد، گفت: مرگ جورج فلوید در خیابان های مینیاپولیس یک فاجعه جدی است. زنده کردن خاطره جورج فلوید از سوی عده ای سارق و آنارشیست مورد توهین نهاده شد.

او از مردم آمریکا خواست تا به جای نفرت، آشتی و صلح و به جای هرج و مرج تحقق عدالت را مطالبه نمایند.

ترامپ ضمن اعلام همدردی با خانواده جورج فلوید به آنها تسلیت گفته و وعده اجرای عدالت در این مسئله را به آنها داده است.

جاکوب فرِی، شهردار مینیاپولیس، با ادامه ناآرامی ها در این شهر مقررات منع رفت و آمد وضع کرد که از ساعت 8 بعد از ظهر آدینه به اجرا در می آید. مقررات منع رفت و آمد روز شنبه نیز از ساعت 8 بعد از ظهر تا ساعت 6 صبح روز بعد اعمال خواهد شد.

شهردار جاکوب فرِ بیان کرد که هیچ کس نباید بین ساعت 8 بعد از ظهر تا 6 صبح در خیابان ها و یا مکان های عمومی حضور داشته باشند.

امدادگران و کارکنان اورژانس، پزشکان و پرستاران، بی خانمانان و آنهایی که از شرایط خطرناک می گریزند و نیازمند یاری نیروهای امنیتی و پلیس هستند، مشمول مقررات منع رفت و آمد نیستند.

مینیاپولیس

در واشنگتن گارد ملی در خارج از کاخ سفید مستقر شد تا بتواند معترضانی را که با نیروهای امنیتی درگیر شده بودند آرام کند.

واشنگتن دی سی

دراوکلاهما که در سال 1921 شاهد قتل عام سیاه پوستان بود معترضان تمامی خیابان ها را بستند و نام پرنس کوچر مرد سیاه پوستی که در سال 2016 توسط پلیس کشته شد را فریاد می زدند.

در سیاتل پلیس مجبور به استفاده از گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی برای متفرق کردن جمعیتی که عدالت را فریاد می زدند، شد.

در لس آنجلس معترضان فریاد می زدند جان سیاه پوستان مهم است. پلیس برای عقب راندن جمعیتی که درست مقابل صف آن ها فریاد می زد از باتوم و گلوله های پلاستیکی استفاده کرد.

در شهر نیویورک پلیس به میان تظاهرنمایندگان یورش برد و سعی کرد که آن ها را متفرق کند به این ترتیب تعداد زیادی نیز زخمی شدند که هنوز آمار دقیقی از آن ها اعلام نشده است.

مقررات منع آمد و شد شبانه در بسیار از شهرهای آمریکا اعلام شده است. گفته می گردد که از روز پنج شنبه تا به امروز بیش از 1400 تن در 17 شهر آمریکا دستگیر شدند که 500 تن از آن ها فقط در لس آنجلس هستند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس تعداد دستگیرشدگان را حداقل 1383 تن از پنج شنبه تا شنبه شب اعلام نموده است.

در مرکز فلوریدا یک کامیون در میان معترضان حرکت کرد و باعث تشدید خشونت ها شد.

رسانه های اجتماعی پر است از تصاویر مردمی که به خیابان های میامی آمده اند و مغازه ها را غارت می نمایند. پلیس میامی گفته است تا به امروز 38 تن در این شهر دستگیر شده اند.

در شهر پامپا معترضان شیشه های مغازه ها را شکستند و تعدادی از آن ها را به آتش کشیدند.

در کالیفرنیا صدها تن از تظاهرنمایندگان در خیابان ها حاضر شدند و گاز اشک آور، گلوله های پلاستیکی و هشدارهای پلیس را نادیده گرفتند.

در نیویورک خبرنگار فاکس نیوز در بیرون محوطه کاخ سفید هدف حمله معترضان نهاده شد.

در مینسوتا گارد ملی در توییتر بیان کرد که بیش از 4100 نیرو با هدف آرام کردن آشوب ها در این منطقه مستقر شده اند.

اعتراض به نتایج کالبدشکافی جورج فلوید

در این میان وکلای خانواده جورج فلوید بیان کردند که در خصوص نتایج کالبدشکافی مقتول 46 ساله تردید دارند. آنها قصد دارند که پیکر جورج فلوید را برای معاینه به یک پزشک مستقل بسپارند.

در حکم دستگیری مامور پلیسی که باعث کشته شدن فلوید شده، آمده است که او بر اثر خفگی فوت ننموده، بلکه بیماری او و احتمالا مواد مخدر همراه با حمله پلیس به مرگ او انجامیده است.

در این حکم همچنین اشاره شده که مامور پلیس به مدت هشت دقیقه و 46 ثانیه بر گردن فلوید فشار وارد نموده است. در دو دقیقه و 53 ثانیه آخر، او بیهوش و در آستانه مرگ بوده است.

واکنش کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در واکنش به این رویداد از دولت آمریکا درخواست کرد تدابیری اتخاذ کند تا دیگر شهروندان این کشور شاهد مرگ بی دلیل آمریکایی های آفریقایی تبار نباشند. سازمان ملل نحوه مرگ جورج فلوید را فاجعه بار خواند.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 10 مرداد 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 994

به "شورش در آمریکا؛ اوضاع از کنترل پلیس خارج شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورش در آمریکا؛ اوضاع از کنترل پلیس خارج شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید