نقش سعد الجبری در اجبار بن سلمان به پذیرش خواسته های آمریکا

به گزارش مجله سویگل، محمد بن سلمان در ازای سکوت ترامپ در برابر اسرار الجبری از جنایات آل سعود چاره ای جز پذیرش خواسته های آمریکا را ندارد و این امر بن سلمان را میان گزینه بد و بدتر قرار داده است.

نقش سعد الجبری در اجبار بن سلمان به پذیرش خواسته های آمریکا

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، تعداد معدودی از مناطق، همکاری نزدیکتری با سرویس های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا دارند و اسرار زیادی در خصوص محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی و همچنین میان دکتر سعد الجبری افسر سابق اطلاعات عربستان دارد. این عبارت نشانگر متن دادخواستی است که توسط سعد الجبری قبل از برگزاری دادگاه آمریکا علیه ولیعهد سعودی کلید مشکلاتی است که ناظران عربستان به دنبال این مسئله هستند، به ویژه اینکه تاریخ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نزدیک است.

رابطه میان سعد الجبری و نتایج انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا تا چه اندازه بر آینده بن سلمان تاثیر گذار است؟

ارتباط سعد الجبری با انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا بسیاری از ناظران امور آمریکا را نگران نموده است. سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان نبرد قدرت را با محمد بن نایف ولیعهد سابق سعودی به راه انداخت و در سال 2017 او را از صحنه ولیعهدی حذف و سپس وی را به مصرف مواد مخدر متهم کرد و این جنگ برسر قدرت تا به امروز ادامه دارد و امروز بن نایف در بازداشت خانگی به سر می برد.

از آنجا که، با برکناری محمد بن نایف از سِمت ولیعهدی، سعد الجبری که دست راست ولیعهد سابق بود، از سمت خود برکنار شد و پس از آن بن سلمان با جون برینان مدیر سابق سیا ملاقات کرد.

هنگامی که بن نایف کارزار فشار را در واشنگتن شروع کرد، الجبری عربستان را ترک کرد و سازمان سیا به او خبر داد که وی به یک هدف تبدیل شده است. مقامات سعودی سعی کردند برای بازگرداندن الجبری به عربستان او را فریب دهند؛ اما او امتناع ورزید و بن سلمان مأمورانی را برای بازگرداندن وی به ایالات متحده گسیل داشت و همچنین بر اساس روش قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی، یک تیم ترور برای الجبری فرستادند.

در واقع الجبری برای بن سلمان بسیار خطرناک تر از خاشقجی است؛ چرا که بسیاری از اسرار و جنایت های آل سعود را می داند و همچنین از اسرار غارت ملک سلمان و پسرش صندوق مقابله با تروریسم مطلع است که ماهانه ده ها میلیون ریال سعودی را به غارت می برند.

ناظران بر این باورند که این همان چیزی است که در پشت سناریو تبلیغ شده از سوی مقامات سعودی در خصوص داستان ناپدید شدن میلیارد ها دلار از صندوق ضد تروریسم در دوران الجبری وجود دارد. الجبری تحت تعقیب است تا به عربستان بازگردد و به اتهام فساد در صندوق مقابله با ضد تروریسم محاکمه گردد.

الجبری در روزنامه ای گفت که ولیعهد سعودی به وسیله واتس اپ در تاریخ 10 سپتامبر 2017 وی را تهدید کرد که اگر وی داوطلبانه به عربستان برنگردد، براساس اتهامات فساد که در سال 2018 توسط پلیس بین المللی رد شد، تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

الجبری پس از بازداشت فرزندانش در عربستان، چیزی برای از دست دادن ندارد؛ بنابراین او آماده مقابله با رژیم سعودی است و از این رو اهمیت پرونده وی و ارتباط آن با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به خوبی آشکار است.

جو بایدن نامزد دموکرات آمریکا پیش از این گفت که رهبران سعودی را به دلیل قتل خاشقجی مجازات می نماید و تصمیم دارد که به فروش تسلیحات آمریکا به سعودی ها خاتمه دهد و در صورت پیروزی در انتخابات آینده آن ها را از قدرت برکنار خواهد نمود. با توجه به نوسانات روابط دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و سیا، پس از خاتمه کار ترامپ در کاخ سفید این آژانس به دنبال برقراری ارتباط با ریاض خواهد بود.

خالد صفوری تحلیلگر سیاسی گفت که مشاوران جو بایدن در بسیاری از پرونده ها با سیاست مقامات سعودی موافق نیستند. به گزارش شبکه الجزیره، دولت بایدن در صورت پیروزی، با عربستان سعودی محکم تر و سختگیرانه تر از دولت ترامپ خواهد بود.

در این زمینه، مأموران اطلاعاتی سابق ایالات متحده بار ها و از الجبری تمجید نموده و خواهان ارتباط با وی بوده اند.

از مواضع اعضای کنگره پیش بینی می گردد که بیشتر آن ها تمایل دادند تا الجبری همسو باشند؛ به خصوص پس از آن که تراز عربستان در مجلس نمایندگان پس از پیروزی دموکرات ها در انتخابات میان دوره ای رو به وخامت رفت و بعضی نمایندگان جمهوری خواه از حمایت خود از ریاض پس از رسوایی ترور خاشقجی دست کشیدند.

پیش از این چهار نفر از اعضای مجلس سنا ایالات متحده آمریکا نامه ای به ترامپ ارسال کردند و در آن الجبری را متحد و دوست نزدیک ایالات متحده خواندند و گفتند که واشنتگن مسئول امنیت فرزندان الجبری را دارد.

کانال فاکس نیوز آمریکایی، که به ترامپ نزدیک است، گفت که بن سلمان در حال حاضر میخواهد مأموران را برای ورود به کشور به وسیله ایالات متحده به کانادا بفرستد تا الجبری را برای همواره نابود کند.

از سوی دیگر، ناظران امور آمریکا اعلام نمودند که ترامپ در حال کوشش برای تعلیق همه درخواست های دولت سعودی برای مداخله به نفع بن سلمان برای به دست آوردن بیشترین تامین مالی ممکن سعودی در دوره آینده است.

صفوری در این رابطه تاکید می نماید که ترامپ میخواهد در این زمان انتخاب می خواهد خود را درگیر الجبری قرار ندهد؛ چراکه وی از یک سو با انتخابات آینده با موضوعات مربوط به آینده سیاسی خود مشغول است و از سوی دیگر به دلایل مربوط به آینده رابطه خود با بن سلمان در صورت پیروزی در دوره دوم در کاخ سفید است.

این روش مدت هاست که توسط ترامپ برای باج گیری بن سلمان به وسیله واسطه داماد و مشاور وی جراد کوشنر استفاده می گردد، که این امر در بیش از 6 محافل رسانه ای به صورت علنی بیان شده و این نشان می دهد که عربستان سعودی بدون حمایت از ایالات متحده دوامی ندارد.

پیش از این، ترامپ عربستان سعودی را در کمپین انتخاباتی خود در سال 2016، به عنوان گاو شیر ده توصیف کرد و این نشان می دهد که آمریکا میخواهد تا قطره آخر از بودجه عربستان را می دوشد.

در مواجهه با این معادله، بن سلمان دو فرزند الجبری (عمر و ساره) را بازداشت و از آن ها به عنوان گروگان استفاده می نماید تا از این طریق جعبه سیاه آل سعودی را تحت فشار قرار دهد.

در این شرایط درگیری، بن سلمان به حمایت از ترامپ می پردازد تا وی در دوره دوم انتخاب در کاخ سفید پیروز گردد تا بدین ترتیب معادله تسلیحاتی در ازای حمایت دولت آمریکا در ریاض ادامه یابد.

اما اگر محاسبات بن سلمان مبنی بر پیروزی ترامپ در دور دوم ریاست جمهوری اشتباه باشد، چه می گردد؟ رویترز به نقل از دو منبع سعودی، به شرط ناشناس بودن، اعلام نمود که کمپینی که هم اکنون توسط هواداران بن سلمان به وسیله توئیتر شروع شده، میخواهد تا قبل از اتهامات فساد علیه بن نایف و الجبری، بر افکار عمومی تاثیر گذارد.

یک از منابع کوشش های دستیاران ولیعهد سعودی قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را نشان می دهد و اگر از دوره دوم ریاست جمهوری آمریکا حذف گردد، بن سلمان نیز موقعیت خود را از دست خواهد داد.

در صورت پیروزی ترامپ در دوره دوم، لایحه حمایت عربستان سعودی از معاملات تسلیحات آمریکا، با وجود بحران مالی عربستان از زمان سقوط قیمت نفت و پیامد های ناشی از اپیدمی شیوع کرونا، که باعث تشدید بدهی دولت سعودی به روشی بی سابقه است، افزایش خواهد یافت.

ولیعهد سعودی احتمالاً در ازای سکوت ترامپ در برابر اسرار الجبری چاره ای جز پذیرش چنین معامله ای نخواهد داشت. این بدان معناست که بن سلمان منتظر دو گزینه بد و بدتر قرار گرفته است.

منبع:الخلیج الجدید

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1123

به "نقش سعد الجبری در اجبار بن سلمان به پذیرش خواسته های آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش سعد الجبری در اجبار بن سلمان به پذیرش خواسته های آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید