مازندران دارای بیشترین جنگل های هیرکانی از میان سه استان شمالی جهت ثبت در یونسکو

به گزارش مجله سویگل، استان مازندران دارای بیشترین لکه های جنگل های هیرکانی در سه استان شمالی جهت ثبت در یونسکو است.

مازندران دارای بیشترین جنگل های هیرکانی از میان سه استان شمالی جهت ثبت در یونسکو

سیف الله فرزانه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت:

منطقه های چون حوزه 46 کجور، منطقه حفاظت شده خشکه داران، سری تولیدی غیر چوبی شورآب، منطقه جنگلی دمبان، منطقه جنگلی سری 1و2 لنگر، سنگده، اشک، جنگل های حوزه فریم الندان-ایلال-بولا، جنگل های واز، جنگل های الیمستان آمل و جنگل های تیرتاش و چناربن از جمله جنگل های هیرکانی است که به وسیله سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور معرفی شده است.

وی توضیح داد:

در مجموع تعداد 12 سایت در سه استان گیلان، مازندران و گلستان با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان محیط زیست، سازمان جنگل ها و مراتع و دانشگاه تربیت مدرس برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو پیشنهاد شده که از این تعداد 6 منطقه در استان مازندران قرار گرفته است.

فرزانه با اشاره به انتخاب 6 منطقه بولا، الیمستان، واز، کجور، خشکه داران و چهار باغ جهت ثبت در یونسکو اضافه کرد:

سایت بولا نمونه بارزی از جنگل های راش هیرکانی است که تحت تاثیر مستقیم اقلیم نیمه مرطوب هیرکانی و نیمه خشک ایران و تورانی قرار گرفته است؛ شیب های تند، جنگل های بکر و منطقه ها دست نخورده و دور از دسترس این سایت زیستگاه مناسبی است که طبق نظر کارشناسی قابلیت ثبت در آثار ملی جهانی را دارد.

عواملی نظیر وجود پستی بلندی های فراوان، منابع آبی متنوع، پوشش گیاهی انبوه، جنگل های راش از میانبند تا ارتفاعات جنگل های هیرکانی، شناسایی حدود 237 گونه گیاهی و وجود گونه های هیرکانی و جانوری در الیمستان از شاخص های منطقه بوده و آن را ردیف ثبت در یونسکو قرار داده است.

در رابطه با منطقه کجور و خشگداران نیز باید گفت سایت چهارباغ دارای منطقه ها بکر و دست نخورده و گونه های گیاهی و جانوری نادر است. این منطقه محل تقاطع دو رویشگاه هیرکانی و ایران و تورانی است و به علت تنوع ارتفاعی، پوشش گیاهی منطقه تنوع وسیعی از گونه های درختی، درختچه ای و علفی را تشکیل می دهند.

گفتنی است جنگل های هیرکانی یکی از منحصربه فردترین نوع جنگل ها در جهان هستند که مانند نوار سبزی به طول 850 کیلومتر از جلگه گرگان تا قسمتی از کشور آذربایجان کشیده شده اند. تنها جنگل های به جامانده از دوران ژوراسیک (عصر دایناسورها) در کره زمین این جنگل ها بوده و شمال ایران دارای 98 درصد اندازه پوشش آن است،

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 فروردین 1401 بروزرسانی: 22 فروردین 1401 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1963

به "مازندران دارای بیشترین جنگل های هیرکانی از میان سه استان شمالی جهت ثبت در یونسکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مازندران دارای بیشترین جنگل های هیرکانی از میان سه استان شمالی جهت ثبت در یونسکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید