کرونا از طریق خون منتقل نمی شود

به گزارش مجله سویگل، حاجی بیگی گفت: اهداکنندگان باید بدانند که ویروس کرونا از طریق خون منتقل نمی شود.

کرونا از طریق خون منتقل نمی شود

بشیر حاجی بیگی، سخنگوی سازمان انتقال خون ایران درباره اهدا خون در روز های کرونایی اظهار کرد: ترس از کرونا نباید موجب شود که اهدای خون را فراموش کنیم، احتیاج به خون همیشگی است. تمام مراکز انتقال و اهدای خون و تمام تجهیزات این مراکز در کشور همیشه، ضد عفونی و استریل می شوند و اهداکنندگان با اطمینان خاطر، خون اهدا کنند.

او اضافه کرد: سازمان انتقال خون یک مرکز درمانی یا بیمارستانی نیست که افراد برای اهداء خون در این مراکز بترسند و مراجعه نکنند، مراجعان ما افراد سالم جامعه بوده و هیچ مسئله ای ندارند. این افراد اصول خود مراقبتی را به نحو احسن انجام داده و تمام شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کرده اند.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با اشاره به اینکه اهداکنندگان باید بدانند که ویروس کرونا از طریق خون منتقل نمی شود، ادامه داد: این افراد توجه داشته باشند که ویروس کرونا از طریق ترشحات بینی، بزاق و ترشحات تنفسی انتقال می یابد و مردم در این زمینه اصول بهداشتی و ایمنی را رعایت کنند.

حاجی بیگی با بیان اینکه اهدای خون باید بصورت روزانه و مستمر اتفاق بیفتد، گفت: تمامی ذخایر خون در جهان از 2 تا 8 روز است، این یک قرارداد و یک استاندارد جهانی است. اسفند سال گذشته با آمدن بیماری کرونا مقدار مراجعه مردم 35 درصد کم شد؛ فروردین و اردیبهشت 25 درصد و شهریور نسبت به مشاهدات سال قبل 20 درصد کاهش یافت.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران شرح داد: بعضی از فرآورده هایی که ما از خون می گیریم مثل پلاکت فقط 3 روز قابل نگهداری در کیسه است به همین دلیل گفته می شود اهدای خون باید به صورت روزانه باشد، چون باید جوابگو پلاکت باشیم.

او تاکید کرد: خون سالم، نجات دهنده زندگی است و همه روزه، در سراسر جهان بسیاری از افراد به خون و فرآورده های خونی احتیاج دارند، به طوری که از هر سه نفر در جهان، یک نفر در طول زندگی احتیاج به تزریق خون و فرآورده های خونی پیدا می کند.

منبع: همگردی
انتشار: 3 شهریور 1400 بروزرسانی: 3 شهریور 1400 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1728

به "کرونا از طریق خون منتقل نمی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا از طریق خون منتقل نمی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید