آیا می توان به نوزاد 4 ماهه غذا داد؟

به گزارش مجله سویگل، غذا دادن به نوزاد 4 ماهه باید از غذا های رقیق و سبک آغاز گردد و به تدریج با افزایش سن کودک به آن افزوده گردد. در ادامه بیشتر درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد.

آیا می توان به نوزاد 4 ماهه غذا داد؟
از آنجایی که نوزاد در شش ماه اول تولد رشد سریعی دارد، تغذیه او در این دوران از اهمیت زیادی برخوردار است. کودکی که با شیر مادر ارضا می شود، لزومی ندارد که قبل از سن 6 ماهگی غذای یاریی به او داد، ولی اگر کودک با خوردن 200 تا 250 میلی لیتر شیر در هر نوبت هنوز سیر نشده است، می توان غذای یاریی نوزاد را در 5 تا 6 ماهگی شروع کرد. به عبارت دیگر وقتی کودک از نظر عصبی و عضلانی تکامل یافته است (سر خود را بالا نگه می دارد و دست خود را به دهان می برد)، می توان به او غذای یاریی داد.

گاهی پزشک تشخیص می دهد که از سن چهار یا پنج ماهگی غذا دادن به نوزاد شروع شود که این بستگی به شرایط سلامتی و جسمی نوزاد دارد. بعضی پزشکان معتقدند که غذا دادن به نوزاد، باید از خاتمه 4 ماهگی و یا خاتمه 5 ماهگی شروع شود معمولأ متخصصین در بین ماه های 4 و 5 اختلاف نظر دارند، ولی به طور کلی خاتمه ماه پنجم را شروع غذا دادن به کودک می دانند.

چرا شروع غذا دادن از سن 4 تا 6 ماهگی است؟از سن 4 تا 6 ماهگی، بسیاری از نوزادان آماده می شوند تا به عنوان مکمل تغذیه علاوه بر شیرمادر از غذای جامد هم استفاده نمایند. علت تاکید بر شروع تغذیه یاریی از سن 4 تا 6 ماهگی این است که در این بازه زمانی، شیرخوار به طور تعیین از زبان برای بیرون راندن غذا از دهان استفاده نمی نماید و هماهنگی حرکت دادن غذای جامد از جلوی دهان به عقب آن شروع می شود تا بلع غذا راحت تر انجام شود.

بر خلاف تصور بیشتر مردم، شروع غذای جامد قبل از سن چهار ماهگی حتی به بهترشدن خواب کودک هم یاریی نمی نماید و می تواند سبب بروز خطراتی مانند آسپیراسیون، (رفتن غذا به مجرای هوایی کودک) شود. بعلاوه شروع تغذیه نوزاد، پیش از سن 4 تا 6 ماهگی موجب می شود تا کودک تمایل کمتری نسبت به شیر مادر نشان دهد.

آیا غذا دادن به نوزاد 4 ماهه صحیح است؟بعضی از مادران قدیمی تر به مادران جوان پیشنهاد می نمایند که غذا دادن به نوزاد 4 ماهه خود را شروع نمایند، ولی علم پزشکی امروزه برترین سن شروع غذای یاریی به نوزاد را 5 تا 6 ماهگی می داند. غذا دادن به نوزاد در خاتمه چهارماهگی باید با نظر پزشک و با توجه به ویژگی های جسمی و رشدی نوزاد باشد.

بعلاوه توصیه پزشکان بر این است که میوه را دیرتر در برنامه غذایی کودک بگنجانید به همین علت توصیه می شود، مرکبات را در خاتمه یک سالگی به کودک بدهید. در غذای یاریی نوزاد هشت ماهه هم می توان هر روز یک عدد زرده تخم مرغ به برنامه غذایی کودک اضافه نمود.

گاهی بعضی از مادران هر غذا و یا میوه ای که خودشان می خورند، به کودکشان می دهند، که این کار صحیحی نیست، زیرا باعث می شود؛ ذائقه کودک با طعم هایی آشنا شود که ضرورتی ندارد و در نتیجه غذا هایی که مناسب سن خودش است را مصرف نکند.

غذاهای یاریی نوزاد با چه غذاهایی شروع شود؟دادن غذای یاریی باید، یک نوبت در روز و با میزان کم (یک یا دو قاشق) شروع شود و به تدریج میزان آن زیادتر شود. برای شروع غذاهای گرم، نرم و رقیق بهتر مورد قبول کودک قرار می گیرد. بعلاوه توصیه می شود از قاشقی که برای دهان کودک مناسب است، استفاده شود.

شما می توانید فرنی، سرلاک و حریره بادام را روزانه در حجم کم (یعنی دو قاشق مرباخوری) به عنوان غذای تکمیلی به کودک بدهید و به تدریج روزانه یک قاشق بر میزان آن بیفزایید. در نهایت تعداد دفعات و حجم غذا باید روزانه به دو وعده و هر وعده 15 قاشق مرباخوری برسد. البته غذا های یاریی که تهیه می کنید، باید غلظت مناسبی داشته باشد. در ابتدا پیشنهاد می شود، غذای کمی میزانی غلیظ تر از شیر باشد و روزانه بر غلظت آن افزوده شود. بعد از این یک ماه یعنی از 6 و نیم ماهگی یا هفت ماهگی کودکتان می تواند سوپ بخورد. میزان سوپ را از روزی دو تا سه قاشق مرباخوری شروع کنید و به تدریج بر میزان آن بیفزایید.

نکاتی درباره غذا دادن به نوزاد 4 ماهه زمانی که پزشک تشخیص دهد می توانید، غذا دادن به نوزاد 4 ماهه را شروع کنید، در واقع معده او با رسیدن به این سن بزرگتر شده و از این نظر به توسعه عادات غذایی که بیشتر شبیه بزرگسالان است، رو می آورد. علی رغم اینکه غذای کمتری می خورد، به وزنش اضافه می شود. او ممکن است اقدام به برداشتن غذا از بشقاب دیگران کند.

علاوه بر سن، باید به سایر نشانه ها آماده بودن کودک برای دریافت غذای جامد هم توجه داشت؛ مانند نشستن کودک و یا گردن گرفتن و نگه داشتن سرش، در صورتی که این موارد در کودک مشاهده شد و پزشک کودک هم نظر موافق داشت، می توان از غذای جامد به عنوان مکمل غذای کودک استفاده کرد.

در رژیم غذایی کودک و در میزان مواد مغذی، متعادل عمل کنید؛ به طوری که کودکتان نه دچار فقر مواد مغذی و نه افراط در مصرف هر یک از این مواد شود.

اگر می خواهید به کودکتان غذای جامد جدیدی بدهید، در ابتدا فقط 2 تا 3 قاشق از آن غذا را به او بخورانید. چنانچه بتواند آن ماده غذایی را بدون بالا آوردن و یا بدون ایجاد هیچ گونه دل دردی هضم کند، آنگاه می توانید به دادن آن غذا به کودک ادامه دهید.

حتماً کودکتان در حالت نشسته، غذا بخورد. کودک چهار ماهه، را می توان در دامان خود یا جایگاه کودک بنشانید. حالت نشسته، به او یاری خواهد نمود غذای خود را سریعتر و بهتر هضم کند.

برای غذا دادن به کودک از یک قاشق کوچک بهره ببرید و با تقسیمات کوچک او را تغذیه کنید.

جهت جلوگیری از سوختن دهان کودک، از قبل غذا را مزه و امتحان کنید و بعد به کودک خود بدهید.

با تغذیه زودهنگام، نوزاد ممکن است کالری زیادتر یا کمتر از آنچه احتیاج دارد دریافت کند اما در مجموع خطر چاقی در کودک افزایش می یابد.

وقت خوردن غذا، پیش از آنکه کودک شیرش را بخورد و زمانی خیلی خسته یا گرسنه نیست به او ماده غذایی جدیدی را برای مزه کردن بدهید.

سعی کنید از غذاهای خانگی برای کودک بهره ببرید و کمتر از غذاهای آماده شده استفاده نمایید؛ با این حال، اگر غذای آماده به کودک خود می دهید، تاریخ انقضاء و بعلاوه مواد تشکیل دهنده آن را چک کنید و از دادن غذاهایی که دارای نمک یا قند افزودنی هستند، خودداری کنید.

به طور مستقیم از شیشه به او غذا ندهید. میزان کمی غذا را در بشقابی تمیز گذاشته و آن را در مقابل کودک قرار دهید. این کار ممکن است کودک را به تمام کردن وعده غذایی اش تشویق کند؛ در عین حال سر میز دیگران را می بیند که مشغول تمام کردن غذای خود هستند.

به تعویق انداختن غذای جامد از جمله غذا هایی که به شدت آلرژی زا هستند، از بروز آسم، تب یونجه یا آلرژی های غذایی کودک جلوگیری می نماید.

موارد گفته شده در خصوص غذا دادن به نوزاد 4 ماهه را در نظر گرفته و مراقب تغذیه و سلامت خود و کودکتان باشید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1802

به "آیا می توان به نوزاد 4 ماهه غذا داد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا می توان به نوزاد 4 ماهه غذا داد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید