مهاجرت معکوس به عنوان یکی از برنامه ها مورد توجه قرار گیرد

به گزارش مجله سویگل، تهران (پانا) - به گفته عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام باید مهاجرت معکوس در محلات هم به عنوان یکی از برنامه ها مورد توجه قرار گیرد.

مهاجرت معکوس به عنوان یکی از برنامه ها مورد توجه قرار گیرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، علی آقامحمدی در دومین نشست طرح تحول سلامت کشور که با حضور نمایندگان دستگاه های ذی ربط در محل وزارت کشور برگزار گردید با اشاره به اینکه در توسعه محلات کشور باید نگاه بومی به محلات داشته باشیم، اضافه نمود: استفاده از ظرفیت های درونی محله می تواند یاریگر سیاست های مجموعه نظام در سامان یابی محلات کشور گردد.

آقا محمدی با تشریح این موضوع که رویکرد اصلی در محلات رونق کسب و کارهای محله براساس مزیت های نسبی است، گفت: باید با تجمیع امکانات بتوانیم ظرفیت های مالی محلات را تقویت کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به مساله مهم هویت و فرهنگ در محلات اشاره نمود و گفت: محلات باید صاحب هویت باشند و افراد و ساکنان احساس نمایند که صاحب هویتی مخصوص به خودشان هستند.

وی توضیح داد: این کار می تواند با اقدامات فرهنگی از قبیل برگزاری مسابقات فوتبال و سایر ورزش ها ایجاد گردد.

آقامحمدی گفت: هر محله ای می تواند صاحب یک تیم مخصوص ورزشی باشد و از این طریق هویت محله بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

وی همچنین به اهمیت کارهای فرهنگی و هنری در محلات اشاره و اظهار داشت: برگزاری رویدادهای مهم فرهنگی می تواند زمینه شور و نشاط و همدلی را در محلات تقویت کند.

آقامحمدی گفت: ظرفیت عظیم دانشگاهی چه به صورت شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها و چه حضور خود دانشگاه ها در اقدامات مختلف فرهنگی شان می تواند زمینه ساز توسعه جدی محلات در کشور گردند.

آقامحمدی با بیان اینکه با تقویت کارهای فرهنگی و هویتی در محلات، بومیان محلات هم نسبت به سرنوشت محله احساس مسئولیت خواهند کرد، توضیح داد: اساس توسعه محلات در گرو احساس مسئولیت و تعامل جمعی است و این کار باید به طور جدی تر در محلات کشور پیگیری گردد.

وی ادامه داد: کار مهم دیگری که باید در محلات صورت گیرد؛ نقطه مطلوب و بهینه معین گردد و اقدامات فرهنگی و عمرانی متناسب با آن نقطه بهینه سنجیده گردد.

آقامحمدی خاطر نشان کرد: طبق آخرین آمارها در کشور حدود دو میلیون خانواده واقعا آسیب پذیر که توان فعالیت و کار جسمی مداوم ندارند، وجود دارد.

وی گفت: باید در حمایت ها و مساعدت های مختلف این قشر در اولویت باشد و نباید فضایی ایجاد کنیم که افراد توانمند هم به سمت دریافت یاری های بلاعوض سوق یابند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام توضیح داد: استراتژی اصلی در محلات مبتنی بر تقویت درونی محله و شکوفا شدن ظرفیت های بالقوه است و در این خصوص نقش دستگاه های دخیل تسهیل گری و زمینه سازی است و نباید به سمت مداخله گری حرکت کند و این امر در صورت تحقق، نظم داخلی خود محلات را به هم می ریزد.

آقامحمدی با بیان اینکه باید مهاجرت معکوس در محلات هم به عنوان یکی از برنامه ها مورد توجه قرار گیرد، اضافه نمود: به تجربه دیده شده که بعضی از ساکنان محله از ریشه و امکانات درخوری در روستاهایشان دارند.

وی اضافه نمود: می توان با کار فرهنگی و تشویقی زمینه مهاجرت معکوس این افراد را به روستاها فراهم کرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 12 خرداد 1400 بروزرسانی: 12 خرداد 1400 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1598

به "مهاجرت معکوس به عنوان یکی از برنامه ها مورد توجه قرار گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهاجرت معکوس به عنوان یکی از برنامه ها مورد توجه قرار گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید