مرزهای در حال ناپدید شدن اروپا؛ پروژه ای از والریو وینچنزو

به گزارش مجله سویگل، از زمان امضای توافقنامه شینگن در سال 1985، مرزهایی بین تعداد زیادی از کشورهای اروپایی در حال ناپدید شدن است. شینگن شامل 26 کشور اروپایی و 16500 کیلومتر مرز می گردد که درخواست گذرنامه یا هرگونه کنترل مرزی در این مناطق لغو شده و امکان جا به جایی آزادانه افراد، اجناس، اطلاعات و پول، فراهم شده است. توافقنامه شینگن نشان دهنده پیشرفتی بزرگ در شکل دریافت اتحاد تدریجی کشورهای اروپایی و افزایش سطح آگاهی آن ها، است. این تحول در روابط اروپا زمانی چشمگیرتر شد که در تاریخ 10 دسامبر سال 2012، جایزه صلح نوبل به اتحادیه اروپا اعطا شد.

مرزهای در حال ناپدید شدن اروپا؛ پروژه ای از والریو وینچنزو

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

حال عکاس ایتالیایی، والریو وینچنزو، هشت سال گذشته را صرف عکاسی از مرزهای داخلی اروپا نموده است؛ مرزهایی که به آرامی در حال محو شدن از سطح زمین و ذهن مردم است. وینچنزو با به همراه داشتن یک دوربین معمولی، جی پی اس، دفترچه راهنما و نقشه های دقیق، به تمام کشورهایی اروپایی سفر و از این مرزها هزاران بار عبور کرد.

والریو وینچنزو در مصاحبه ای با سی ان ان، گفت: من تصاویری را نشان می دهم که با تصور ما از مرزها (نرده ها، سیم خاردارها و ماشین های گشت)، بسیار متفاوت است. من با به نمایش گذاشتن تصاویری از مناطق مرزی که در آرامش و صلح هستند، پرسشی در رابطه با معنای جدید مرزهای بین کشوری مطرح می کنم. من می خواهم بیشتر از آن که راجع به مرزهایی که در گذشته وجود داشت صحبت کنم، درباره مرزهای آینده صحبت کنم.

او ادامه می دهد: در طول جنگ سرد، ایده زندگی یا مسافرت در کشورهای مختلف اروپایی، غیرقابل تصور بود و امضای توافقنامه شینگن، از زمان جنگ جهانی دوم به بعد، بزرگ ترین رویداد تاریخی اروپا محسوب می گردد.

من قصد داشتم کاری کنم تا این تغییر رادیکال نمود بیشتری پیدا کند. با مرور تاریخ و نگاهی به قرن ها جنگ های داخلی و خاندانی که ملت های اروپایی در طی آن ها به هم حمله می کردند تا مرزهای خود را تحکیم نمایند یا بر رفت و آمد در آن مرزها، اعمال نفوذ داشته باشند؛ می توان دریافت که تا چه اندازه نگرش اروپایی ها با به وجود آمدن منطقه ای برای اعتماد مشترک و آزادی، پیشرفت داشته است.

پروژه وینچنزو به نام مرز، سرحد صلح در ماه سپتامبر در دفتر مرکزی سازمان یونسکو در پاریس، به نمایش گذاشته شد.

منبع: همگردی
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 578

به "مرزهای در حال ناپدید شدن اروپا؛ پروژه ای از والریو وینچنزو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرزهای در حال ناپدید شدن اروپا؛ پروژه ای از والریو وینچنزو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید