افت کیفیت غذای دانشجویی در سایه بی خیالی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، چه کسی حافظ سلامت دانشجویان است؟

به گزارش مجله سویگل، نظارت بر ارائه خدمات تغذیه دانشجویان سراسر کشور بر عهده صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم است و این صندوق حتی در شیوع ویروس کرونا نیز نتوانسته به این وظیفه خود جامه عمل بپوشاند.

افت کیفیت غذای دانشجویی در سایه بی خیالی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، چه کسی حافظ سلامت دانشجویان است؟

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات ویزای تحصیلی انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگار حوزه صنفی گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران، با وجود اینکه تعداد کمتری از دانشجویان در دانشگاه ها حضور دارند و از سلف دانشگاه استفاده می نمایند، اما هنوز هم اخبار مسائل غذای دانشجویی به گوش می رسد. تأمین احتیاجهای اولیه دانشجویان دانشگاه های دولتی طبیعتا وظیفه ذاتی دولت است، زیرا دانشجویان سرمایه اصلی کشور هستند و از بین یک میلیون داوطلب به این دانشگاه ها راه پیداکرده اند. از همین رو ضروری است به سلامت روح و جسم دانشجویان توجه ویژه ای صورت گیرد.

تأثیر تغذیه بر یادگیری

تغذیه، فرآیندی است که غذا تهیه، تأمین و وارد بدن می گردد و مورداستفادهٔ سلول های بدن قرار می گیرد. تأمین مواد سازنده برای رشد، تأمین انرژی مورداحتیاج برای انجام فعالیت های جسمی، فکری و حفظ مقاومت در برابر عفونت ها یاری می نماید. به عنوان مثال صبحانه یکی از وعده های غذایی مهم در حفظ سلامتی است. اگر این وعده از دست برود، اولین ضربه را در طول 24 ساعت به بدن می زند. به گفته یکی از مسئولان دانشگاهی بیش از 80 درصد دانشجویان بدون صرف صبحانه از خوابگاه ها خارج می شوند.

بی توجهی به اهمیت تغذیه دانشجویان

صندلی و اهمیت تغذیه کافی و مناسب در بحث سلامت جسمی و روحی بر کسی پوشیده نیست. با این وجود بسیاری از مسئولان دانشگاهی به تغذیه دانشجویان خود بی توجه هستند و مسائل اقتصادی و یا سهل انگاری پیمانکاران را دلیل اصلی پایین بودن کیفیت غذای سلف دانشگاه مطرح می نمایند.

هرچند برای ارتقای کیفیت غذای دانشجویان اقداماتی از جمله تعمیر و تجهیز آشپزخانه ها و سلف سرویس های دانشجویی و راه اندازی آشپزخانه های صنعتی صورت گرفته، اما این اقدامات جوابگوی مسائل موجود نبوده است.

پیمانکار سلف، مشخص نماینده کیفیت غذای سلف دانشگاه

در حال حاضر مواد اولیه در اختیار پیمانکاران قرار می گیرد و آن ها کار آماده سازی غذا را انجام می دهد. برخی پیمانکاران به علت کمبود بودجه از مواد اولیه نامرغوب همانند روغن های نامناسب استفاده می نمایند. برخی دیگر از پیمانکاران برای کسب سود بیشتر، کیفیت غذا را در اولویت آخر قرار می دهند. همین نکات نشان دهنده احتیاج حضور ناظرین و متخصصان تغذیه بر عملکرد پیمانکاران است.

چه کسی ناظربر سلامت غذای دانشجویان است؟

سیاست گذاری، راهبری و نظارت بر ارائه خدمات تغذیه دانشجویان سراسر کشور بر عهده صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم است؛ اما با این وجود شبکه ای قوی در این زمینه فعالیت نمی نماید.

پیمانکار به صورت مستقیم با دانشگاه وارد مصاحبه می شوند، از همین رو این دانشگاه است که باید تمامی موارد ضروری در حفظ سلامت غذای دانشجویان را در قرارداد با پیمانکار مطرح و ثبت کند.

باوجود نظارت ضیف صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم و مسئولان دانشگاهی، دانشجویان و شورای صنفی دانشجویان در این عرصه نقش به سزایی دارند. مثلا طی ماه اخیر شرکت پیمانکاری دانشگاه شهید بهشتی تغییر کرد، این تغییر برای دانشجویان حذف وعده صبحانه و افت کیفیت غذا را به همراه آورد، تا صبحانه به روال گذشته بازگردد، کیفیت غذای سلف هر رزو بدتر می گردد و... به بخشی از اعتراضات این دانشجویان در دانشگاه و همچنین گروه ها و کانال های دانشجویی این دانشگاه تبدیل گردد.

با ادامه اعتراض دانشجویان و پیگیری شورای صنفی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی به افت کیفیت و نحو توزیع وعده صبحانه، رئیس اداره تغذیه این دانشگاه طی اطلاعیه ای بیان کرد که با توجه به پیشنهادها و نقدها دانشجویان مبنی بر افت کیفیت غذا و اصلاح فرآیند توزیع صبحانه، به اطلاع می رساند بر اساس آنالیز صورت گرفته توسط مدیران معاونت توسعه و مدیر محترم امور دانشجویی، مقرر شد نسبت به تغییر پیمانکار و قطع دریافت خدمات تغذیه ای از شرکت سفره سلامت اقدام گردد.

هرچند همین سهل انگاری از سوی دانشگاه منجر به توزیع چند هفته غذای بی کیفیت در دانشگاه و اعتراض دانشجویان شد؛ اما با این وجود دانشجویان با هوشیاری از حقوق اولیه خود به درستی دفاع کردند و منجر به اصلاح آن شدند.

شبکه نظارت بر تغذیه دانشجویان چه شد؟

حدود دو سال پیش، صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با توجه به حساسیت موضوع تغذیه دانشجویی و لزوم نظارت و کنترل مستمر و دقیق خدمات تغذیه بیان کرد که با همکاری دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی شبکه نظارت و کنترل تغذیه دانشجویی کشور باهدف آموزش، نظارت و درنهایت افزایش کیفیت و سلامت تغذیه دانشجویان با مشارکت همکاران دانشگاهی ایجاد می نماید.

به همین دلیل از افراد دانشگاهی متقاضی شرکت در این طرح و عضویت در این شبکه به عنوان ناظر دعوت به همکاری کرد و کارگاه هایی نیز به همین دلیل برای این افراد پیش از آنالیز اولیه شرایط ثبت نام نمایندگان و افراد حائز شرایط و ارزیابی نهایی آن ها برگزار کرد، اما دستاورد و خروجی از تشکیل این طرح منتشرنشده است!

کلام آخر

ویروس کرونا تأثیر منفی بر معیشت اقشار متوسط و ضعیف جامعه داشته است، از همین رو از دولت انتظار حمایت بیشتری از دانشجویان به عنوان نخبگان و سرمایه کشور می رود.

با توجه به حضور اندک دانشجویان در دانشگاه های سراسر کشور و افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کشور از صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم و دیگر مسئولان دانشگاهی انتظار می رود، بیش از هر روز دیگری به سلامت و افزایش کیفیت غذای دانشجویان توجه نمایند.

4084/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 21 آبان 1399 بروزرسانی: 21 آبان 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1207

به "افت کیفیت غذای دانشجویی در سایه بی خیالی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، چه کسی حافظ سلامت دانشجویان است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افت کیفیت غذای دانشجویی در سایه بی خیالی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، چه کسی حافظ سلامت دانشجویان است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید