طالبان: جایگزینی برای توافقنامه دوحه وجود ندارد

به گزارش مجله سویگل، در سالگرد امضای توافقنامه دوحه میان طالبان و آمریکا، طالبان اظهار داشت که این گروه سهم خود را براساس این معاهده پرداخته و اکنون زمان برداشتن گامهای عملی به سوی صلح است.

طالبان: جایگزینی برای توافقنامه دوحه وجود ندارد

همراه ما باشید و با تور قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

به نقل از خامه پرس، این گروه تاکید نموده است هرگونه جایگزینی برای این معاهده شکست فرایند صلح را به دنبال خواهد داشت.

طالبان این توافقنامه را یک توافقنامۀ تاریخی خوانده و خواستار رهایی زندانیان طالبان و حذف نام رهبرانش از فهرست سیاه سازمان ملل متحد شده است.

این گروه تاکید نموده که آنها به تعهدات خود پایبند بوده و معاهده دوحه را نقض ننموده اند.

طالبان همچنین گفته است که اجرای توافقنامه باید در بهبود شرایط موثر باشد و از بیراهه رفتن جلوگیری گردد.

طالبان مدعی شده که حملات و ترورهای هدفمند ارتباطی با آنها نداشته و برخی افراد و گروه های مرتبط خارجی عامل حملات به غیرنظاماین برای بد نشان دادن اوضاع و بحرانی کردن شرایط هستند.

این توافقنامه سال گذشته میان آمریکا و طالبان در دوران حکومت دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، در دوحه امضاء شد.

بر اساس این توافقنامه، تمامی نیروهای خارجی باید تا اول ماه مه امسال میلادی، از افغانستان خارج شوند. طالبان نیز باید روابط شان را با گروه های تروریستی مانند القاعده، قطع نموده، خشونت ها را کاهش دهند و نیز گفت وگوها را با حکومت افغانستان، شروع کند.

با این حال جو بایدن، رییس جمهور آمریکا بیان کرد که این توافقنامه را، بازنگری خواهند کرد.

اما وزارت دولت در امور صلح افغانستان می گوید این سند در کاهش خشونت ها و بهبود شرایط چندان موثر نبوده است.

مقام های این نهاد می گویند شرایط اصلی این توافق که کاهش خشونت، قطع رابطه با گروه های تروریستی و پیشرفت مذاکرات بین افغانی بود، عملی نشده و جنگ هنوز ادامه دارد.

سعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح در نشستی در کابل هرچند از موثر نبودن توافقنامه دوحه انتقاد کرد ولی تاکید نمود فرایندی که در دوحه جریان دارد، باید ادامه یابد.

فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی افغانستان نیز در حالی که از نقض مفاد اصلی توافنقامه دوحه از سوی طالبان انتقاد می نماید، می گوید هنوز هم امیدواری هست فرصت به میان آمده برای انتها جنگ که در نتیجه امضای این سند، ضایع نگردد.

او نیز در پیغامی گفته که طالبان تعهدی برای پیشبرد جدی گفت وگوهای صلح با دولت را ندارند.

شورای امنیت ملی افغانستان نیز در یک پیغام ویدئویی گفته که توافقنامه دوحه، توقعات افغان ها را برای صلح و تامین امنیت برآورده نکرد.

رحمت الله اندر، سخنگوی این اداره گفته که این سند تنها آتش بس برای آمریکایی ها را تامین کرد و همچنان رابطه میان طالبان و افغان ها در قتل و ترور و وحشت محدود ماند.

به گفته او، در توافقنامه دوحه برای افغان ها امیدواری وجود ندارد.

این نهاد چند روز پیش نیز از این سند انتقاد کرد و گفت که در فرایند صلح موثر نبوده و در زمان امضای آن با حکومت افغانستان مشورت صورت نگرفته بود.

اندر از برخی اصطلاحات در این سند چون کاهش خشونت ها انتقاد نموده و گفته بود این اصطلاحات رضایت به ادامه بخشی از جنگ در افغانستان را نشان می دهد.

توافق صلح آمریکا و طالبان

توافقنامه صلح آمریکا و طالبان درست یک سال پیش به امضا رسید. به اساس این سند که در دوحه امضا شد، طالبان باید حملات به نیروهای آمریکایی را متوقف کند، سطح خشونت ها را به شدت کاهش دهد و گفت وگوهای صلح با دولت افغانستان را پیش ببرد. آمریکا نیز در مقابل به اساس این سند تعهد داده که به تدریج از شمار نیروهایش در افغانستان بکاهد و تا مه 2021 آنها را کاملا خارج کند.

آمریکا به اساس همین سند شمار نیروهای آمریکایی را در افغانستان نخست از 14 هزار به 8600، بعدتر به 4500 و ماه پیش به 2500 سرباز کاهش داد.

در حالی که زمان کمی به تعهد آمریکا به اساس این سند برای خروج کامل از افغانستان باقی مانده، شماری از سیاستمداران آمریکایی از حکومت شان خواستار باقی ماندن برای زمان بیشتر در این کشور شدند اما طالبان از عواقب نقض توافقنامه دوحه به آمریکاییان هشدار دادند.

فرایند گفت وگوهای صلح میان دولت افغانستان و طالبان نیز که به اساس همین سند شروع شده، در دور دوم که حدود یک ماه پیش شروع شد، بسیار به کندی به پیش می رود.

بسیاری نیز به این باورند که طالبان برای ادامه این فرایند منتظر تعیین شدن سرنوشت توافقنامه صلح این گروه با آمریکا و خروج نیروهای خارجی از افغانستان هستند.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 12 اسفند 1399 بروزرسانی: 12 اسفند 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1426

به "طالبان: جایگزینی برای توافقنامه دوحه وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طالبان: جایگزینی برای توافقنامه دوحه وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید