مردم هرمزگان نگران وقوع سونامی نباشند

به گزارش مجله سویگل، بیت اللهی گفت: به علت آنکه کانون زلزله و جابه جایی گسل ها در کف دریا نبوده و زلزله در منطقه ای اتفاق افتاده که عمق آب کم است، جایی برای نگرانی مردم این منطقه در رابطه با وقوع سونامی وجود ندارد.

مردم هرمزگان نگران وقوع سونامی نباشند

علی بیت اللهی دبیر کارگروه ملی زلزله در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه امکان وقوع سونامی در منطقه هرمزگان کاملا رد می گردد گفت: به علت آنکه کانون زلزله و جابه جایی گسل ها در کف دریا نبوده و زلزله در منطقه ای اتفاق افتاده که عمق آب کم است بنابراین جایی برای نگرانی مردم این منطقه در رابطه با وقوع سونامی وجود ندارد.

او بعلاوه درباره جزییات زلزله جنوب کشور گفت: هرچند در ابتدا مرکز لرزه نگاری، مرکز زلزله را جزیره قشم و لافت نشان داد اما بلافاصله آن را تصحیح کرد و طبق آنچه که مراکز جهانی لرزه نگاری هم نشان دادند مرکز این زلزله 25 کیلومتری فین در شمال بندرعباس است.

بیشتر بخوانید

  • آخرین خبر ها از شرایط تاسیسات نفتی و پالایشگاهی منطقه ها زلزله زده

بیت الهی با بیان اینکه در واقع زلزله دوقلو به فاصله یک دقیقه به بزرگی 6.4 و 6.4 اتفاق افتاده که هر دوی آنها مرتبط با یک گسل بودند اضافه کرد: امتداد این گسل پیشانی کوهستان زاگرس است که انتهای آن جنوب شرقی این گسل می گردد.

دبیر کارگروه ملی زلزله با بیان اینکه خوشبختانه جمعیت متراکمی در مرکز این زلزله وجود ندارد، گفت: طبق آمار و اطلاعات می توان گفت تقریبا 8 هزار نفر در محدوده شدت مخرب این زلزله واقع می شوند و برآوردهای دفتری ما نشان می دهد هزار واحد مسکونی در پی این زلزله دچار خسارت شده باشند.

بیت اللهی ادامه داد: این زلزله شعاع 60 کیلومتری را تحت تاثیر خود قرار داده و حدود 60 روستا تحت تاثیر این زلزله قرار گرفته اند.

رئیس بخش زلزله شناسی مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است استان های همجوار در خطر و معرض زلزله های دیگری باشند گفت: فعالیت های لرزه ای در امتداد یک گسل های خاص رخ می دهد و این فعالیت ها هم امر طبیعی و عادی محسوب می گردد و به صورت روزمره لرزه هایی رخ می دهد که گاه این لرزه ها شدت بالایی دارند.

او تاکید نمود: تجارب و دانش می گوید زلزله 6.4 ریشتری شمال بندرعباس زلزله اصلی بوده و احتمال وقوع زلزله بزرگتر بسیار ناچیز است چنانکه دیدیم پس از این زلزله های دو قلو، پس لرزه های 3 و 4 ریشتری هم رخ دادند.

بیت اللهی با بیان اینکه این یک رخداد لرزه ای مستقل بوده و بسیار طبیعی است که در منطقه ها ساحلی به علت نرم بودن خاک ارتعاشات زلزله 6 ریشتری در بندرعباس را استان کرمان یا کشور امارات هم احساس نمایند اضافه کرد: از آنجایی که این یک رخداد مستقل در پی فعالیت لرزه ای یک گسل مستقل اتفاق افتاده قطعا ارتباطی با استان های همجوار نخواهد داشت.

بیت الهی تاکید نمود: به علت تراکم و نوع منطقه ای که در بندرعباس وجود دارد امکان وقوع زلزله با ریشتر بالاتر وجود ندارد و مردم در این خصوص نگران نباشند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 7 دی 1400 بروزرسانی: 7 دی 1400 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1862

به "مردم هرمزگان نگران وقوع سونامی نباشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم هرمزگان نگران وقوع سونامی نباشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید