فسلیر زنگ خطری برای تازه واردان بورسی، سرمایه هایی که با بی توجهی به کدال برباد رفت!

به گزارش مجله سویگل، خبرنگاران : خبرانحلال شرکت سولیران، شرکتی که زیرمجموعه شستا محسوب می گردد، آن قدر برای سهامدارانش شوکه کننده بود که بعضی تازه واردان بورس را به تکاپو انداخت.

فسلیر زنگ خطری برای تازه واردان بورسی، سرمایه هایی که با بی توجهی به کدال برباد رفت!

به گزارش خبرنگاران به نقل از دنیای اقتصاد، همان زمانی که شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی(شستا) در بورس عرضه شد، یکی ازمدیران شستا خاطرنشان کرد تعدادی از شرکت های زیرمجموعه شستا زیان ده باقی مانده اند که تکلیفشان به زودی معین می گردد. این شرکت در ابتدای سال جاری از برنامه افزایش سرمایه خبر داده بود که به نظر تحقق آن امکانپذیر نیست.

فسلیر زنگ خطری برای تازه واردان

حالا و با گذشت 5 ماه از این اظهارات، مدیران شرکت سولیران تصمیم خود را مبنی بر انحلال آن عملی نموده اند. خبر انحلال سولیران در حالی که تا روز قبل از آن بعضی سرمایه گذاران در صف خرید سهام این شرکت قرار داشتند، موج انتقادهای فعالان بازار و همچنین هشدار کارشناسان بورس را به دنبال داشته است. به گفته کارشناسان، علت اصلی زیان سهامداران در این شرایط مراجعه نکردن آنان به اطلاعیه های سامانه کدال است؛ سامانه ای که گزارش های گذشته نگر شرکت ها در آن منعکس می گردد. فعالان بازار سرمایه می گویند درصد زیادی از تازه واردان یا از وجود سامانه کدال اطلاعی ندارند یا ترجیح می دهند به توصیه دیگران برای خرید یا فروش سهام توجه نمایند.

سولیران یک شبه منحل نشد

وحید روشن قلب، مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار در این باره گفت: انحلال شرکت سولیران دلایل مختلفی دارد؛ این طور نبود که این شرکت یک شبه منحل گردد. او ادامه داد: اگر سوابق شرکت سولیران را درکدال آنالیز کنیم، کاملا واضح است که این شرکت در چه شرایطی قرارداشته است. قرار بود چند بار مجمع فوق العاده این شرکت برای آنالیز موضوع انحلال برگزار گردد؛ اما با توجه به اینکه گزارش حسابرس آماده نبود، تشکیل مجمع برای آنالیز و نتیجه گیری نهایی در خصوص تداوم فعالیت سولیران به تعویق افتاد. روشن قلب اضافه کرد: هیات مدیره شرکت به این نتیجه رسیده که سولیران نمی تواند سودده باشد و با توجه به میزان بدهی های آن تصمیم به انحلال گرفته اند.

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس به شایعاتی که در خصوص پرداخت بدهی سهامداران شرکت سولیران وجود دارد، اشاره نمود و گفت: بعد از کسر بدهی های شرکت اگر پولی باقی بماند به سهامداران پرداخت می گردد؛ ضمن اینکه معمولا شرکت هایی که در چنین شرایطی قرار می گیرند بعد از تسویه بدهی نمی توانند پول سهامداران راپرداخت نمایند، اگرچه شرایط شرکت ها قابل قیاس با یکدیگر نیست.

این مقام مسوول در بازار سرمایه با اشاره به ورود سرمایه گذاران جدید به بورس خاطرنشان کرد: متاسفانه بعضی سهامداران تازه وارد به بورس نمی دانند برای سرمایه گذاری در یک شرکت می توانند با مراجعه به کدال درمورد شرایط دارایی ها و بدهی های شرکت مورد نظرخود اطلاعات کافی به دست آورند. از این رو با تبلیغات افراد سودجو نقدینگی شان را صرف خرید سهام شرکت هایی می نمایند که معلوم نیست تا چه زمانی می توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

روشن قلب در پاسخ به اینکه احتمال انحلال چند شرکت دیگر و خروج آنها از بازار سرمایه وجود دارد، گفت: تا این لحظه شرکتی درخواست انحلال نداده، اگرچه شرایط و سوابق شرکت ها در کدال گویای همه چیز است.

بعضی شرکت ها دارایی چندانی ندارند و در شرایطی نیستند که بتوانند در درازمدت به حیات خود ادامه دهند؛ به همین دلیل صاحبان سرمایه با آگاهی بیشتری باید وارد این بازار شوند و بر اساس تبلیغات بی پایه و اساس، نقدینگی شان را وارد هیجانات بازار ننمایند.

تازه واردان به کدال توجهی ندارند

الهام محبی، از کارشناسان بازار سرمایه در این باره نیز می گوید: افرادی که به تازگی وارد بورس شده اند به آنالیز عملکرد شرکت ها علاقه ای ندارند و فقط با توصیه اطرافیان و دوستان به خرید و فروش سهم اقدام می نمایند.

او ادامه داد: به جرات می توان گفت 90 درصد تازه واردان به اطلاعیه های کدال مراجعه نمی نمایند و اطلاعاتی درباره شرایط سود و زیان شرکت دردست ندارند. علاقه این افراد معرفی سهم و در حقیقت دریافت سیگنال از دیگران است.

محبی اضافه کرد: دراین شرایط هم سهامداران هم بورس باید ادبیات مشترکی ایجاد نمایند تا سهامداران دلیل مراجعه نکردن به کدال را دشواری برای درک اطلاعیه ها و صورت های اقتصادی ندانند.

به گفته این کارشناس بورس، درحال حاضر عمدتا قدیمی ترها و آن دسته از افرادی که تحصیلاتی در زمینه حسابداری دارند به این اطلاعیه ها مراجعه می نمایند. افرادی که بدون تحقیق وارد عرصه معاملات می شوند و اطلاع کافی از فرایند بازار ندارند تجربه تلخ سهامداران شرکت سولیران را تکرار می نمایند.

مگر می گردد یک شبه و بدون ارسال هشدار قبلی بورس به سهامداران شرکتی منحل گردد؟ اگر به اطلاعیه های شرکت سولیران درکدال مراجعه کنیم، معین است که این شرکت در وضع مناسب اقتصادی قرار نداشته و تا سرانجام خرداد 99 زیان ده بوده است.

بنابراین اگر سهامداران قبل از اقدام برای خرید سهام، به سامانه کدال مراجعه می کردند و رقم زیانی را که برای هر سهم کنار گذاشته شده بود؛ می دیدند، ازخرید و سرمایه گذاری منصرف می شدند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1107

به "فسلیر زنگ خطری برای تازه واردان بورسی، سرمایه هایی که با بی توجهی به کدال برباد رفت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فسلیر زنگ خطری برای تازه واردان بورسی، سرمایه هایی که با بی توجهی به کدال برباد رفت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید