چطور خانه خود را بازسازی کنیم؟

به گزارش مجله سویگل، خانه محل آرامش و امنیت است و ما بیشترین زمان عمر خود را در خانه به سر می بریم. اما ساخت خانه دلخواه کار زمان بر و پرهزینه ای است؛ همچنین با توجه به اینکه در شهرهای عظیم پیدا کردن زمین خالی با قواره مناسب جهت ساخت و ساز یا بنا کردن ملکی که تمام ویژگی های موردنیاز را دارا باشد، بسیار وقت گیر است. البته می توان با خرید خانه یا اجاره خانه کلنگی و بازسازی خانه طبق سلیقه شخصی به مقصود موردنظر دست یافت. حتی می توان خانه قدیمی خود را با بازسازی و نوسازی نموده و آن را تبدیل به خانه رؤیایی خود کرد.

چطور خانه خود را بازسازی کنیم؟

جهت دریافت خدمات قیمت بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

برای بازسازی خانه مراحل مختلفی را باید طی کنید که در ادامه و طی سرفصل های زیر شما را با این مراحل آشنا می کنیم:

 • تعیین احتیاجها و نقشه کلی
 • محاسبه میزان بودجه مورد احتیاج
 • کارهایی که قبل از شروع عملیات بازسازی خانه باید انجام شوند
 • بازسازی

تعیین احتیاجها و نقشه کلی

اولین قدم در شروع عملیات بازسازی و نوسازی خانه تعیین احتیاجها و نقشه کلی ساختمان با توجه به احتیاجهای خانواده است. نقشه کلی و فضاهای کنونی را در نظر بگیرید و آن ها را روی کاغذ پیاده کنید. با استفاده از متراژ صحیحی که از هر قسمت به دست می آورید، فضای کنونی را اندازه گیری نموده و یادداشت کنید.

فضاهای کور خانه که در حال حاضر برایتان قابل استفاده نیستند را شناسایی کنید. اگر از نقشه خانه، که شامل متراژ اتاق ها، آشپزخانه، پذیرایی و سرویس بهداشتی می گردد، راضی هستید و تصمیم به تعمیرات و بازسازی خانه به طور کلی را دارید، فرایند بازسازی خانه برای شما راحت تر بوده و یک قدم جلو هستید.

در تعیین کردن نقشه فعلی جای درها و پنجره ها را نباید فراموش کنید؛ این کار به شما دید کلی از فضایی که دارید را می دهد. حالا نوبت به ایجاد تغییرات است. هیچ جای محدودیتی ندارید. می توانید اتاق ها را حذف نموده و به سالن اضافه کنید و یا از گوشه سالن که زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد، اتاق خواب کوچکی بسازید. فقط یادتان باشد که درب ورود و خروج و پنجره ها را نباید فراموش کنید؛ ضمن اینکه نورگیر بودن اتاق ها و فضا نیز آیتم مهمی است؛ مگر اینکه در خانه احتیاج به اتاق صدابرداری یا تاریک خانه داشته باشید.

سعی کنید منطقی به پلان خانه نگاه کنید. هیچ گاه از یک آپارتمان 80 متری نمی توان انتظار تبدیل شدن به یک خانه ویلایی 150 مترمربعی را داشت. تعیین کردن تعداد اتاق خواب ها، سرویس های بهداشتی و حمام در ابتدا کار شما را تسریع می بخشد. یاری دریافت از متخصصین بازسازی و نوسازی خانه نیز به شما در تصمیم گیری یاری عظیمی می نماید. می توانید از 2 یا چند کارشناس خبره و پیمانکار برای بازدید دعوت به عمل آورید. آن ها با توجه به احتیاجها و فضای شما با توجه به تبحر و تخصصشان نقشه ها و طرح های متفاوتی را ارائه می دهند. بهتر است پس از جمع آوری تمام اطلاعات با توجه به سلیقه شخصی، نقشه نهایی را تعیین کنید.

محاسبه میزان بودجه مورد احتیاج

قدم دوم پس از تعیین نقشه نهایی، بودجه بندی و تعیین میزان هزینه ها بر اساس نقشه دلخواه است. بهتر است با کارشناسان امر صحبت نموده و از آن ها مشاوره بگیرید و البته خودتان به طور تقریبی می توانید مبلغ مصالح را با توجه به قیمت روز و دستمزد کارگران را تعیین کنید. بهتر است در صورت امکان علاوه بر هزینه پیش بینی شده مبلغی را برای موارد غیرقابل پیش بینی و غیرمنتظره کنار بگذارید.

برای صرفه جویی در هزینه ها از پیمانکار بخواهید در صورت سالم بودن و قابل استفاده بودن برخی قسمت ها و لوازم در بازسازی خانه استفاده کند تا از هزینه تراشی های بی مورد جلوگیری گردد.

خرید خانه کلنگی و بازسازی آن عموماً از خرید خانه نوساز هزینه کمتری می برد گرچه این هزینه ها را باکمی مدیریت می توان به حداقل رساند، این موضوع در خصوص اجاره خانه کلنگی نیز صدق می نماید.

کارهایی که قبل از شروع عملیات بازسازی خانه باید انجام شوند

پس از تعیین نقشه و تعیین و تأمین هزینه مورداحتیاج قبل از شروع عملیات بازسازی باید مواردی را در نظر داشته باشید:

 • اگر شما قصد اجاره یک خانه کلنگی را دارید و یا پس از خرید خانه کلنگی می خواهید آن را اجاره دهید و میزان بودجه شما محدود است، علاوه بر زیبایی، به مواردی که موجبات آسایش ساکنین را نیز تأمین خواهد نمود، توجه داشته باشید. مثلاً از سالم بودن لوله کشی ها، شیرآلات و برق کشی ساختمان مطمئن شوید.
 • اگر قصد بازسازی و نوسازی خانه ای که در آن ساکن هستید را دارید، بهتر از برای جلوگیری از بروز مسائل در زمان انجام عملیات، خانواده را در جای دیگری ساکن کنید؛ همچنین لوازم خانه را بسته بندی نموده و دریکی از اتاق ها قرار دهید یا در صورت امکان خانه را تخلیه کنید.
 • پس از مشورت و ارزیابی با کارشناسان و پیمانکاران مربوطه، قرارداد رسمی با توجه به تغییراتی که در نظر دارید تهیه و طرفین را ملزم به اجرای آن به طور رسمی کنید.
 • با اینکه زمان دقیق تحویل خانه در قرارداد ذکر می گردد، اما همواره برنامه ریزی های خود را برای حداقل یک هفته بعد از آن تاریخ در نظر بگیرید.
 • میزان مصرف انرژی را در نقشه ها مدنظر قرار دهید، همچنین بهتر است تا جایی که بودجه به شما اجازه می دهد وسایل پیشرفته تر و بروزتری را بکار گیرید.
 • از تمام فضای خانه بهره ببرید، با کمی تحقیق و مطالعه می توانید ایده های بهتری در هر قسمت خانه اجرا کنید.
 • خانه های قدیمی و کلنگی المان های قدیمی بسیاری از قبیل شیشه های رنگی، دستگیره هایی با طرح های خاص و… دارند. می توان با نگه داشتن آن ها به زیبایی و اصالت خانه اضافه کرد.
 • بهتر است قبل از شروع هر کاری کمی در خصوص آن مطالعه کنید و از آخرین متد کاربردی در این زمینه اطلاع حاصل کنید.
 • اگر تمایل دارید کار بازسازی و نو سازی خانه را خودتان به دست بگیرید، هیچ اشکالی ندارد. با کمی مطالعه و هدایت می توانید پروژه را به اتمام برسانید. یک کارگر باتجربه ساختمانی نیز می تواند یاری عظیمی در این راه باشد.

بازسازی

بازسازی و نوسازی خانه گرچه در ابتدا بسیار سخت و دست نیافتنی به نظر می رسد اما با صبر و برنامه ریزی صحیح می توان نتیجه مطلوب را به دست آورد. برای رسیدن به نتیجه دلخواه می توانید از نکات زیر در فرایند بازسازی خانه خود بهره ببرید.

 • قبل از شروع عملیات بازسازی و نوسازی خانه، نقاط دارای آسیب جدی را شناسایی کنید. تأسیسات و سیم کشی ها و لوله کشی ساختمان را امتحان و از سلامت آن ها مطمئن شوید. این کار برای جلوگیری از دوباره کاری و صرف هزینه های بیشتر لازم است.
 • در صورت خرید خانه کلنگی از عدم وجود نم و آسیب های جدی ساختمان در پی و شالوده اصلی با یاری کارشناسان مربوطه آگاه شوید. این اطلاعات برای شروع فرایند بازسازی خانه و تعیین حجم کار به شما یاری می نماید. بهتر است از لوله های عایق و چند جداره که دیرتر پوسیده می شوند بهره ببرید.
 • ایمنی ساختمان اولویت بالاتری نسبت به هر کاری دارد. اضافه کردن دیوارها و یا حذف قسمت های مختلف احتمال ایجاد آسیب را در صورتی که این تغییرات اصولی نباشند، چند برابر می نماید. ستون های خانه نقش مهمی در استواری آن دارند در طول عملیات بازسازی خانه از سلامت ها آن ها و رعایت موارد ایمنی اطمینان حاصل کنید.
 • استفاده از عایق های صوتی و حرارتی را نباید فراموش کنید. با استفاده از آن ها در زمان بازسازی خانه آرامش و آسایش بیشتری را برای خانواده فراهم کنید.
 • با تعویض پنجره های قدیمی با پنجره های دو یا سه جداره جدید می توان پنجره هایی با ابعاد عظیم تر و درنتیجه دید زیباتر و نور بیشتر داشته باشید و در عین حال از ورود و خروج حرارت، صدا، گرد و خاک از بیرون به داخل منزل و برعکس جلوگیری کنید.
 • درصورتی که کار بازسازی خانه را به پیمانکار سپرده اید سعی کنید در فواصل کوتاه به پروژه سرزده و در صورت عدم رضایت یا تغییر یک قسمت، این موضوع را به پیمانکار اطلاع دهید.
 • همواره با تغییرات کوچک نیز می توان خانه خود را به محل مورد علاقه تان تبدیل کنید؛ خصوصاً زمانی که به هر دلیلی مجبور به اجاره خانه کلنگی شده اید و یا قصد اجاره خانه کلنگی را دارید می توانید با استفاده از رنگ، کاغذ دیواری، دیوار پوش و کف سازی مناسب با پارکت، سرامیک و همچنین نورپردازی مناسب به فضاهای خانه خود جلوه صمیمی یا لوکس متناسب با کاربرد آن را بدهید.
 • آشپزخانه از مهم ترین فضاهای داخلی خانه است که می توان با ایجاد تغییرات در آن به هر چه زیباتر شدن خانه یاری کرد. معمولاً در خانه های قدیمی تعداد کابینت های نصب شده در آشپزخانه کم و کهنه هستند. با تعویض کابینت ها و یا حتی رنگ کردن آن ها نمای آشپزخانه خود را تغییر دهید.
 • استفاده از کاشی ها و سرامیک ها و کفپوش متناسب با بودجه و سلیقه تان در کف و دیوارها نیز راهکار دیگری است که همواره می توان در نظر داشت.
 • دیگر از دیوار آشپزخانه و جدا کردن فضای آن از خانه در طراحی های مدرن خبری نیست و طراحان داخلی با کوتاه کردن بلندی اوپن و پهنا دادن به آن، فضای بسته خانه را بازتر از قبل نشان می دهند.
 • در نظر داشته باشید استفاده از سنگ های کوارتز و کورین روی کانتر برای جلوه دادن به آشپزخانه های قدیمی بیشتر کاربرد دارد.
 • ضرورت احتیاج به کمدهای دیواری جادار و مناسب برای استفاده را در بازسازی خانه نباید فراموش کنید.
 • سرویس های بهداشتی و حمام را می توان با تغییر نقشه و یا جابه جایی آن ها بازسازی کرد. اگر احتیاج به جابه جایی سرویس های بهداشتی دارید بهتر است کار بازسازی را از آنجا شروع کنید؛ زیرا لوله های فاضلاب و آب باید در کف و جای صحیح قرار گیرند.
 • با نصب کاشی های جدید برای کف و دیوارها به کلی جلوه سرویس بهداشتی تغییر می نماید.

  می توان از کاشی هایی برای دیوارها و کف بهره ببرید که قابلیت چسبیده شدن روی کاشی های قبلی رادارند. ضمن اینکه می توان تجهیزات سرویس بهداشتی از قبیل توالت، توالت فرنگی, روشویی و شیرآلات و هم چنین آینه را نیز تعویض کرد.

 • نورپردازی مناسب را در دستور کار بگذارید. نور سقفی، مخفی و حتی نور کف سالن در هر چه مدرن و زیبا شدن خانه نقش بسیاری دارد.
 • درب های شکسته و خراب را تعویض کنید. در زمان تعویض درب ها خصوصاً درب ورودی به ضد سرقت بودن آن جهت افزایش امنیت خانه توجه کنید.
 • از شومینه قدیمی موجود می توانید استفاده نموده و با تغییرات کمی آن را به بهترین شکل بازسازی کنید.
 • اتاق ها و متراژ آن ها به میزان احتیاج شما وابسته است. در زمان بازسازی خانه می توانید یک یا همه اتاق ها را به سرویس بهداشتی و کمدهای دیواری عظیم یا پنجره های نورگیر مجهز کنید.

درصورتی که قصد اجاره خانه کلنگی و یا حتی خرید آن رادارید، می توانید با روش های مختلف به بازسازی خانه پرداخته و آن را به محلی برای آسایش و آرامش خانواده خود تبدیل کنید. گاهی ممکن است پس از سال ها سکونت در یک خانه از فضای داخلی آن راضی نباشید و یا به دلیل فرسودگی تمایل به تعویض خانه داشته اما به دلایلی این کار امکان پذیر نیست؛ با بازسازی و نوسازی خانه خود تمام آنچه را در ذهن دارید اجرایی کنید.

حتماً قبل از انجام تغییرات از متخصصین بازسازی خانه مشاوره بگیرید و در این زمینه تحقیقات لازم را به عمل آورید تا زمان اجرا با مسائل پیش بینی نشده کمتری روبرو شوید. امروزه بسیاری از افراد خرید خانه های کلنگی و بازسازی آن را به خرید خانه های نوساز ترجیح می دهند زیرا این خانه ها را با نظر و سلیقه شخصی خود می توانند تغییر دهند.

این مقاله برای شما مفید بود؟ امتیاز دهید.

منبع: هومینگ
انتشار: 14 خرداد 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 888

به "چطور خانه خود را بازسازی کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور خانه خود را بازسازی کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید