آمادگی زیرساخت های بورس کالا برای معاملات مسکن

به گزارش مجله سویگل، کارشناسان بورس در اعلام راهکارهای خود برای بهبود اوضاع بازار مسکن، به سازوکار بورس کالا اشاره نموده اند؛ از بازار سرمایه خبر می رسد که چند طرح برای حفظ سرمایه مردم همسو با تورم مسکن در دست اقدام است و براساس آنالیز ها، زیرساخت های معاملاتی بورس کالا برای برداشتن گامی در راستای خانه دار شدن مردم آماده است.

آمادگی زیرساخت های بورس کالا برای معاملات مسکن

جهت دریافت خدمات آلاچیق فلزی ارزان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش مجله سویگل به نقل از ایرنا، رشد بی وقفه بهای مسکن طی دو سال اخیر، تقریبا معادلات گذشته فرایند قیمت ها را برهم زده است، چراکه همواره در ذهن عموم جامعه فرایند حدودی یک سال رشد و چهار سال ثبات قیمت ها وجود داشت اما نمودار اخیر رشد قیمت مسکن بیانگر تفاوت شرایط فعلی با سابقه تاریخی نرخ هاست. همین اتفاق باعث شده تا بعضاً عنوان گردد برای مثال یک کارمند یا کارگر پس از چند سال کار بی وقفه می تواند یک واحد نقلی در جنوب شهر تهران خریداری کند و این موضوع زمانی که به قشر جوان با درآمدهای پایین نگاه می کنیم، تقریبا به آرزویی دور از دسترس می رسیم.

مصطفی صفاری، کارشناس ارشد بازار سرمایه، امروز (سه شنبه) با بیان این که در بسیاری از کشورهای دنیا از طرح های مختلف اقتصادی برای خانه دار شدن تعداد بیشتری از مردم استفاده می گردد، گفت: طرح پیش فروش متری مسکن، از روش های رایج دنیای تأمین اقتصادی پروژه مسکن است و هدف از آن این است که مردم با هر توان اقتصادی بتوانند صاحب خانه شوند. این خرید می تواند از یک متر شروع گردد و به 10 متر و حتی کل ساختمان برسد و با این کار برای آینده خود سرمایه گذاری کند.

وی اضافه نمود: طرح پیش فروش متری مسکن برای خریدار این قابلیت را هم دارد که در زمان فروش می توانند متراژ آپارتمان خود را تبدیل به پول نقد نمایند. این طرح، پروژه بسیار مناسبی است که قبلاً به صورت غیررسمی در شهر قم صورت گرفته و موفقیت آمیز بوده است، اکنون نیز به یاری بورس کالا این طرح در حال مکانیزه شدن است تا همه مردم ایران بتوانند در آن سهیم باشند و خانه دار شوند؛ من به این طرح بسیار امیدوار هستم.

صفاری به اجرای غیررسمی این طرح در شهر قم اشاره نمود و گفت: در قم، به عنوان مثال یک پروژه هزار متری در نظر گرفته می شد و به عنوان سرمایه گذار یک متر از طبقه اول آن را مبنا قرار می دادند. خریداران هم برمبنای آن یک متر می توانستند سرمایه گذاری نمایند. وقتی ساختمان، آماده و نهایی می شد، ارزش اضافه نموده آن نیز بیشتر شده و قیمت آن نیز همانند قیمت ساختمان های مجاور افزایش پیدا می کرد. بنابراین، خریدار می توانست هنگامی که پروژه تکمیل شد، مقدار متراژ خریداری شده خود را به قیمت روز بفروشد و سود ببرد.

این اقتصاددان با بیان اینکه این دست طرح های اقتصادی در حوزه مسکن در کشورهای دیگر هم سابقه دارد، گفت: این طرح با کمی تغییرات در بسیاری از کشورها در حال اجرا است و مورد استقبال مردم قرار گرفته است. از این طرح به عنوان تأمین اقتصادی پروژه ها استفاده می گردد که باعث می گردد آن هایی که سرمایه کمی دارند هم بتوانند وارد پروژه های خرید خانه شوند و با خرید چند متر در آن سرمایه گذاری نمایند.

صفاری با بیان اینکه زیرساخت های اجرای طرح های فروش مسکن در بورس کالا فراهم است و به نظر می رسد این طرح ها برای مردم نیز جذاب باشد، گفت: اجرای ابزارهای اقتصادی بر پایه مسکن قطعاً برای خیلی از مردم جذاب خواهد بود که با هر مقدار سرمایه ای که دارند، بتوانند در بازار مسکن سرمایه گذاری نمایند. البته همه این ها بستگی به عملکرد افرادی دارد که این پروژه ها را انجام می دهند اما طرح پیش فروش متری مسکن یکی از بهترین روش ها برای خانه دار شدن است.

به هرحال، مسکن همواره برای سرمایه گذاری جذابیت داشته و این طرح می تواند پول های کوچک در بحث مسکن را جذب کند. مردم معمولاً همه پس انداز خودشان را طلا و سکه نمی خرند و چنین طرح هایی می تواند مردم را به سمت خود جذب کند تا سرمایه گذاری مطمئنی در مسکن داشته باشند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 952

به "آمادگی زیرساخت های بورس کالا برای معاملات مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی زیرساخت های بورس کالا برای معاملات مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید