اگر کرونا بگیرم چقدر باید برای بهبودی هزینه کنم؟

به گزارش مجله سویگل، اگر خدای نکرده کرونا بگیرم چقدر باید برای بهبودی هزینه کنم؟ شاید این روز ها این مهم ترین سوالی باشد که در ذهن بسیاری از مردم که با شرایط سخت مالی دست و پنجه نرم می نمایند، نقش بسته است.

اگر کرونا بگیرم چقدر باید برای بهبودی هزینه کنم؟

به گزارش خراسان، این روز ها ورای نگرانی هایی که درباره کرونا وجود دارد، ترس از هزینه های سرسام آور این بیماری عجیب و غریب هم رهایمان نمی نماید. روز گذشته هم یک کاربر اینستاگرامی در آمریکا از هزینه داروی هشت میلیونی رمدسیویر و هزینه 65 میلیون تومانی هر دوره درمان بیمار کرونایی در صورت ورود این دارو به ایران نوشت.

هرچند گفته می گردد هزینه درمان بیماران کرونایی رایگان است، اما شایعاتی در فضای مجازی حاکی از آن است که بعضی بیمارستان ها سلیقه ای عمل و از بیماران هزینه بالایی دریافت می نمایند. در این گزارش با رئیس کمیسیون بهداشت مجلس و معاونت درمان وزیر بهداشت درباره هزینه های درمان صحبت می کنیم.

فاکتور 54 میلیون تومانی!

حسین علی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از متغیر بودن هزینه ها در مداوای بیماران مبتلا به کرونا گفت. او در تبادل نظر با خبرنگار ما هزینه های مداوا را وابسته به میزان روز های بستری در آی سی یو و همچنین نوع بیمارستان (خصوصی یا دولتی) متغیر دانست و بیان کرد هنوز داروی خاصی برای مداوای کرونا در دنیا پیدا نشده و دارو های مختلفی در درمان استفاده می گردد و هر بیمارستان بر اساس شرایط بیمار دارو تجویز می نماید.

شهریاری در لابه لای صحبت هایش از فاکتور های 54 میلیونی، 20 میلیونی و 15 میلیونی بیمارانش گفت که به خاطر کرونا به بیمارستان های خصوصی پرداخت نموده اند. رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس همچنین درباره داروی رمدسیویر که این روز ها از آن زیاد صحبت و گفته می گردد در آمریکا برای بهبودی مبتلایان به کرونا استفاده شده و در درمان موثر است بیان کرد که این دارو در کشور ما محدود است و هنوز به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار می گیرد.

هزینه بین 2.5 میلیون تا 5 میلیون تومان

هرچند رئیس کمیسیون بهداشت مجلس از نبود پروتکلی خاص برای درمان گفته بود، اما در تماسی که با دکتر حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، داشتیم او با قاطعیت گفت: مگر می گردد پروتکل درمان نداشته باشیم؟

درباره هزینه های بیماران کرونایی هم قاسم جان بابایی معاونت درمان وزارت بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در اوایل فروردین گفته بود: متوسط هزینه درمان کرونایی ها در هر پرونده برای بیمارستان بین پنج میلیون در بخش مراقبت های ویژه و 2.5 میلیون در بخش عادی است. البته به این هزینه ها باید لوازم حفاظتی پرستاران و پزشکان را هم افزود که در بخش عادی حدود 200 هزار تومان و در بخش های ویژه 400 هزار تومان است. این رقم ها مربوط به هزینه هایی است که هر بیمار برای بیمارستان دارد، ولی برای این که بدانید بیمار چقدر باید پرداخت کند، ادامه مطلب را بخوانید.

هزینه ها را دولت پرداخت می نماید

اگر شما برای درمان به یک بیمارستان خصوصی بروید، ممکن است هزینه های زیادی از شما دریافت نمایند، اما به گفته معاونت درمان وزارت بهداشت، در بیمارستان های دولتی 90 درصد از هزینه ها به عهده بیمارستان و دولت است و بیمار فقط باید 10 درصد از هزینه ها را پرداخت کند.

مبلغ این 10 درصد برای مبتلایان کرونایی که در تخت عادی بستری شده باشند، 150 تا 450 هزار تومان خواهد بود و اگر در بخش آی سیو بستری شده باشند به حدود یک میلیون تومان خواهد رسید. البته طبق گفته معاون وزیر اگر بیماری توان پرداخت همان 10 درصد را هم نداشته باشد به مددکاری بیمارستان ها ابلاغ می گردد که 10 درصد سهم بیمار را مددکاری بپردازد و بیماران کم بضاعت رایگان ترخیص می شوند. او درباره هزینه بیمارانی که در بیمارستان های خصوصی بستری می شوند نیز گفت: تعداد بیماران مبتلا به ویروس کرونا که به بیمارستان های خصوصی رفته و بستری شده اند، خیلی کم است و بیشتر افرادی هستند که یا بیمه تکمیلی دارند یا توان اقتصادی بیشتری برای پرداخت در بیمارستان خصوصی دارند.

قیمت تست بدون داشتن علایم

بنا بر آن چه معاون درمان وزارت بهداشت گفته، تمامی هزینه های تست و دارو در بیمارستان های دولتی برای مبتلایان کرونا رایگان است، اما در بعضی مواقع پیش می آید که بعضی به دلیل حساسیت و ترسی که از کرونا دارند حتی بعد از اعلام پزشک که این بیماری کرونا نیست، اصرار به انجام تست کرونا دارند. در این گونه موارد هم فرد باید خودش هزینه های تست را در آزمایشگاه پرداخت کند. هم اکنون تست کرونا در آزمایشگاه های معتبر با قیمت 450 هزار تومان در حال اجرا است.

هزینه درمان کرونا در آمریکا

برخلاف کشور ما که درمان کرونا در بیمارستان های دولتی تقریبا رایگان است، طبق گزارش رسانه ها، در آمریکا بین سه تا چهار هزار دلار هزینه دارد. مشرق در گزارشی به نقل از یک صفحه توئیتری ویژه کووید 19 که اخبار مربوط به ویروس کرونا را منتشر می نماید، نوشت: در آمریکا هر فردی که بیمه شده باشد، باید برای تست کرونا، 1400 دلار بپردازد، البته اگر کسی بعد از ابتلا به بیماری خودش را بیمه کند، این مبلغ به 3270 دلار برای هر تست کرونا افزایش می یابد. کتی پورتر، نماینده کنگره آمریکا هم گفت: هزینه تست کرونا در آمریکا 1331 دلار است. اگر قرار باشد کسی قرنطینه گردد، هزینه آن 4000 دلار است. 33 درصد مردم آمریکا به دکتر مراجعه نمی نمایند، چون پول هزینه دکتر را ندارند.

یارانه ای برای پیشگیری

اجباری شدن استفاده از ماسک، هزینه ماسک را هم به مخارج بسیاری از مردم که با گرانی ها دست و پنجه نرم می نمایند، افزوده است. از آن جا که هر ماسک حداقل دو هزار تومان قیمت دارد، اگر هر نفر در روز فقط یک ماسک استفاده کند، حداقل باید ماهی 60 هزار تومان پول بپردازد. حالا این رقم را برای یک خانواده پنج نفره درنظر بگیرید که می گردد ماهی 300 هزار تومان.

به همین دلیل احتمال استفاده از ماسک در دهک های پایین به شدت کم خواهد بود. اما با توجه به آن چه پیش از این گفتیم که مداوای هر بیمار کرونایی میلیون ها تومان برای دولت هزینه دارد، بهتر است دولت برای پیشگیری از ابتلا به کرونا و متحمل شدن هزینه های گزافی که برای یارانه درمان هر بیمار می پردازد، یارانه ای برای ماسک در نظر بگیرد تا همه بتوانند از ماسک برای پیشگیری استفاده نمایند و ریسک کمتری برای ابتلا وجود داشته باشد.

همچنین هزینه های دولت برای درمان بیماران کرونایی هم به مراتب کاهش خواهد یافت. با این حال باز هم به همه هموطنان پیشنهاد می کنیم برای در امان ماندن از ویروس کرونا حتما از ماسک حتی ماسک های پارچه ای استفاده نمایند و مرتب دست های خود را بشویند تا هر چه زودتر از شر این ویروس نحس خلاص شویم.

منبع: فرارو
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: soiigle.ir شناسه مطلب: 1051

به "اگر کرونا بگیرم چقدر باید برای بهبودی هزینه کنم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر کرونا بگیرم چقدر باید برای بهبودی هزینه کنم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید